turizmdebusabah.com   Boyut Yayın Grubu
BAHATTİN YÜCEL ,Reyhanlı'dan Reina'ya IŞİD Terörü BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
02.01.2017 / 22:58:26

Reyhanlı'dan Reina'ya IŞİD Terörü


Kuşkusuz gidenleri geri getirmez ama herkesi ayağa kaldıracak bir kınamayı beklemek de hakkımız.


Yıl boyu süren trajik olayları unutturacağını sanıyorduk. Çok ama çok zor geçen günler geride kalıyordu.

Umutlarımız sadece 1 saat 35 dakika sürdü. Beklentilerimizin yerini kanla örtülü 39 bedenin ürperten görüntüleri aldı.

Uzun süredir -belki de evde zor tutulan yüzde 50'yi tatmin için- açıkça korunarak kollanan, cihatçı teröristlerin, "yılbaşı kutlaması dinen caiz değildir" propagandalarının yeşerttiği ortam 'hayat tarzımıza' son saldırının yapıldığı bir kan gölüne dönüştü.

Diyanet İşleri Başkanı'nın cuma hutbesi, yaz saati uygulaması ve tek yanlı tartışma programlarıyla bu akımları meşrulaştıran sözde merkez medyanın bu saldırıya, istemeden de olsa, katkılarını görmezden gelemeyiz.

Noel Baba giysileriyle dolaştırılan zavallılara saldıran soytarıların fotoğraflarına, demokratik sorumluluk duyanların yer vermelerine hangi demokraside rastlanabilir?

Sonunda Reyhanlı'da başlayan IŞİD terörü, üzerine gidilmediği için Reina'da yeniden hayatımıza sırtımıza saplanan sinsi bir bıçak gibi saplandı.

İndirilen bu ağır darbeyi en acı şekilde hissetmesi gereken kesimi oluşturan turizmciler başta, ağır borç yükü altındaki özel sektörün (Bkz. Bloomberg HT) bu durumda alacağı tavır, hepimizin beklentilerine cevap verecek mi göreceğiz?

Na var ki, onlar da Reina'ya yapılan saldırıyı kınamak için, ilk andan bu yana sezilen ağır bir ihmalin sorumlularından izin alma derdindeler.

Kuşkusuz gidenleri geri getirmez ama herkesi ayağa kaldıracak bir kınamayı beklemek de hakkımız.

İran'daki mollalar rejimindeki baskıları anlatan, PERSEPOLİS filminde geçen diyalogtaki "sokaklara, caddelere, meydanlara şehitlerin adlarını verdiler; evden her çıkışımda büyük bir mezarlıkta yürür gibi hissediyorum" ifadelerini anımsatan, şehit sıfatını Reina'da hayatlarını kaybedenler için özellikle kullanmayanlar da gözlerden kaçmadı.

Turizmciler hep birlikte sorumluların yakalanıp yargıya teslim edilmesi için sonuna kadar hükümete destek vermeli, ancak 17 bin 500 polisle yılbaşında, sözde asayiş sağlamak için çalışıldığını ilan ederek, 150 metre uzaktaki polis merkezinden müdahale edemeyenlerin yerlerinde kalmalarına kesinlikle karşı çıkmalılar.

Diyanet İşleri Başkanı ile İstanbul'un Vali ve Emniyet Müdürü'nün meslek onurları gereği görevden alınmalarını beklemeden, istifaları bakalım gündeme gelecek mi?

Ötekileştirme adına, her türlü bağnazlığı siyasal enstrüman gibi kullanarak, seçmenlerini konsolide etme çabasındaki AKP iktidarının, ülkeyi getirdiği bu durumun sürdürülemez olduğunun anlaşılması için daha kaç kurban vereceğiz?
 


turizmdebusabah.com - Yazıcı gönderim sayfası / 19.08.2018 01:30:32