turizmdebusabah.com   Boyut Yayın Grubu

Türkiye'nin turizmdeki farkını fark ettiler

11.01.2017 / 01:59:01
Türkiye'nin turizmdeki farkını fark ettiler

Bakan Nabi Avcı, daha önce Türkiye'ye gelmiş ama geçen sene güvenlik sorunları nedeniyle başka yere gitmiş turistlerin Türkiye'nin farkını fark ettiklerini ve bu yıl tercihlerini ülkemiz lehine kullanacaklarını söyledi.


Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, NTV canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Bakan Avcı'nın açıklamalarından öne çıkan bölümler şu şekilde:

"İnşallah 2017'de başta Rusya pazarı olmak üzere pek çok pazarda bu yıl yaşadığımız türden darboğazları yaşamayacağımızı ümit ediyoruz. Bu konuda Rusya pazarından kaynaklanan olumlu sinyaller var. Bu konuda hem bizim Sayın Cumhurbaşkanının, hem Sayın Putin'in iradeleri ciddi manada etkili oldu, beyanları etkili oldu. Dolayısıyla Rusya'yla ilişkilerimizdeki düzelme doğrultusunda turizm alanına da olumlu yansımalar olacağını şimdiden görüyoruz. Diğer pazarlarla ilgili de olumlu sinyaller var. Ama tabi her terör saldırısından sonra bir tereddüt mutlaka oluşuyor, nerede orada oluşur, Almanya için de bu söz konusu, Fransa için de söz konusu, tabi Türkiye için de. Türkiye için biraz daha fazla köpürtüldüğü için daha fazla söz konusu oluyor.

Ama geçen yılla ilgili olarak şunu da biliyoruz olumlu bir işaret olarak: Geçen yıl Türkiye'ye gelmeyenler iki tür tavır oldu; ya hiç seyahate çıkmadılar, yani başka yere de gitmediler veya alternatif pazarlara yöneldiler, alternatif ülkelere, Türkiye'ye gelmeyenlerin büyük bir kısmı diyelim İspanya'ya, İtalya'ya, Yunanistan'a gittiler. Bunların içerisinden daha önce Türkiye'ye gelmiş olanlar gittikleri ülkelerle mukayese yapma şansına kavuştular. Yani daha önce Türkiye'ye gelmişler, Türkiye'deki altyapıyı, hizmet kalitesini görmüşler, sonra başka ülkelere gitmişler bu yıl ve oralardaki hizmet kalitesini ve altyapıyı görmüşler ve bu ikisin karşılaştırdıkları zaman... Bu benim kişisel kanaatim değil, bizim Bakanlık olarak söylediğimiz bir şey değil, tamamen yabancı büyük tur operatörlerinin de bize aktardığı bir bilgi, yaptıkları araştırmalar da gösteriyor ki, işte bu durumda olan, yani daha önce Türkiye'ye gelmiş, bu sene başka yere gitmiş, bu karşılaştırmayı yapma imkanı olan turistlerin Türkiye'nin farkını fark ettikleri ve dolayısıyla önümüzdeki yıl tercihlerini Türkiye lehine, Türkiye için kullanacaklarının işaretlerini araştırmalar gösteriyor."


turizmdebusabah.com - Yazıcı gönderim sayfası / 21.04.2018 22:06:35