turizmdebusabah.com   Boyut Yayın Grubu

Gastronomi Konferansı'nda ünlüler geçidi

28.11.2016 / 11:45:57
Gastronomi Konferansı'nda ünlüler geçidi

Gastronomi Turizmi Derneği; Sirha İstanbul'da düzenlediği konferansta turizm ve gastronomi dünyasından 14 önemli ismi ağırladı. Toplam 3 oturumda binden fazla katılımcının ilgiyle izlediği konferans 26 Kasım'da Sirha İstanbul'da gerçekleşti.


Konferansın "Gastronomi Turizmi" konulu ilk oturumunun konuşmacıları arasında Arcadia Bağları Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Arca, Gezgin Damaklar FHS Turizmin Sahibi Ferzan Kirhan, Nar Gourmet CEO & Genel Müdür Samir Bayraktar ve Kars Kaşarı üreticisi Koçulu Peynircilik Firma Sahibi İlhan Koçulu bulunuyor. Moderatörlüğünü Gastronomi Turizmi Derneği Başkan Yardımcısı Alakart Tourism & Travel Sahibi Ömer Kartın'ın gerçekleştirdiği 1. oturumda Gastronomi Turizminin Türkiye için önemi ve ülkemize özgü lezzetlerin dünya ile entegrasyonu konuşuldu.

Arcadia Bağları Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Arca, Trakya Kalkınma Ajansı, Trakyalı şarap üreticileri ve bölgedeki seyahat acenteleri ile birlikte oluşturdukları Trakya Bağ Rotası'nın Türkiye'nin şarap zenginliğinin turistlik bir ürün haline getiriliş sürecinden bahsetti. Türkiye'nin özgün lezzetlerini keşfederek dünyaya tanıtan Nar Gourmet Genel Müdürü Samir Bayraktar ise "Anadolu Zeytinyağları Projesi'nin hayata geçişini ve gastronomi turizmine katkısını seyirciler ile paylaştı. Kars'ın Boğatepe Köyü'nde peynir üreticileri ve köylüleri bir araya getirerek Peynir Müzesini kuran, İlhan Koçulu, peynir tadım turizminin en canlı olduğu Fransa'dan binlerce insanın Kars'a gelip Kars Kaşarının yapım sürecine nasıl tanık olduklarını anlattı. Gastronomi Turizmi Derneği Kurucu YK Üyesi Gezgin Damaklar Ferzan Kırhan, gurme turlarının lezzetlerin nasıl pazarlanır ürünler haline getirdiğini aktardı.

Gastronomi Turizmi Derneğince Sirha İstanbul'da 26 Kasım'da gerçekleşen konferansın 2. oturumuna önemli isimler katıldı. "Turizm ve Gastronomide Marka" Olmak isimli oturumun konuşmacıları arasında Gaziantep BB Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi Koordinatörü Mehmet Ragıp Güzelbey, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Nedret Apaydın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Tülin Ersöz, Yemek Sanatları Merkezi Başkanı, Nar Gurme YK Üyesi Vedat Başaran, Eski Turizm ve Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı ile Hong Kong The Sultan's Table Restaurant Sahibi Ahmet Karabaş yer aldı.

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, moderatörlüğünü yaptığı "Turizm ve Gastronomide Marka Olmak'' konulu ikinci oturumda Sirha Türkiye koordinatörü Abel Villemin'e plaket hediye etti. Ardından Sirha Dünya Başkanı Marie Odile Fondeur konuşma gerçekleştirdi. Fondeur; Lyon'da 30 sene önce kurulan Sirha, başarı ile büyümeye devam ediyor. Gastronomi trendi içerisinde Türkiye ve İstanbul'un da büyümesinden mutluluk duyuyorum, Gastronomi Turizmi Derneği'ne gerçekleştirdiği bu önemli konferans için teşekkür ederim dedi.

İBB Başkan Danışmanı Tülin Ersöz İBB olarak İstanbul'u anlatmak amacıyla duayenler, akademisyenler, sektör profesyonelleri ve uzman kişilerle beraber ortak hareket ettiklerini ve gastronominin belediye için 1. inci derecede önemli olduğunu vurguladı. Gaziantep BB Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi Koordinatörü Mehmet Ragıp Güzelbey, Gaziantep'in gastronomi kenti serüveninden bahsetti, Yemeği ile meşhur olan Gaziantep'in Türkiye'den sonra dünya çapında ünlenmesinin nedeninin Antep'te yeme içme kültürünün birinci derecede önemli olmasından kaynaklandığını belirtti. İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Nedret Apaydın, Gastronomi turizminin öneminden bahsederek İstanbul için turizmde kaliteye değindi. İstanbulluları gelecek 5 yılda, turizm alanında etkileyecek olan faktörleri vurgulayan Apaydın, Sektördeki önemli oyuncuların, kurum ve kuruluşların, Türk Mutfağı'nı ön plana çıkarmak için bir araya gelmeleri gerektiğine inanıyorum dedi. Yemek Sanatları Merkezi Başkanı Vedat Başaran'ında konuşmacı olduğu oturumda Başaran, Turizmi anlamadan gastronomiyi anlayamayız, gastronominin sadece fine -dining anlayışından ibaret olmadığını gastronomi tarihini bilerek anlayabiliriz dedi. Eski Turizm ve Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı'nın çeşitlilik açısından rafine edildiğinde ve geliştirildiğinde "Türk Mutfağı" çok güzel yerlere gelecektir sözleri izleyiciler tarafından alkış aldı. Hong Kong'da yatırım yapan Antepli genç yatırımcı Ahmet Kocabaş ise The Sultan's Table'ın kuruluş öyküsünü izleyicilerle paylaştı.

Gastronomi Turizmi Derneği'nin Sirha İstanbul'da düzenlediği konferansın moderatörlüğünü Cleanolife Endüstriyel Mutfak YKB Ferah Güneri Bircan'ın gerçekleştirdiği Restoran mı Açıyorsun? isimli 3. üncü oturumunda restoran işletmeciliği konuşuldu. Önemli isimlerin katıldığı panel ilgiyle izlendi. Panelde Nicole Restaurant İşletmecisi ve Şefi Aylin Yazıcıoğlu, İşletme açılırken dikkat edilmesi gereken hususları izleyiciler ile paylaştı, MSA Yiyecek İçecek Eğitmeni ve Danışmanı Osman Serim, rekabetin büyük bir faktör olarak öne çıktığını söylerken, "Lokanta açarken ne kadar başarılı olursanız rekabet o kadar çoğalıyor" dedi.

Murat Bozok's Kitchen Eğitmeni ve Danışman Şefi Murat Bozok, mutfak cihazları ve ekipmanlarının seçilmesi hususunda izleyicilere bilgiler verdi. Açılacak işletmenin kişiyi yansıtması gerektiğine değinen Bozok, konuşmasında restoran mimarisinde aşçı ve mimarın birlikte hareket etmesinin önemine değindi. Mimar Yonca Sirmen'in de katıldığı panelde Sirmen; mimaride hedef kitlenin önemli noktalarını izleyicilerle paylaştı, hedef kitlenin alışkanlıklarından ve restoran için doğru lokasyon seçiminden bahsederek sektöre yeni gireceklere tavsiyeler verdi. Gençlere hangi lokasyonda ne tür restoranlara ihtiyaç olduğunun anlatılması gerektiğinden ve lokasyonun öneminden bahseden Zomato Orta ve Doğu Avrupa B2B Satış Sorumlusu Tolga Günay'ın da konuşmacı olduğu panel; yeni restoran açanlara ya da hali hazırda bir işletmeye sahip olanlara yön verecek bilgileri izleyicilerle paylaştı.


turizmdebusabah.com - Yazıcı gönderim sayfası / 20.10.2018 13:32:51