turizmdebusabah.com   Boyut Yayın Grubu

Avrupa, Türkiye'nin turizme geri dönmesini istiyor

11.04.2017 / 23:35:44
Avrupa, Türkiye'nin turizme geri dönmesini istiyor

Hollanda'nın önde gelen 4 tur operatörünün CEO'su ve Hollanda Seyahat Acentaları Birliği (ANVR) Başkanının yanı sıra Hollanda turizm basınının önemli temsilcileri Antalya'ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Hollanda ile siyasi anlamda iplerin iyice gerildiği bir dönemde böylesi zor bir toplantıyı organize eden Corendon Turizm Grubu Kurucu Ortağı Yıldıray Karaer, toplantı sonrası TurizmdeBuSabah'a açıklamalarda bulundu.


Hollanda ile siyasi anlamda iplerin iyice gerildiği bir dönemde böylesi zor bir toplantıyı organize Corendon Turizm Grubu Kurucu Ortağı Yıldıray Karaer, toplantı sonrası TurizmdeBuSabah'a yaptığı açıklamada şunları söyledi:"TÜRKİYE BU İNSANLAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Bugün bu toplantıda olanlar turizmci, tur operatörü ve bunlar için Türkiye potansiyellerinin % 40'ı oluşturan çok önemli bir destinasyon. Tabii Türkiye'de yaşanan olumsuzluklar onlarında iş hacimlerini negatif etkiledi. Bütün tur operatörleri yani bu Hollandalı da olsa Alman da olsa Türkiye'nin bir şekilde tekrar turizme geri dönmesini istiyor. Onlar Hollanda halkına bir mesaj verebilmek için davetimizi kabul edip bir günlüğüne buraya geldiler. Türkiye'de bir güvenlik endişesi olmadığını, Türk insanı ile Hollanda halkı arasında herhangi bir gerginliğin olmadığını, bütün yaşanan olumsuzlukların siyasi bir takım gelişmelerden dolayı olduğu mesajını vermek için buradalar."HOLLANDA PAZARININ %95'i OLUŞTURAN 4 CEO BURADA"

Hollanda'dan gelen turizm heyetinin içinde, Hollanda Tur Operatörleri Birliği Başkanı Frank Oostdam, Corendon CEO'su Steven Van Der Houden, TUI Hollanda CEO'su Arjan Kers, Thomas Cook Hollanda CEO'su Carola Hoekstra, Sundio CEO'su Gert de Caluve gibi Hollanda turizm sektörünün tepesindeki isimler katıldı. Toplantıya Türkiye tarafından ise, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy'un yanı sıra çok sayıda turizmci katıldı. Hollanda Seyahat pazarının yüzde 95'i oluşturan 4 tane büyük firmanın CEO'su, 2 tane seyahat dergisi ve 1 tane de Hollanda'nın en büyük gazetesinin temsilcisi toplantıda yer aldı. Bunlar tabii Hollanda pazarında, turizm alanında fikir oluşturan veya kanaat önderi dediğimiz yolcuyu yönlendiren en önemli insanlar."ASLINDA DAHA BÜYÜK BİR ORGANİZASYON YAPACAKTIK AMA ŞARTLAR İZİN VERMEDİ"

Aslında bizim bu tarihte organize ettiğimiz 189 kişilik daha büyük bir etkinlik grubu vardı. Hollanda'dan bir uçak dolusu; gazeteci, tur operatörleri, acenteler, blogger ve sosyal medya kullanıcılarından oluşan daha büyük bir grup oluşturup, yine böyle bir günlük tur yapacaktık. Gruba önce Kapadokya'da sabah çok erken saat 6 da balon turu yaptırıp oradan Side'de hatta Aspendos tiyatrosunda Hollandalı bir sanatçının konser vermesi için Turizm bakanlığından izin de almıştık.

Fakat Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan gerginlik ve 16 Nisan'da referandumun olması sebebi ile etkinlik tarihini Haziran ayına kaydırdık. Etkinliği tamamen iptal etmekten ziyade daha kapalı, yoğun, küçük ve etkin olabilecek bir grupla yapalım dedik ve bunu yaptık. Tabii bugün burada olan herkesin; tur operatörleri birliği başkanının ve turizm medyasının buna destek vermesi, burada ki arkadaşlarımızın Vali beyin, Başaran Bey'in, Osman Bey'in ve tüm sosyal toplum örgütleri ile turizmle ilgili herkesin burada olması tabi işin önemini biraz daha yüksek kılıyor.HOLLANDA İLE YAŞANANLAR SİYASİ, HALKLARIN BİR SORUNU YOK"

Yaşanan bütün olaylar, hem buradaki hem de bizim dışımızda yaşanıp gelişen olaylar; kim isterdi ki böyle olsun. Ama sonuçtan baktığımızda herşeyin siyasi olduğunu görüyoruz. Bu davetimize katılana Hollandalı dostlarımızda belirttiği gibi "halklar arasında bir sorun yok".

Hollanda halkı Türkiyeyi ve Türk halkını çok seviyor. Biz de onları seviyoruz. Halklar birbirini sevdiği sürece sorunlar aşılır. Hollanda pazarının %95'ini elinde tutan 4 tur operatörünün CEO'su burada ve verdikleri mesaj gayet net: Biz Türkiyeyi seviyoruz ve gelmek istiyoruz!"...


turizmdebusabah.com - Yazıcı gönderim sayfası / 19.06.2018 17:26:19