turizmdebusabah.com   Boyut Yayın Grubu

Tanıtım için 'güvenliyiz' dememize gerek yok!

17.03.2017 / 16:15:29
Tanıtım için 'güvenliyiz' dememize gerek yok!

Recep Arifoğlu, "Yurtdışında güvenliyiz yerine, turizm markasıyız kavramına vurgu yapalım" dedi.


Artaş İnşaat Turizm Yatırımları Koordinatörü Recep Arifoğlu, yurtdışında "güvenli bir ülkeyiz" yerine, "turizm markasıyız" kavramına vurgu yapılması gerektiğini savundu.

Dünyada güvenli bir şehir veya ülkenin olmadığının altını çizen Recep Arifoğlu, şunları söyledi:

"Dünyanın hangi şehri veya ülkesi yüzde 100 güvenli? Maalesef dünyada bu denli güvenli, bir ülke veya şehir yok. Amerika, Fransa, Almanya dahil dünyanın herhangi bir yerinde terör olayı yaşanabiliyor. Terör, tüm dünya ülkelerinin başında olan ciddi bir sorun. Türk turizmciler olarak, son bir yılı aşkın süredir, "güvenli bir ülkeyiz" açıklamalarını yapıyoruz. Eğer, dünyanın hiçbir yeri güvenli değilse; bizlerin yaptığı bu açıklamalar sonuçsuz kalabiliyor. Öyleyse, bizler de gündemlerimizi değiştirelim. İmparatorluklara başkentlik yapan, medeniyetlerin beşiği Türkiye'nin, turizmde marka bir ülke olduğunu vurgulayalım. Türkiye kadim bir ülke ve her şeyin bir hikâyesi var. Kısaca, sahip olduğumuz tarihi, kültürel hazinelerimizi, doğal güzelliklerimizi, eşsiz lezzetlerimizi, Türk misafirperverliğimizi anlatalım. Çünkü sahip olduğumuz zenginliğimizi, dünya genelinde henüz bilmeyen milyarlarca insan var."

Bugüne kadar Irak krizi, deprem krizi gibi birçok krizi yaşadıklarını hatırlatan Recep Arifoğlu, sektör temsilcileri olarak krizlere hazır olduklarını, moralleri bozmadan ve daha çok çalışarak üstesinden geleceklerini kaydetti.

ORTADOĞULU TURİST AĞIRLIYORUZ

İstanbul'un tarihi yarımadasında bulunan BW PLUS The President Hotel ve BW Citadel Hotel'in, iki yıl öncesine kadar ağırlıklı olarak Avrupalı turistlere hizmet verdiğini ifade eden Recep Arifoğlu, şuan ağırlıklı olarak Ortadoğulu turistlere hizmet vermekte olduklarını söyledi. İstanbul'daki her iki otelde Nisan itibariyle dolulukların artacağını ve Ortadoğu'dan misafirlerin geleceğini kaydeden Recep Arifoğlu, şunları belirtti:

"Son, 1.5 - 2 yıldır tesislerimizde, Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu'dan gelen konuklarımızı ağırlıyoruz. Bu yıl, yeni destinasyonlar olarak, Cezayir, Fas, Tunus, İran, Ürdün, Lübnan'dan daha fazla turist alacağız. Bugün Avrupa'nın en güzel şehirlerinden birisi İstanbul'dur. Prag'ı İKİ günde gezebilirsiniz. Ama İstanbul'a bir hafta yetmez" dedi.

İstanbul'un turizmde hak ettiği yeri alamadığını anlatan Recep Arifoğlu, bir öneri olarak da, bir ay süren İstanbul Shopping Fest'in, 2 ay gibi daha uzun olmasını veya yılda iki kere yapılmasını ve kültürel etkinliklerin arttırılmasını tavsiye ederek sözlerini tamamladı.


turizmdebusabah.com - Yazıcı gönderim sayfası / 21.04.2018 20:10:32