turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
25.05.2018 Toplam Okuyucu: 121833027 | Bugünkü Okuyucu: 8569 | On-Line: 33 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Turizmdeki bu çöküş fırsata çevrilebilir

16.03.2017 / 16:57:45
Turizmdeki bu çöküş fırsata çevrilebilir

Turizoom International Hotel Management Genel Koordinatörü Ali Can Aksu, turizmdeki krizinin fırsata çevirilebileceğini savundu.


Yıllardır turizmde yaşanan yanlış politikaları, sistemsizlik, rant ve ehliyetsiz turizm öncüleri yüzünden bugün turizmim dip yaptığını iddia eden Ali Can Aksu, bunun nedenlerini şöyle sıraladı: "Katledilen doğa, ehliyetsiz yatırımcılar, sistemsiz ve bilinçsiz yönetilen Kültür ve Turizm Bakanlığı, eylem planı adı altında bugüne kadar millete yutturulan eylemsizlikler, boş politikalar vs.vs.... "

Ali Can Aksu'nun yorumları şöyle:

"Resortlerin konseptine baktığımızda orada da hakeza aynı yanlış politikalar mevcut. Devletin kasalarının soyulduğu teşviklerle hem doğa öldürüldü hem de arz talep dengesini bozan fizibilitesiz yatırımlar hızla büyüdü. Sistemler Türk turizmini batağa sürüklemeye endeksli kurgulanmıştı. Oda kahvaltı diye başlayan sistem, yarım pansiyon, tam pansiyon daha sonra her şey dahil yetmediği gibi ultra her şey dahil anlayışı yine bizleri Avrupa'nın sürüklediği bir bataklıktı ve yıllarca bu bataktan çıkamadık . Ne yatırımcı ne de devlet ne oluyor düşüncesine dahi kapılmadı. Çünkü Türk turizminin bugüne kadar krizlere karşı stratejik hiç bir eylem planı olmadı .Toplantılar yapıldı ,yemekler yendi, körler sağırlar birbirini ağırladı.. Lafta kalanlar peynir gemisiyle yürüdü.

Bugün geldiğimiz noktada hazır dibe de vurmuşken, hiç de zor değil, Almanı, Holandalı'sı, İrlandalı'sı Rus'u vs.vs. getirmenin peşine takılacağımıza gelin Türk turizmini yeniden yapılandıralım . Anayasasını A dan Z ye yeniden yazalım, işi ehillerine teslim edelim, Gerçekçi projeler üretelim. En önemlisi, doğa her zaman hakkını geri alır felsefesiyle bugüne kadar saygı duymadığımız doğaya hakkını yeniden verelim. Çünkü biz vermezsek bizi de içine gömer."


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Okuyucu Yorumları

Selin Ataksoy 16.03.2017 / 17:31:00
Tebrikler Ali Bey Çökmüş bir Turizm Sektörünü izole bantlarla onaramayız.Köklü bir çözüm gerekli.Umarım Bakanlık akıllanırda böyle bir atak başlatır.Doğa hakkını fazlasıyla alıyor .Bu cümleye bayıldım. Teşekkürler
Ahmet AKARCA16.03.2017 / 17:33:00
"körler sağırlar birbirini ağırladı.. Lafta kalanlar peynir gemisiyle yürüdü." Bu lafa bayıldım. Doğru söze ne denir :)))) Tebrikler Can bey
Sibel Ergani 16.03.2017 / 17:37:00
Ben yazının "Katledilen doğa, ehliyetsiz yatırımcılar, sistemsiz ve bilinçsiz yönetilen Kültür ve Turizm Bakanlığı, eylem planı adı altında bugüne kadar millete yutturulan eylemsizlikler, boş politikalar" Bu bölümüne alkış tutuyorum Uyuyan Bakanlık
Ertan Keçeli16.03.2017 / 21:47:00
Ali Can doğru tesbit, Turkiyede tatil çoğunlukla okuyan çocukların insiyatifinde, elin avrupalısı 3-4 dönemde tatil yapıyor, sayın maarif mebusu bölgelere göre tedrisatı ayarlar ise bak neler oluyor.
Abdullah Armağan 16.03.2017 / 19:11:00
Ali bey peki bu kadar enkaz bina ne olacak.Yazınıza kesinlikle katılıyorum fakat çok geç kalınmadımı ? Bugüne kadar bilinçli bir yapılaşma olsaydı daha iyi olmazmıydı.Arz talep dengesizliği ve bilinçsizce açılan bunca tesis turizmi bu hale getirdi. Eskşden niş işler vardı .Esnaf dışarı çıkan Turistten kazanıyordu .Turisti herşey dahil sistemle hapsettiler.Hadi toparlasınlar bakalım toparlanabilecekmi .Bu konuda başta Antalyanın vebali büyük . Bu felakete dur diyebilecek bir babayiğit malesef çıkmadı . şu anda o enkazın altında onlar debeleniyor. Müzeler bakanlığından zaten söz etmeyelim.Her yeni gelen Bakan Türsab Başkanının kölesi esiri olup gidiyor. Türsab Başkanını çözünceye kadar görev süresi dolmuş oluyor .
Metin Tahincioğlu16.03.2017 / 21:19:00
Bir donem bazı Avrupa ülkeleri bu metotla başarıyı elde etti. Tespit doğru.
Ali İzzet Yılmaz17.03.2017 / 02:32:00
Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. İşi ehline bırakmak! Yıllarca birileri hızlı ve kolay para kazanmak için bu işe girdi, girmeye de devam ediyorlar. Otelcilik dışarıdan çok kolay ve herkesin yapabileceği bir iş olarak göründü ve görünmeye devam ediyor. Maalesef artık öyle değil. Devletin çok ivedi bir şekilde otelcilik sektörünü düzenlemesi gerekiyor. Ülkesel ve bölgesel bazda yürütme kurulları oluşturulmalıdır. Herkesin istediği yere, istediği şekilde ve kapasitede otel yapması dahası oteli yaptıktan sonra onu yönetmeye kalkması yasal olarak durdurulmalı ve cezalandırılmalıdır. Otelcilik sektöründe çalışanlar alanında eğitim almış ve deneyim sahibi olmalıdır. Şu anki gibi bir iki haftalık sözde kurslarla eğitilen personeller rekabet etme şansımız maalesef olamayacak. Ucuz iş gücü ve personel teşviklerinden yararlanmak için departman müdürlerinin bile bu vasıfsızlar alındığı bir dönemdeyiz. Bir pilot nasıl ve hangi şartlarda yetişiyor, para harcanıyorsa otel yöneticilerideöyleolmalı
kerem17.03.2017 / 10:34:00
Bu yaşanılan kötü durumun tek sorumlusu siyasettir. Turizmimiz yıllardır kendi dinamikleri ile büyüyordu. Taa ki 2015 yılına kadar! Özel sektörün sorunları olsa da kendi içinde halloluyordu ve bu oranlarda turist sayısına yansımıyordu!
Hakan Özdemirci 17.03.2017 / 11:42:00
Aynı şekilde ben de katılıyorum. Şu an çalıştığım otelde iş az diye ön büroya bakan bayan oda temizliği de yapıyor. Ama o da misafir isterseymis. Böyle bir sistemsiz, eğitimsiz işgücü olduğu sürece turizmde asla gerekli değişim olmaz, olamaz.
Levent ERDOĞAN17.03.2017 / 12:50:00
Her şeyden önce Arz-Talep dengesi son yıllarda ciddi boyutta bozuldu.Yabancı zincirlerin agresif büyüme telaşına kapılan bir çok yeni tip Otel yatırımcısı türedi.Bu sorumsuz büyümede sektörde danışmanlık hizmeti veren arkadaşlarımızın da katkısını göz ardı edemeyiz.Örnek vermek gerekirse ; 2009 yılında İstanbul'un Anadolu yakasındaki tesis sayısı 33 , bugün 192.İstanbul'da yakın tarihe kadar Hilton adeta bir lokasyon iken bu gün hangi Hilton diye soruyorsunuz.Lokasyon araştırması yapılmadan ( veya kandırılan ) faaliyete geçen bir çok tesis bu gün saçma sapan fiyat politikaları ile ayakta kalmaya çalışıyor.Ulusal pazar payını 3 bilemedin 4 ana kanal ile sınırlı tutan sektör bu gün günü birlik çözüm önerileri ile veya birilerini suçlayarak toplantılar yapıp saatlerce yine bilindik konuları tartışıyor.En büyük sorumlu PLANSIZ yatak arzını kontrol altında tutmayı akıl edemeyen BAKANLIK tır.
İşimiz Zor Yolumuz Uzun 17.03.2017 / 13:06:00
Bakın biz istediğimiz kadar kaliteyi hazırlayıp vitrine koysakta güvenlik ve diplomatik ilişkiler rayına oturmadıkça bu işleri yoluna koyamayız.Bunlardan sonra dışarıya olan görüntümüzü düzeltip şöyle bir jilet gibi smokinleri üzerimize çekmeliyiz.Türkiye dediklerinde zihinlerde canlanan görüntü gelişmiş güvenli modern bir ülke olmalı ki biz d kalitemizi artırıp bunu fiyatlarımıza yansıtabilelim.Bir sonraki konu evet kesinlikle saçma sapan sürekli otel yapımları var tabiki de.Bunu da malesef bu durum kolay para kazanma yolu olan inşaat sektörü getirdi.Üretimi sürekli baltalıyoruz beyler.Tanıtımlar ehliyet sahibi kişilerce planlanıp yapılmalı,sabit satış kanallarına sabit ülkelere bel bağlanmalı...Bugün en büyük pazarımız ortadoğu olmuşsavay halimize...
Çılga Duru17.03.2017 / 14:17:00
Tespitler çok doğru.Uyanış başlamalı .
servet genç22.03.2017 / 17:02:00
Yumurtaya yumurta demek lazım.Kuşa kuş demek lazım.+
Salih Karamehmet 23.03.2017 / 23:08:00
Çok güzel bir tespit.umarım ışık tutar.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr