turizmdebusabah.com   Boyut Yayın Grubu
BAHATTİN YÜCEL ,Bindik bir alamete BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
22.01.2017 / 19:18:34

Bindik bir alamete


TURAD - Turizm Araştırmaları Derneği; 15 Şubat 2017 günü İstanbul'da bir çalıştay düzenleyecek. Sonuçları sektörün bütün kesimleriyle paylaşacak.


Çocukluğum -benim kuşağımdan çoğu gibi- büyüklerimizden savaş ve sonrasına ilişkin anılarını dinlemekle geçti.

Balkan Savaşı, 1.Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve 2.Dünya Savaşı'nı ardarda yaşamış üç kuşak; bir arada yaşamlarını sürdürüyorlardı.

Evlerdeki tel dolapları, beyaz eşya ile yerlerini henüz değiştirmeye başlamışlardı. Buzdolapları, çamaşır makineleri çok yeniydi. Radyolar da öyle.. Üstelik günün her saati değil, belirli aralıklarla, tek sesliliği dayatan bir yayın politikası izlenirdi.

Hükümet; CHP'nin tek parti yönetimine tepki olarak "yeter söz milletindir" sloganıyla iktidara gelen Demokrat Parti'nindi.

Savaş sonrasında ithalatla sağlanan geçici bolluk, -bozulan ekonomik dengeler nedeniyle zorlaşan dış borçlanma yüzünden- yerini darlığa bırakıyordu.

Şeker yoktu, lastik yoktu, en önemlisi; elde bunların ithalini sağlayacak döviz yoktu.

Bir yanda İstanbul'un suriçinde geniş bulvarlar açılıyor, Marmara kıyılarının iki yanında yeni yerleşim merkezleri kuruluyordu. Ama büyüklerin anlattıklarına bakılırsa; ters giden bir şeyler vardı. Kuşkusuz olacakları sezinliyor ama -tıbbi deyimle- teşhis koyamıyorlardı.

Rahmetli anneannemin Balkan savaşı günlerini anlatırken sık kullandığı benzetmesi, olanları özetleyen en güzel cümleydi: "Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete".

Balkan bozgunu sırasında; Üsküp yakınlarında Koçana'dan, henüz 9 yaşındayken anayurduna sığınırken, hayatında ilk kez bindiği kara treni, bir büyüğünden duyduğu bu cümleyle anlatırdı.

Sonraları yokluklar ve ardından gelen baskılar başlayınca, kendi ölçülerine göre çevresindeki belirsizliği hep bu cümleyle simgelerdi.

Doğrusunu isterseniz sektördeki bazı yöneticilerin krize ilişkin yorumlarını okurken, rahmetli anneannemin 60 yıl önceki sözleri aklıma geldi.

Çoğu bırakın çıkış yolunu önermeyi, harikalar diyarındaki Alice etkisine kapılmışcasına, hoşa gitmeyecek öneriler getirmekten kaçınan bir göze batmama telaşındaydılar.

Bu süreçte mesleki sorumluluklarını yerine getirme isteğiyle hareket eden kıdemli turizmcilerin kurdukları TURAD; 15 Şubat 2017 günü İstanbul'da bir çalıştay düzenleyecek. Sonuçları sektörün bütün kesimleriyle paylaşacak.

Çalıştayda; yurtdışından nasıl göründüğümüz, havacılık, konaklama, pazarlama ve satış, yiyecek-içecek, kriz iletişimi konularında; yetkin uzmanlar görüşlerini paylaşarak, bizlere "Çıkış Yolu" başlığı altında, krizin etkilerini en aza indirmenin yönetmelerini anlatacaklar.

Sorun ne denli büyük olursa olsun, mutlaka bir çıkış yolu vardır.
 


turizmdebusabah.com - Yazıcı gönderim sayfası / 26.09.2018 03:35:17