turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.06.2018 Toplam Okuyucu: 122179422 | Bugünkü Okuyucu: 6794 | On-Line: 58 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Turizmdeki krizin nedeni vizyonsuz büyüme!
Hayri İçli'den İspanya ve Türkiye karşılaştırması

15.02.2017 / 17:11:37
Turizmdeki krizin nedeni vizyonsuz büyüme! Hayri İçli'den İspanya ve Türkiye karşılaştırması

Kriz nedeniyle 6-7 otelini kapattığını, bin 600 kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldığını açıklayan VERA Hotels&Tentour kurucusu Hayri İçli, yaşanan krizin uçak düşmesiyle filan ilgili olmadığını savundu.


Turizm Araştırmaları Derneği- TURAD'ın Armada İstanbul Old City Hotel'de düzenlediği "Turizmde Çıkış Yolu" çalıştayında konuşan VERA Hotels&Tentour'dan Hayri İçli, turizmdeki krize ilişkin değerlendirme yaparken kendi şirketinden örnek verdi. Geçen yıl bin 600 kişinin işine son vermek zorunda kaldıklarını, tazminatları ödemeye çalıştıklarını anlatan İçli, "Türkiye'de yatırımcıların mal değeri üçte iki değer kaybetmiştir. Bu olayların Körfez ve uçak kriziyle ilgili değildir. Türkiye'nin programsız ve vizyonsuz bir turizm hareketi olduğu için bu hale geldi" dedi.

BİN 600 KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARDIK

"Hayatımda ilk defa 2016'da bin 600 kişinin işine son verdim. Hizmet alanlar paralarını ödemediler. 6-7 otel kapattık" diyen Hayri İçli, Türk turizminin dünyada bir tek İspanya'ya benzediğini savundu. İspanya ile kaynaklarımızın da geçmişlerimizin de benzediğini söyleyen İçli, "Ancak çok önemli bir fark var: Onların turizmi Madrid'den yönetilmez. Her bölgenin kendi turizm yönetimi vardır" diye konuştu. Hayri İçli şu değerlendirmeleri yaptı:

İSPANYA NELER YAPTI?

"İspanya'da kültür turizmi vardı. Kültür turizmini aşarak büyümek istediler. Bu amaçla, ilk etapta yetkili bir kişiyi, kaynak pazarlara gönderip 'siz ne istiyorsunuz' diye sordular. Almanya, İngiltere, Fransa... Hatta İngilizler, 'Eğer otelleri istediğimiz gibi yaparsanız, biz size finansman da veririz' dediler, öyle de oldu. Bu yolla, İspanya turist sayılarını yükseltti. Peki kültür turizmi bitti mi? Hayır, hala çok yüksek sayıda turist alıyor. İspanya'nın iki farkı var. Birincisi, kendi vatandaşlarını ülke içindeki otellerde konaklatmayı başardılar. 47 milyon İspanyol pasaportlu kişi, İspanyol otellerinde konaklıyor, 110 milyon geceleme yapıyorlar.

İkinci olarak, biz talebi yaratan ülkelerin taleplerinin niteliğini hiç araştırmadan yatırım yaptık. Öyle bir hale geldik ki, Türkiye unutuldu, her şey Antalya oldu. Biz 15 günlük turları Antalya'ya götürdüğümüzde yatıracak otel bulamıyorduk.

İspanyollar taleplerine uygun yatırım yaptılar ve bunun finansmanını da müşterilerinden elde ederek sürdürülebilir bir turizme ulaştılar.

İspanya'da toplam yatak kapasitesi Türkiye ile aynı. Ancak fark şu: İspanya'da 1980 sonlarında 1.2 milyon yatak vardı, bugün hala 1.2 milyon yatak var. Onlarda 5 yıldızlı oranı yüzde 7, bizde ise yüzde 50. Benzer bir durum 4 yıldızlı oteller için de geçerli...

Biz hiçbir planlama yapmadan otel açıp durduk. Kapasite arttıkça, fiyatlar düşmeye başladı. Örneğin, 2015'te İstanbul'un yatak kapasitesi 152 bine çıktı, gelen turist sayısı ise yüzde 6 arttı. Doluluk ise yüzde 40'lara düştü. 2016'da yatak kapasitesi 187 bine çıktı, turist sayısı yüzde 23 düştü. Fiyatları ise hiç konuşmayalım.

Benzer durum neredeyse tüm turistik bölgelerimiz için geçerli. İnsanlar zaten var olan yatakları doldurmak için bin bir takla atıyordu, turist sayısı da azalınca durum iyice vahim bir hale geldi. Antalya'da hiç açılmayan bir sürü otel var.

Uçak krizi Rus turistin seyahatini etkiledi, peki Almanlar, İngilizler?

Fiyatları düşürmekle bu iş olmaz. Şu anda Türkiye'de otel yatırım yapmış insanların yatırımları 3'te 2 oranında değerini kaybetmiştir. 2014'te ekspertiz uzmanlarının arsaya, tesise, kazanca göre belirlediği değerler üzerinden konuşuyorum."


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Okuyucu Yorumları

Mustafa Kemal Dumlu16.02.2017 / 22:01:00
Beyfendi, 6-7 kapattığınız oteli kurarken neden vizyonlu davranmadınız?

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr