turizmdebusabah.com   Boyut Yayın Grubu

Şerif Yenen'in filmi İstanbul'un tanıtımına katkı sağlayacak

19.03.2014 / 15:43:15
Şerif Yenen'in filmi İstanbul'un tanıtımına katkı sağlayacak

Turist rehberi, seyahat uzmanı ve yazarı Şerif Yenen, kişisel olarak İstanbul'un tanıtımı ile ilgili bir belgesel film çekti.


17 Mart Pazartesi gecesi Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) ve İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde Kanyon Alışveriş Merkezi'nde Türkiye galası yapılan 61 dakikalık "İstanbul Unveiled" belgeseli turizm sektör temsilcileri, turist rehberleri ve davetlilerin beğenisini topladı.Şerif Yenen, film gösteriminden önce yaptığı konuşmada film çekimindeki çıkış noktalarının İstanbul'a gelen ziyaretçilerin kentte kalış sürelerinin uzatılması ve kültürümüzü tanıtmaya yönelik seçeneklerin arttırılması olduğunu belirtti. Ziyaretçilerin kentte ortalama 2-2,5 gün geçirdiklerini ve bu sürede Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultan Ahmed Camii, Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı, Boğaz Turu ve Dolmabahçe Sarayı ziyaretleri gerçekleştirdiklerini söyleyen Yener, öncelikle bu sürenin uzatılması gerektiğini vurguladı.

Rehber olarak turlarında yabancı ziyaretçilerin özellikle dinimizi, semazenlerin neden döndüğünü, göbek dansının toplumda nasıl algılandığını, dışarıdan gördükleri yalıların içlerindeki yaşamı, geleneksel el sanatlarımızı, Türk hamamını, baklavanın yapılışını, benzeri kültürel değerleri merak ettiklerine tanık olduğunu açıklayan Yenen, "Filmde, yabancılara egzotik gelen kültürel değerlerimizin yanısıra, kentimizin ve kültürümüzün modern boyutuna da dikkat çekmeye çalışarak belgesel tadında bir film çektik" dedi.

FİLMDE, YABANCILARIN MERAK ETTİĞİ KONULARDA SÖYLEŞİLER YAPILIYOR

Filmde Amerikalı bir kadın oyuncu, İstanbul'un sıklıkla ziyaret edilen ve sıra dışı yerlerini gezerek oldukça ilginç kişilerle yabancıların merak ettikleri konularda söyleşiler gerçekleştiriyor. Bu kişiler arasında Sultan Ahmed Cami imamı, ünlü modacı Dilek Hanif, baklava ustası Nadir Güllü, oryantal dansçı Asena, Boğazda ünlü bir yalı sahibesi, Burhan Öçal, ünlü halı mağazalarından birinin sahibi, Osmanlı yemekleri uzmanı Vedat Başaran bulunuyor. Filmde yer alan mekanların seçiminde popülerliğin yanısıra özellikle kültürlerarası iletişime daha fazla odaklanan bir yaklaşım benimsendi. İstanbul'un tarihi, kültürel zenginlikleri ile birlikte kentin modern yaşamından kesitler de sunuldu.

Washington DC, Amerika'da Smithsonian Enstitüsü'nde ve Türkiye Büyükelçiliğinde Aralık 2013'de dünya premieri yapılan film, Amerika'da büyük beğeni topladı. Yenen, önümüzdeki günlerde Moğolistan Büyükelçiliğimizin daveti ile Ulanbator'a giderek orada da film gösterimi yapacaklarını, Hindistan, Kolombiya, Kanada, Romanya'dan da davetler aldıklarını söyledi.

İşte "Istanbul Unveiled" filminin fragmanı:turizmdebusabah.com - Yazıcı gönderim sayfası / 26.05.2018 07:22:14