turizmdebusabah.com   Boyut Yayın Grubu
RECEP YAVUZ ,Antalya Berlin'e Hazır mı? RECEP YAVUZ
NBK Touristic Genel Müdürü / Antalya Kent Konseyi Turizm Kolu Başkanı
08.01.2017 / 14:01:57

Antalya Berlin'e Hazır mı?


Yurtdışı Turizm Fuarları bu yıl ilk kez tanıtım hamlesini gerçekleştireceğimiz önemli fırsatlar haline geldi.


Bu kez katılımcıları turizmin dışı konular daha çok meşgul edecek. Ziyaretçilerin Türk katılımcılara yönelteceği ilk soru 'Türkiye'de neler oluyor?' sorusu olacaktır. Buna cevap olarak oluşturulacak gerçekçi, inandırıcı ve ikna edici ortak söylemler, 'imaj ' konusundaki endişelere önemli katkı sağlayacaktır.

Ocak, Şubat, Mart ayları turizmin larva dönemidir. Temmuz, Ağustosta gelecek turistin kararını verdiği, tercihini yaptığı aylardır. Bu yüzden önemli turizm fuarları bu döneme denk getirilir. Önümüzdeki 3 ay içinde Dünya'nın en önemli turizm fuarları gerçekleştirilecek. Kültür Turizm Bakanlığı ve Türk Turizm Sektörü bu 3 ay içinde başta Almanya, Rusya, Hollanda, İspanya, İtalya, İsviçre, Belçika, Fransa, ABD olmak üzere 40 turizm fuarına iştirak edecek.

8-12 Mart arasında yapılacak Berlin Fuarı bu yıl bizim için ayrı bir önem taşıyor. Berlin'de Noel Pazarında yaşanan ve Alman halkında derin izler bırakan tır saldırısından sonra, hayat normale döndü. Mart ayında yapılacak turizm fuarının hazırlıkları başladı bile. Berlin Fuarı bu yıl Türk turizmi için ayrı bir önem taşıyor. Bu fuarın son dönemde hasar gören Türkiye-Almanya ilişkilerini onarabilmek açısından önemli bir fırsat olacağını düşünüyorum. Zira aylardır olumsuz Türkiye haberleri ile yoğrulan Alman kamuoyu belki de ilk kez turizmcilerle yüz yüze kafasındaki sorulara cevap bulma şansına sahip olacak. Turizm sektörü bu yıl görevinin sadece broşür bastırmak, stantlar hazırlamak olmadığının farkında. 1800 ülkeden 200.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapan Berlin Turizm Fuarı'na bin civarında Türk turizmci katılacak. Her bir katılımcı dört gün boyunca adeta bir tanıtım elçisi olarak yüzlerce kişi ile sohbet edecek. Bu yüzden fuar önemli bir tanıtım hamlesine dönecektir. Belki de ilk kez Türk standlarına yoğun talepler olacaktır. Katılımcıların buna hazırlıklı olmaları ve daha da önemlisi, ortak dili kullanması bilgi ve yorum kirliliğini bertaraf edecek bir meşale olur. Bu bağlamda fuarlar öncesi Kültür Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği ve Turizm Fuarlarının katılımcıları ile yapılacak bir toplantı ve alınacak kararlar, fuarlara hazırlıklı gitmemize önemli katkı sağlar.

Antalya'nın sloganı ne oldu?

Kasım ayında Antalya'da yapılan Resort Kongresi'nde en önemli sorunun 'imaj' olduğu ve buna yönelik hamleler yapılması gerektiği dile getirilmişti. O günden bugüne bu anlamda herhangi bir adım atılmadı. Örneğin Antalya'ya kalıcı bir slogan bulunulması dillendirilmişti. Ne oldu Antalya'nın sloganı? Yoksa hala deniz, kum, güneşle mi avunup, avutacağız? Fuara akılda kalıcı bir Antalya sloganı ile gitmeyi başarabilecek miyiz?
Berlin Fuarı'nda sönük kalmamak için sürekli birtakım aksiyonları hayata geçirmek gerekir. 200'e yakın etkinlik içeren fuar takviminde maalesef adımız geçmiyor. Dört gün boyunca Türkiye'yi gündemde tutacak bir faaliyetimiz olmalı. Örneğin fuara katılan her bin misafiri Türkiye'ye davet edebiliriz. Bu bize toplamda 200 turistin maliyeti olacaktır. Bakanlık ve sponsorluklarla rahatlıkla karşılanabilir. Her bininci şanslıyı Türkiye standında ilan ederek, dört gün boyunca ziyaretçilerin dikkatini ve ilgisini çekmeyi başarabiliriz.

Yeliz Gül Ege'nin harika bir etkinliği var: Antalya'nın iş kadınlarına yörük kıyafetleri giydirerek bir defile gerçekleştiriyor. Bu mutlaka Berlin'e taşınmalı. Türkiye salonunun ortasında hem kadınımızı, hem kültürümüzü etkin ve canlı bir şekilde tanıtmamız için daha iyi bir etkinlik zor bulunur.

Bu yıl turizm fuarlarında önemli bir görev bekliyor Türk turizmcilerini, Allah yolunuzu açık etsin...
 


turizmdebusabah.com - Yazıcı gönderim sayfası / 20.05.2018 17:08:23