turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
25.05.2018 Toplam Okuyucu: 121833027 | Bugünkü Okuyucu: 8569 | On-Line: 33 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Turizmdeki bu enkaz nasıl kalkar?

15.02.2017 / 00:48:31
Turizmdeki bu enkaz nasıl kalkar?

Serhat Uslan, turizmin içinde bulunduğu dar boğazı yorumladı. Kriz sonrasında sektörde nasıl bir tablo olacağına dair öngörülerde bulunan Uslan, "Oteller outletlerde 2. el fiyatına global sermayenin eline mi geçecek?" diye sordu.


İlos Travel yönetim Kurulu Başkanı Serhat Uslan'ın "Bu enkaz nasıl kalkacak?" başlıklı yazısı şöyle:

"Krizleri felaket tellallığı yaparak değerlendirmek ve günlük çözüm arayışlarına sarılmak, çözüm arayış çabalarını basite indirgemekle eşdeğerdir. Halbuki öngörülemeyen kriz içeridedir ve hızlı yayılan virüs gibi ekonominin ve dolayısıyla sektörün damarlarını boşaltmaktadır. Bu durumda çaresiz ve programsız sektör, ne kadar çabalasa da önceden hazırlıklı olan krizin önüne geçemiyor ve geçmesi de olası değildir. Belki biraz bir şeyler oldurulmaya çalışılıyor ancak yetersiz kalmaktadır. Gücünü kaybediyor, zayıflıyor ve bitap düşüyor. Enkaz haline geliyor.

Elbette ki bu kriz de atlatılacaktır. Ama krizden çıkınca ne olacak? Asıl sorulması gereken soru bu değil midir? Geride krizin bıraktığı sıfırı tüketmiş şirketler, oteller, restaurantlar, turizmin diğer bileşenleri ile birlikte enerjisi tükenmiş, son nefesini verecek olan turizm ekonomisi ne olacak? Bunu bekleyen akbabalara yem mi olacaklar? Oteller outletlerde 2. El fiyatına global sermayenin eline mi geçecek? Krizin derinleşmesini bekleyen ve yıllar boyu sürecek olan parlak bir geleceğin sahipleri bu ellerini ovuşturup bekleyen güçlü sermaye sahipleri mi olacak? Yoksa iyi bir geleceği hak eden gerçek yatırımcı ve sermaye sahiplerinin mi olacak?

İşte bugün bunun kararını vermek lazım. Eyvah krizde ne yapacağız? Bize ne olacak? Ve bunun gibi heyecan yerine daha akıllı çözümleri kriz sonrasına hazır etmek gerekir. Yani bu krizin bitiminde mallarımızı mülklerimizi kaptırmadan kriz sonrasına güçlü girebilmenin yollarının araştırılması ve uygulanması gerekir.

Meslek örgütlerinin bu konu etrafında birleşip üst akılla nelere hazır olmamız gerektiğini ve kriz sonrasının nasıl yönetileceğinin formüllerini üretmesi ve bunu sektörle paylaşması gerekir. Bu önemlidir ve kriz sonrasını yönetecek programdır."YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Okuyucu Yorumları

Yalayaz15.02.2017 / 02:12:00
Monopolizme gidiş diyebilirmiyiz
Finansçı15.02.2017 / 10:48:00
Global sermaye getirisi düşük veya yatırım sırasında kelepir, uzun vadede de düzenli getiri sağlamayan enstrümanlara yatırım yapmaz. Ülkemizde kalıcı istikrar ve güvenlik sağlanmadıktan sonra ülkemizdeki oteller kelepir fiyata bile global sermayenin eline geçmeyecektir. İstikrar ve güvenlik sorunlarını hükümetin hatalı politikalarına bağlayabiliriz. Ama öncesinde turizm yatırımcısı ve işletmecisi de iğneyi kendine batırmalı. Öncelikle ülkemizdeki turizm yatırımcısı profiline bir bakalım. Maalesef bir kısmı başka sektörden kazandığı parayı değerlendirmek için girmiş. Bir kısmı turizmci kisvesi altında fuhuş ve kaçakçılık faaliyetlerini yürütüyor. Bir kısmı ise "namım yürüsün" diye inanılmaz bütçelerle inanılmaz yatırımlar yapmış. Profesyonellikten uzak, kısa ve uzun vadede hedef olmayıp günü kurtarmak için iş yapan turizmciler sektörde yıkıcı rekabeti getirdi. Bundan nemalanan operatörleri de unutmayalım.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr