turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
25.06.2018 Toplam Okuyucu: 122245731 | Bugünkü Okuyucu: 2403 | On-Line: 44 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Türk turizmciler için fırsatlar adası Zanzibar

10.01.2017 / 09:44:14
Türk turizmciler için fırsatlar adası Zanzibar

THY'nin yeni uçuş noktası tropik bir cenneti adası olan Zanzibar, Türk yatırımcılar için cazip olanaklar sunuyor. Düşük maliyetlerle yatırım yapmak mümkün. En çok da turizmciler için iş fırsatları yakalanabilir.


Türkiye Seyahat Acentaleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu üyesi ve Güney Afrika Cumhuriyeti Mersin Fahri Konsolusu Numan Olcar, THY'nin Zanzibar'a uçmadan önce Klimenjero'ya ve bölgeye başka uçuşları olduğunu hatırlatıyor.

Para dergisinde yer alan habere göre THY'nin Zanzibar'a başlattığı uçuşla dünyadaki pek çok ülkeden transit yolcu taşıyacağını ifade eden Olcar, "THY, Almanya, Fransa, İngiltere ve daha birkaç ülkeden daha Zanzibar'a yolcu taşıyacak" diyor. Zanzibar'ın geçmişte ilk önce İtalyanlar tarafından keşfedildiğini, oradaki pek çok işletmenin İtalyanlara ait olduğunu aktaran Numan Olcar, Almanlar'ın da ilgisinin yüksek olduğunu belirtiyor. THY'nin bu yeni uçuşunun Zanzibar'ı dünyaya açtığını kaydeden Olcar, çünkü çok kısıtlı sayıda havayolu şirketinin bu bölgeye uçtuğunu vurguluyor.

TÜRK TURİSTE HİTAP ETMİYOR

Zanzibar'ın Türk turiste çok hitap etmediğini savunan Olcar, "Oradaki tesisler Türk turistlerin beklenti ve taleplerini karşılayacak nitelikte değil" yorumunu yapıyor. Olcar, Zanzibar'da iyi turistik tesisler de olduğunu ama işletme sıkıntıları yaşandığını aktarıyor. Bu açıdan Zanzibar'ın Türk turizmciler için yeni yatırım yapmaktan çok çalışma alanı olarak cazip olduğunu vurgulayan Numan Olcar şunları ifade ediyor:

FAKİR AMA MUTLU BİR HALK

"Türk turizmciler orada biriktirdikleri tecrübelerini değerlendirebilirler. Zanzibar'ın halkı fakir ama mutlu bir halk. Dolayısıyla turistlere karşı yaklaşımları diğer Afrika halklarınkinden çok daha sevecen. İnsanları arkadaş canlısı ve dost. Ancak turizmin ele alınıp iyi organize edilmesine ihtiyaç var. İşte bu noktada Türk turizmciler orada iyi işler çıkarabilecek kapasiteye sahipler."

TURİZM YÖNETİCİLERİ İÇİN ÇOK İŞ VAR

Türkiye'den Zanzibar'a turizm yatırımı gitmesinden çok, sektör profesyonelinin gitmesinin doğru olacağını savunan Olcar, bu alanda ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Dünyadaki pek çok ülkede Türk turizm profesyonellerinin yöneticilik yaptığını anımsatan Numan Olcar, "Dünyada pek çok otelde Türk yöneticileri görmek mümkün. Neden Zanzibar'da da bu olmasın? Türkiye turizmde sahip olduğu işletmecilik deneyiminde çok yüksek noktalarda. Ülkemizde turizmde yaşanan kriz nedeniyle zor günler yaşayan turizm yöneticileri, yurt dışında da alternatifler bakıyorlar. Bu açıdan Zanzibar bir şans olabilir. Üstelik orada iklim nedeniyle tesisler 12 ay açık; yani iş fırsatları yıl boyunca geçerli." diye konuşuyor.

ZANZİBAR'DA HANGİ YATIRIMLARA İHTİYAÇ VAR?

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)) Doğu Afrika Koordinatoru ve Türkiye - Tanzanya İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Eren, Zanzibar'ın Doğu Afrika'nın turizm cennetlerinden biri olduğunu vurguluyor. Hint Okyanus'una bakan doğu kıyılarının gelgitlerin en fazla olduğu bölge olduğunu ifade eden Eren, batı kısmı ana kara olan Tanzanya'nın ise gelgitlerin ve dalgaların en az olduğu bölge olduğunun altını çiziyor.

İç işlerinde bağımsız, dış işlerinde Tanzanya'ya bağlı tropik bir deniz cenneti adası olan Zanzibar'da bulunan tatil köyleri ve otellerin yeterli olmadığını savunan Ersin Eren, "Turistik gezi şirketlerinin azlığı da giderilmesi gereken en önemli ihtiyaçlardan biri. Ayrıca bulunan otellerin ve şirketlerin yenilenme ihtiyacı da var." diyor.

Zanzibar'da lojistik olarak da desteğe ihtiyaç duyulduğunu aktaran Eren, doğu kıyılarında meydana gelen gelgitlerden dolayı 'hovercraft'ın ana kara yolcu taşımacılığı için önemli bir ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Zanzibar'ın havaalanı ve buna bağlı olarak da küçük charter uçaklara ve hava taksilerine ihtiyacı olduğunu bildiren Eren, Zanzibar'ın yatırım ihtiyaçlarını şöyle anlatıyor:

"Zanzibar'da bulunan otellerin, onlara bağlı olarak çalışacak sarı taksilere ihtiyacı bulunuyor. Ayrıca oteller için ise gıda hammaddesi sağlama ihtiyacı var. Yerel tarım ile otel ihtiyaçlarının bir kısmı temin edilirken kesimhane ve entegre et tesisinin kurulmasına ihtiyaç var. Yerel tavukçuluğa ve balıkçılığa da ihtiyaç var. Öte yandan küçük sağlık kuruluşlarına ve polikliniklere ihtiyaç duyuluyor. Belirtiklerimizin hepsi Zanzibar'daki turizm sektörünün ihtiyaçları."


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr