turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.06.2018 Toplam Okuyucu: 122180495 | Bugünkü Okuyucu: 7867 | On-Line: 69 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

İşte turizmdeki en yaratıcı üç proje...

08.10.2009 / 13:34:48
Turizmde Yeni Fikirler Yarışması sonuçlarını açıklıyoruz

Turizmde yaratıcılık ve farklılığı hedefleyen "Turizmde Yeni Fikirler Yarışması" sonuçlandı. "Efes'te Roma dönemi canlandırması", "Oteller için çok uçlu telefon şarj aparatı" ve "Köyde otantik turizm" projeleri ilk üç dereceyi paylaştı.


Genç turizmcileri hedef alan ve internet üzerinden yapılan "Turizmde Yeni Fikirler Yarışması"na, 90 değişik proje katıldı. TurizmdeBuSabah'ın da desteklediği yarışmada, projeler jüri tarafından titizlikle değerlendirildi.

2009 mart ayında başlayan değerlendirme süreci, geçtiğimiz günlerde sona erdi. Yarışmanın jüri üyeliğini, Hülya Aslantaş (Skal Dünya Başkanı), Hüseyin Baraner (Türkiye Avrupa Turizm İş Konseyi Başkanı), Kerem Köfteoğlu (Tuyed Başkanı), Cihat Erol (Resortacademy kurucu/editör), Serdar Karaduman, (Tourismtoday kurucu/editör), Adil Gürkan (Turizm Danışmanı-Eğitimci) ve Kaya Cansever (Turizm Danışmanı) üstlendi.

Birinciye dizüstü bilgisayar, ikinciye Casio dijital fotoğraf makinesi, üçüncüye Nokia cep telefonu hediye edildi. Yarışmayla ilgili ödül töreni, önümüzdeki günlerde yapılacak. Etkinliğin, 2010'da Skal bünyesinde yapılması bekleniyor.

TURIZMDEYENIFIKIRLER SİTESİNE BAĞLANMAK İÇİN TIKLAYIN

Dereceye girenleri ve çalışmalarını sizlerle paylaşıyoruz:
1. ÇALIŞMA

Fikir Sahibi: Azade Özlem

Konu: Antik kent Efes'in, Roma Dönemi Örneği'nde Yeniden CanlandırılmasıAmaç: Kuruluşu M.Ö. 6000 li yıllarına dayanan Anadolu'nun en önemli ören yerlerinden biri olan Efes'i bu proje ile Dünya'ya tanıtılmasına katkı sağlamak.

Fayda: Bu proje ile projede çalışanlar, projeyi izleyecek olan yerli ve yabancı turistler, Efes esnafı, Selçuk esnafı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Dösim yararlanacaktır. Bu projenin benzeri bu boyutta daha önce gerçekleşmediği için proje ilk olacaktır. İlk ve farklı olması ilgi çekecektir. Bu sayede turizm geliri elde edilecektir. Bu gelir ise Selçuk ilçesine katkı sağlayacaktır. Proje, benzer antik bölgelere ( Hierapolis, Afrodisyas, Side ya da tapınak yaşantısı örneğinde Didim Apollon Tapınağı ) gelecek yıllarda benzer bir tecrübe için örnek teşkil edecektir.

Proje: Efes hakkında kısa bir bilgi verilecek olursa İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Arkaik, Hellenistik, Roma ve Bizans Dönemleri yerleşiminin olduğu antik Efes kentinde kazılar 1895'ten beri devam etmektedir. Henüz tüm kentin yüzde 15'i ortaya çıkarılmıştır.

Proje, sadece Efes antik kent kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın görevlendireceği ve eğitim vereceği yabancı dil bilen personelinin aşağıda örneği verilen, Efes'in Roma kıyafetlerle yaz Dönemi'nde kullanılmış kıyafetlerle yaz dönemi boyunca kentte gündelik hayatını yaşayan bir Romalı gibi görev almasıyla başlayacaktır. Bu proje için üniversitelerin yabancı diller bölümünde veya turist rehberliği bölümünde ve belirli yetenekleri olan öğrenciler görevlendirilecek ve bu öğrencilerin yabancı dillerini geliştirmesi, turiste gerektiğinde yardımcı olma konusunda hizmet verme tecrübelerinin kazanılması sağlanacaktır.

Projedeki asıl amaç; bu bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin bir Romalının bir gününe dahil olma tecrübesini yaşamasıdır. Böylece antik kent yaşayışına bizzat dahil olunacağı için antik dönem şartları daha rahat anlaşılacaktır ve ziyaretçiler hoşça vakit geçirecektir. Tüm aşamalarda antik dokuya zarar vermeden genel yapılandırmalar sağlanacaktır.

Antik kente giriş: Girişte antik dönem kıyafetleri giymiş görevliler tarafından yeniden canlandırma hakkında hangi yapılarda, ne çeşit gösterimin olduğunu, hangi günler ve saatlerde gerçekleşeceğine dair ücretsiz olarak broşür dağıtımı yapılacaktır.

Tiyatro: Kent merkezinde bulunan tiyatroda gladyatör savaşları, antik dönemde yazılmış kısa tiyatro oyunları, kralın halk ile konuşması gibi temsili gösterilerde bulunacaktır. Bu gösteriler farklı dillerde yapılabilir ancak ilk olarak Türkçe ve İngilizce yapılacaktır. Gösterilere girişte Dösimlerde hediyelik eşya olarak satılan antik tiyatro biletleri kullanılacaktır. Böylece hediyelik eşya satışı gerçekleşecektir. Gösteriler için ayrıca ücret ödenmeyecektir. Biletlerle birlikte verilecek broşürlerde gladyatör buluntuları ile ilgili Efes Müzesi Gladyatör Salonu tanıtımı yapılacaktır. Böylece turistlerin müzeyi gezmeden bölgeyi terk etmemesi sağlanacaktır.

Kütüphane: Celcus Kütüphanesi'nde antik dönemde yazılmış kitapların sergilenmesi sağlanacaktır. Ancak satış yapılmayacaktır. Böylece ören yeri çıkışında kitap satışı yapan esnaf bu talepten faydalacaktır. Kütüphane önünde o zamanın dama oyunu sayılan oyun temsili olarak oynanacaktır.

Yamaç Evler: Birçok turistin rahat koşullarla izleyebileceği uygun bir evin içinde turistlerin Efes Müzesi'nde orjinallerini görebilecekleri Roma dönemi gündelik eşyaları ile bir aile yaşamı sergilenecektir. Aile bireyleri gelen ziyaretçilere yakın bölge olan Şirince şaraplarını tadımlık olarak Roma kapları ile ikram edeceklerdir. Böylece Şirince ve şaraplarının tanıtımı yapılacaktır. Bir başka evin içinde bir mozaik ve fresko sanatçısı uygun kostümlerle bir villanın inşaatı için çalışıyor görünecek ve turistlere bu sanatlar icra edilecektir. Turistlerin bu sanatlara katılması sağlanacaktır.

Trajan Çeşmesi: Bir su düzeneği ile su akışı sağlanacaktır.

Hadrian Tapınağı: Tapınağa temsili hediyeler koyularak tapınma biçimi hakkında tek kişilik gösteriler yapılacaktır.

Odeon: Antik dönem müzik aletleri ve müzisyen kostümleri ile kısa müzik gösterileri yapılacaktır.
Bu projenin hazırlığına 2009 yılının Mayıs ayında başlanacak, personel ve sanatçı seçimi, eğitimi gibi hazırlıklar Mart 2010'a dek tamamlanacak, Nisan ayından itibaren çalışmalara başlanacaktır. 2010 yılı İstanbul Avrupa Kültür Başkenti hazırlıklarında devam edecek ve bu sebepten İstanbul'a gelen turistlere İstanbulda da reklam yapılarak tanıtımı sağlanacaktır. Yeniden canlandırma projesinin başarısının ölçümü ise yine aynı personeller tarafından Efes'in iki çıkış kapısında birden bulunacak ve anketler yapılarak ölçme ve değerlendirme sürecine girilecektir. Sonuçlarda memnuniyet elde edilirse projenin her yıl sürekliliği sağlanacaktır.2. ÇALIŞMA

Fikir Sahibi: Recep Altınok
Dedeman Konya Hotel & Convention Center Genel Müdürü

Otel odaları için dizayn ettirdiğim, teknik çizimini yaptırdığım, elektrik prizleri çıkartılarak çok pratik şekilde uygulanabilecek çok uçlu telefon şarj aparatı çalışmamı sizlerle paylaşıyorum.Öncelikle otel odaları için düşündüğüm ve adına yakın bir arkadaşımın yardımı ile "Multi Charge" dediğimiz bu çalışma, otel odalarındaki elektrik prizleri çıkartılarak kolaylıkla uygulanabilecek ve değişik telefonların şarj uçları, elektrik süpürgelerinin kablolarında olduğu gibi makaralı sistem sayesinde çekilerek çıkartılacak ve tekrar çekildiğinde yuvasına oturacaktır.

Dünya otelcilik alanında kullanılacağına ve otel tüketicisinin ihtiyacına cevap vereceğine inandığım bu çalışma sayesinde;

- Bu ürünü kullanan kurumlar farkındalık yaratmayı başaracak.
- Şarj unutma sorunu ortadan kalkacak.
- Otellerin ihtiyaç doğrultusunda resepsiyondan verdiği ve takip etmekte zorlandığı şarj aleti maliyeti ortadan kalkacak.
- Ürün geliştirilmeye müsait olduğundan ileride pil, diz üstü bilgisayarı uzantısı gibi aparatlarla zenginleştirilerek daha fazla alanda hizmet verilebilecektir.


3. ÇALIŞMA

Fikir Sahibi: Aykut Öktem

Experience the Real Social Life of An Authentic Turkish VillageSatılacak Turizm Ürünü: Sloganı ''Gerçek ve otantik local köy hayatını tecrübe et'' (Experience the authenticity with living it real'') ve bu türevde geliştirebilecek herhangi bir slogan olabilir, yeter ki global turizmin giderek standartlaşan ürün sunumunda –daha farklı ve etkili olduğu - gösterilebilinsin.

Ürünümüzün en seçkin noktası, dünyanın her yerinde gördüğümüz ve belli bilinçteki gezgin ve turistlerin gözünde yapaylaşmış ve sahnelenmiş gözüken turizm ürününden olabildiğince uzak ve gerçek olması.

Ürünümüz, Türkiye'de turizmsel (kum deniz güneş, tarihi,dini veya geleneksel yapı ve yapılanmalar, doğal güzellikler, farklı ve nadir bulunan doğal yaşam alanları veya şekilleri, özellikle bölgeye has ve hedef kitleye 'otantik , tecrübe edinilmesi arzulanan' bir atraksiyon içeren yerleşim yerleri, vb. –hedef tüketicinin isteklerine göre daha fazla şekillendirilip, çeşitlendirilebilecek özellikleri bulunan bölgeler) tercihen küçük yerleşim yerlerinde mümkün olabildiğince bölgenin yerlisi ve misafirperverliğe açık insanları, evleri bulunup, 'bu bölgelerdeki yerli hayatını olabildiğince katıksız tecrübe etmek' isteyen turistlere, bulunacak lokal insanların kendi evlerinde ev sahipliği yapmaları.

Kurulacak merkezi bir acenta ve çoğu internet üzerinden yürütülebilecek bir operasyonla ,Türkiye2nin çeşitli bölgelerinde seçilecek köy, kasaba ve diğer yerleşim alanlarından seçilecek yerli insanlar ve evleri, geleneksel öğeler mümkün olduğunca az bozularak, konaklamaya uygun hale getirilecek veya hiç bozulmadan korunacak.

Daha sonra merkezi acenta ve internet acentacılığı üzerinden hedef kitleye yönelik tanıtım ve reklam yapılacak, onları tecrube etmek istedikleri ortama göre yönlendirip, istedikleri zamanlarda rezervasyonları yapılacak, geldiklerinde mümkün olduğunca profesyonel turizmciler tarafından az temas edilecekler,hatta ulaşım konusunda sadece danışmanlık hizmeti verilecek.

Talep edilmesi veya bölgedeki şartların gerektirmesi durumunda, turistlerle birlikte tur sırasınca yanlarında ikamet edecek, tercihen yerliler arasından rehberler de seçilip, eğitilebilir. Maliyetin düşük olması ne kadar önemliyse düşük maliyetin tüketiciye yansımasına da o kadar dikkat edilmelidir. Tur belli bir program şeklini de alabilir, internetten yapılan 'house exchange' evlerin değiştirilmesiyle sağlanan konaklamanın tek yönlü olarak yapıldığını düşünebiliriz, tabi buna belirli bir ücret karşılığında Türk ev sahibinin vereceği hizmet ve sergileyeceği dostluk da ürünümüzün önemli noktalarından birini oluşturuyor.

• Konaklama alanını oluşturan geleneksel ev ve yatak gibi somut unsurlar
• Evin içinde bulunan ev sahibi,ailesi ve misafire bölgeyi tanıtımı ve dostluğu
• Gelen turistin talebi doğrultusunda tecrübe etmek istediği köy işleri(bağ,bahçe vb.)
• Gelen turistin talebi doğrultusunda iletişim kurulacak yerliler veya gezilecek mekânlar
• Yerel yemeklerin tattırılması, sonradan eklenmeyen folklorel öğelerin gösterilmesi

Ürünün Hedef Kitlesi: Bireysel Turist çeşitlerine göre 'allosentrik ve mid-allosentrik' olarak nitelendirilen, genelde kendilerini tur paketi müşterisinden daha bilinçli olarak gören, hatta turistten gezgin olarak ayıran, farklı kültürleri tanımak ve vizyonunu geliştirmek için yola çıkan, tercihen lüks, global olarak standartlaşmış, fazlasıyla yapay olan konaklama yerine lokal ulaşım kullanılacak şekilde yerlilerle iç içe yaşayıp, standartlara bakmadan tecrübe zenginliğine göre konaklama kullanan 'backpackers' tabir edilen sırt çantalı genç gezginler, motosiklet gezginleri, çadır kampçıları, akademik gezginler, dini veya ruhani bir amaç için gelecek (ör.Meryem Ana ziyareti), doğal güzellikler için gelecek (ör.Ürgüp teki eski taş evlerde konaklayıp, o atmosferde yerlilerle yaşamak isteyenler), spor ve macera için gelecek (ör.Erzurum da kayak, Alaçatı da surf) 'senior' tabir edilen yaşlı ve maddi durumu yerinde olan Batılılar, Avustralya, Amerika, Avrupa'dan potansiyel sırt çantalı genç turistler, kültür turizmi meraklıları olan Japonya Çin gibi uzak doğu ülkelerinden gelebilecek küçük gruplar, doğudan batıya veya batıdan doğuya dünyayı dolaşırken Türkiye'den geçecek olan gezginler.


Ürünü hedef kitleye ulaştıracak dağıtım kanalları ve ürünün pazarlanması: Ürünümüzle ilgilenecek turistlerin, tüketici alışkanlıklarını, istek ve ihtiyaçlarını en doğru şekilde analiz edecek geniş kapsamlı bir araştırma raporu hazırlanacak. Hazırlanacak bu rapor doğrultusunda, öngörülen bütçe hesabına uygun iletişim kanalları tespit edilip, o kanallardan hedef kitlemizi ikna etmesi en muhtemel seçenekler çıkarılıp kullanılacak. Bu seçeneklerden maliyeti ve ulaşım taşınabilirliği en fazla olanı, ürünümüzün hedef kitlesinin içerisinde kullanımı çok yaygın olan bir araç olan 'internet'. Yalnız işin önemli kısmı, internetten ürün imajı tanıtılırken, olabildiğince ürün conceptine uygun reklam yapılması ve bilgi verilmesi. Çünkü doğaya ve orijinalliğe dayalı ,geleneksel ve yapaya karşı bir ürün olarak ortaya çıktığı takdirde, internette yapılacak abartılı bir imaj tasviri veya slogan, ürünün tamamen yanlış algılanmasına sebep olabilir. Verilmek istenen mesaj, yaratılmak istenen talebin üstünü tam örtmeli, düz ve amacını belli edecek şekilde abartıdan uzak olmalıdır.

Ürünümüzün Global Turizm Gelişimine Faydaları: Dünyada son zamanlarda gelişen, Orijinalliğin tanımı ve orijinal olana düşkünlük (propensity for the authenticity), Doğaya ve doğal yaşama verilen önem(movement towards eco versus global warning), farklı kültürleri yerinde görme ve yerlilerle yakın ilişki kurmak (travelling to enrich with different culture), temposu yüksek ve yorucu modern şehir hayatında yabancılaşma sendromundan kurtulmak (tendency to runaway from alienation of modern city life), öğrenme veya akademik araştırma üzere yapılan gezilerin ve gezginlerin artması(travelers to learn,educate or academic), insanların başkalarının (özellikle çok uzak kültür ve medeniyetten olanlar) hayatlarına duyduğu merak ve onları tecrübe etme isteği (interest towards the life of the others-especially far foreigners-aim to experience others' life), gibi yükselen turizm trendlerinin çoğuna cevap verecek bir ürün olması.

Ürünümüzün Türk Turizmi ve Türkiye Açısından Faydaları

• Türkiye'nin görülmeye değer ancak tanıtım yetersizliği nedeniyle turiste ulaşamayan güzellikleri göz önüne çıkacak,ve yurtdışında ağızdan ağıza etki yoluyla kuvvetle tanıtılacak,
• Türk insanının eşsiz ve güçlü bir özelliği olan misafirperverliği Turizm ürününe en doğal ve geleneksel şekilde yansıyacak, bu yansımanın uzun metrajlı geri dönüşü özellikle imaj açısından çok olumlu olacak, Türkiye kapısı her dünya vatandaşına açık olan, dost ülke imajını geliştirecek.
• Türkiye'nin küçük yerleşim bölgelerinde ekonomik yokluk içerisinde yaşayan bir grup insana hem para kazanma hem de kendilerini ileriye dönük geliştirme açısından fırsat yaratılacak,
• Etnik Turizm, Savaş turizmi, Eko turizm gibi gelecekte hedef kitlesini geliştirebilmesi muhtemel ve yeni oluşturulan turizm dallarına altyapı ve birikim hazırlayacak.

Bu proje geçmişten günümüze Türkiye turizminin gelişmesi ve her yönüyle, her segmentteki turistin gözünün ülkemiz üzerine çekilmesini destekleyecek, bununla beraber daha önce yapılan çalışmalarda çok fazla üzerine düşülmemiş ancak azımsanmayacak kadar fazla olan bir hedef kitle de mevcut. Projenin akla dayalı diğer kısmı ise, Türk turizmiyle direk olarak ilgili olmayan insanlara uğraş olup para kazandırabilmesi, az maliyetli olması ve Türk insanının diğer memleket insanlarıyla bir arada kalarak, kuracakları manevi ve kültürel ilişkiden interaktif bir verim alıp, geleneksel yapısında bulunan misafirperverlik artısını yabancı misafirine ve dolayısıyla yurtdışındaki insanlara en etkili bir biçimde yansıtabilecek olması. Bu projeyi aklıma getiren olay ise, henüz 5 yaşındayken ailem ve akrabalarımın Nemrut'a yürüyerek çıkmaya çalışan bir İtalyan profesörü bir akşam için o zaman, o bölgede ikamet eden dayımların evinde misafir etmeleri, yemek ve kalacak yer vermeleri ve sonrasında da o turistin gözlerindeki mutluluk ve memnuniyet pırıltısını unutamamam oldu. O büyük teşekkürlerle yanımızdan ayrılırken biz ise onu, ailecek ,ona yedirdiğimiz 'kuzu kellesi'ni 'dünya da yediğim en güzel yemekti' diyerek çok beğenmesinden duyduğumuz gururla uğurluyorduk...


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Okuyucu Yorumları

bir diger otelci08.10.2009 / 18:12:00
2. calisma sahibi Sn. Recep Altinok adli yarismaci arkadasimiz; insallah bu yarismaya girmeden bu islemin patent alim islemlerini baslatmissindir.
vedat guven10.10.2009 / 12:05:00
oncelikle cok verimli gectigi yarismanin herhalinden belli ama biraz acik olmak gerekirse ve benim gibi turizm farkliliklarini takip eden birisi olarak bu seneki en yaratici fikir ve hayata gecmis porje
saygilar,

Prof. Vedat GUVEN
Yaman Yamaner10.10.2009 / 10:52:00
2. olan projeyi hazırlayan Recep Bey sanıyorum bir konudan haberdar değil... Artık cep telefonu, palm vs gibi cihazlar için şarj standardı mini usb. 2009'da yapılan üreticiler toplantısında, dünyada yaşanan elektronik çöp artışı ve sürekli yenilenen modellerde şarj adaptörü güncellemesinin markalara getirdiği maliyet yükü nedeniyle böyle bir karar alındı.
Belki de sistemi, sadece mini usb kabloları kullanacak şekilde güncellemekte fayda var?
Hüseyin Durna10.10.2009 / 15:08:00
Sayın Aykut beyin köy turizmi ile ilgili yazısını okurken aklıma yıllar önce kış sezonunda köyde iken 6 kişilik bir turist gurubu sırt çantalarıyla köyümüze gelmişti ve onlara yabancı dil bildiğim kadar yardımcı olmaya çalıştım o zamanlar köyümüzdeki köy odasına yerleştirdim ve bir gün kaldılar ve yakındaki evlerden turistlere en az 20 kap yemek gelmişti ve ertesi günü giderken bu pansiyonun parasını verelim dediler bende burası köy odası burada kalanlardan para alınmaz dedim çok şaşırmışlardı ve ülkerinde reklam yapacaklarını başka arkadaş göndereceklerini söyleyerek ayrılmışlardı.Eskiden köy odaları geleneği vardı bugün onlar bile kalmadı bakımsızlıktan.Köy turizmi projesi bölgelere göre farklı konseplerde mutlaka yapılması lazım,burda en büyük sorun pazarlama olacaktır,tur firmalarının bu tür yenilikleri yapması gerekir diye düşünüyorum..
SAHIN TOPRAK11.10.2009 / 16:00:00
Yaman Bey,aslinda bu calisma bize 2009 un basinda gelmisti.Yarisma sonuclarini biraz gec acikladik.Selamlar www.inoturizm.blogspot.com
Duygu01.11.2009 / 21:14:00
Sayin Azade Hanim`a bu basarili projesi icin tesekkur ederim.Umarim bu fikrinizi biran once degerlendirirler.Efes`i bu yeni haliyle ziyaret etmek icin sabirsizlaniyorum.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr