turizmdebusabah.com   Boyut Yayın Grubu

Turizmdeki bu çöküş fırsata çevrilebilir

16.03.2017 / 16:57:45
Turizmdeki bu çöküş fırsata çevrilebilir

Turizoom International Hotel Management Genel Koordinatörü Ali Can Aksu, turizmdeki krizinin fırsata çevirilebileceğini savundu.


Yıllardır turizmde yaşanan yanlış politikaları, sistemsizlik, rant ve ehliyetsiz turizm öncüleri yüzünden bugün turizmim dip yaptığını iddia eden Ali Can Aksu, bunun nedenlerini şöyle sıraladı: "Katledilen doğa, ehliyetsiz yatırımcılar, sistemsiz ve bilinçsiz yönetilen Kültür ve Turizm Bakanlığı, eylem planı adı altında bugüne kadar millete yutturulan eylemsizlikler, boş politikalar vs.vs.... "

Ali Can Aksu'nun yorumları şöyle:

"Resortlerin konseptine baktığımızda orada da hakeza aynı yanlış politikalar mevcut. Devletin kasalarının soyulduğu teşviklerle hem doğa öldürüldü hem de arz talep dengesini bozan fizibilitesiz yatırımlar hızla büyüdü. Sistemler Türk turizmini batağa sürüklemeye endeksli kurgulanmıştı. Oda kahvaltı diye başlayan sistem, yarım pansiyon, tam pansiyon daha sonra her şey dahil yetmediği gibi ultra her şey dahil anlayışı yine bizleri Avrupa'nın sürüklediği bir bataklıktı ve yıllarca bu bataktan çıkamadık . Ne yatırımcı ne de devlet ne oluyor düşüncesine dahi kapılmadı. Çünkü Türk turizminin bugüne kadar krizlere karşı stratejik hiç bir eylem planı olmadı .Toplantılar yapıldı ,yemekler yendi, körler sağırlar birbirini ağırladı.. Lafta kalanlar peynir gemisiyle yürüdü.

Bugün geldiğimiz noktada hazır dibe de vurmuşken, hiç de zor değil, Almanı, Holandalı'sı, İrlandalı'sı Rus'u vs.vs. getirmenin peşine takılacağımıza gelin Türk turizmini yeniden yapılandıralım . Anayasasını A dan Z ye yeniden yazalım, işi ehillerine teslim edelim, Gerçekçi projeler üretelim. En önemlisi, doğa her zaman hakkını geri alır felsefesiyle bugüne kadar saygı duymadığımız doğaya hakkını yeniden verelim. Çünkü biz vermezsek bizi de içine gömer."


turizmdebusabah.com - Yazıcı gönderim sayfası / 25.04.2018 18:55:19