turizmdebusabah.com   Boyut Yayın Grubu

Ayasofya'nın ibadete açılması yine mi gündemde?

20.03.2017 / 13:10:15
Ayasofya'nın ibadete açılması yine mi gündemde?

Sözcü yazarı Zeynep Gürcanlı, Erdoğan'ın da katılacağı bir cuma namazı ile Ayasofya'nın ibadete açılabileceğinin gündemde olduğunu öne sürdü.


Sözcü yazarı Zeynep Gürcanlı, Ankara kulislerinde, "Başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve tüm AKP'lilerin Ayasofya'da birlikte bir cuma namazı kılacaklarının konuşulduğunu" iddia etti. Gürcanlı, "'Hilal'e karşı Haçlı' söylemi eşliğinde, Ayasofya'nın müze olmaktan çıkarılıp, yeniden tam kapasite ile ibadete açılması, kulislere göre Saray'da ciddi ciddi konuşuluyor" ifadesini kullandı.

Gürcanlı'nın Sözcü'de "Hamaset ve gerçekler" başlığıyla yayımlanan (20 Mart 2017) yazısının konuyla ilgili bölümlerinden alıntılar şöyle:

"Ankara fısıltısı; büyük sürpriz Ayasofya mı?

Hollanda ile başlayıp, tüm Avrupa ülkelerini kapsayan suni krizde Cumhurbaşkanı Erdoğan söylemini "Hilal Haçlı'ya karşı" gibi, Müslüman/Hıristiyan çekişmesine kadar getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bu söylemi, dünyadaki tüm Müslüman nüfusu kastederek, "Türkiye 2 milyarın ümmetidir. Siz Türkiye'ye hükmedici konuşamazsınız" dedi.

Çavuşoğlu'nun bu 2 milyar içine Türkiye'nin kavgalı olduğu Sisi'nin Mısır'ı, AKP'lilerin son dönemde sürekli hakkında atıp tuttuğu İran'ı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir dönem "Sen benim muhattabım değilsin. Seviyemde, kıratımda değilsin" dediği Irak Başbakanı Abadi'yi kapsayıp kapsamadığı meçhul.

Ne olursa olsun, bu kadar büyük bir söylemi yine büyük bir "eylem" ile taçlandırmak gerekir. Ankara'da da işte bu "eylemin", başta Erdoğan, tüm AKP'lilerin Ayasofya'da birlikte kılacakları bir cuma namazı olabileceği konuşuluyor.

"Hilal'e karşı Haçlı" söylemi eşliğinde, Ayasofya'nın müze olmaktan çıkarılıp, yeniden tam kapasite ile ibadete açılması, kulislere göre Saray'da ciddi ciddi konuşuluyor."

Zeynep Gürcanlı'nın yazısı için TIKLAYINturizmdebusabah.com - Yazıcı gönderim sayfası / 21.04.2018 20:12:19