turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
23.09.2018 Toplam Okuyucu: 123591677 | Bugünkü Okuyucu: 1478 | On-Line: 44 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Turizm sektörünün "geleceği" bu panelde konuşuldu!

06.08.2015 / 18:08:32
Turizmciler bu panelde konuştu: 2015'i kaybettik, 2016'yı kurtarabilir miyiz?

Türkiye'de yaşanan toplumsal ve siyasi gelişmeler turizmi nasıl etkiledi? Sektörü nasıl bir gelecek bekliyor? Küçük Oteller Derneği'nin düzenlediği toplantıda konuşan Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel elektronik sistemlerin hayatımıza girmesiyle konvansiyonel yöntemlerin sona erdiğini söyledi. Yücel, "Sonuçta konvansiyonel sistemlerin sonu geldi ve insanlar yeniden maliyet ve kar hesapları yapmalı. Her kriz fırsattır" dedi.


Aliye Gümüş / TurizmdeBuSabah

Türkiye'de son günlerde gelişen olaylar ve sıkıntılı günler Türk turizminin kötü bir yıl geçirmesine sebep oldu. Küçük Oteller Derneği tarafından Sultanhan Hotel'de düzenlenen "2015'i kaybettik, 2016'yı kurtarabilir miyiz?" başlıklı panelde, durum tespiti, önümüzdeki süreçte karşılaşacağımız sıkıntılar ve çözüm yolları üzerine Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel, Age Turizm ve Medi Travel'ın sahibi Burak Ertung ve Turizm Danışmanı Mehmet Ata değerlendirmelerde bulundu.

Küçük Oteller Derneği Başkanı Faruk Boyacı, toplantının açılış konuşmasında şunları söyledi: "Sıkıntı var; yok demek gerçek olmaz. Türkiye'de turizm gelirindeki düşüş basına yüzde 15 olarak yansıdı. Yıl sonunda ise bunun artacağını göreceğiz."

İnsanoğlunun en büyük buluşunun birlik ve beraberliği sağlayan örgütlenme olduğunun altını çizerek konuşmasına başlayan Bahattin Yücel, "Durum sanıldığı kadar parlak değil, ancak çok umutsuz da değil" dedi.ELEKTRONİK REKABET ORTAYA ÇIKTI

Elektronik sistemlerin hayatımıza girmesiyle konvansiyonel yöntemlerin sona erdiğinin altını çizen Yücel, "Konvansiyonel sistemler 2000'li yıllarda tamamen ortadan kalktı. Geçmişte tur operatörleri, istedikleri destinasyonları ayağa kaldırmak için satın alma politikaları yürütürlerdi. Artık elektronik hayatımıza girdi ve elektronik rekabet ortaya çıktı. Çünkü üretici ile tüketici arasındaki en kestirme ve ucuz yol bu. Türkiye için tam geç kalmış diyemeyiz ancak daha hızlı davranmalıyız. Sistemi kontrol eden daha güçlü sistemler ortaya çıktı. Türkiye'de 2013 yılında off shore şirketler 385 milyonluk satış yaptı ve hiç vergi ödemiyorlar. Konvansiyonel yapılara göre çok avantajlılar. Bununla kalmadı, bir de başka platform yönetimi ortaya çıktı. Google 2014'te 500 milyon dolar ciro yaptı. Öne çıkardığı kurumlardan kontör hesabıyla para topladı ve gelirini güvence altına aldı. Türkiye'nin yazılım sistemlerine yönelmesi gerekiyor, özelikle de gençlerin..." dedi.Elektronik sistemlerin mukayeseli bir avantaj sağlayabileceğini belirten Bahattin Yücel, bir otelin dış pazarda kendini tanıtmasının pahalı ama bu sistemde çok ekonomik olduğuna dikkat çekiyor. Bu geçişin çok kolay olmadığına da değinen Yücel, bu geçiş için gerekli belli başlı standartlar hakkında şunları söylüyor: "Öncelikle standart güvencesi istiyorlar. Yani pazarlamacıların deyimiyle markalaşma. Tüketicinin haklarını açıklayabilen, onun dilini kullanabilen ve geldiği ülkedeki alışkanlıklarına kısıt getirmeyen bir yapı olması gerekiyor. Bir de taşıma çok önem kazandı. Eskiden charter şirketleri vardı. Şimdi tasfiye edildiler ve yerine ekonomik fiyatlı, eksik hizmet veren low cost havayolları ortaya çıktı. Çok da iyi çalışıyorlar. Sistemin dezavantajı ise, yatak kapasitelerinin konvansiyonel sisteme göre tasarlanması. 1500- 2000 yatak kapasitesi var ama iki pazarlamacısı var. Yanlış pazarlama sistemi."

TÜRKİYE'DE TEHLİKE KONVANSİYONEL VE OTOMASYON DEĞİLDİR

Dünyadaki televizyon kanallarında, insanları yakan, kafa kesen IŞİD gibi örgütlerin destekçi olarak lanse edildiğimizi belirten Yücel, yaratılan bu algıyla yabancı turist çekmemizin zor olduğuna dikkat çekiyor. Mevcut yönetimin yeniden iktidar olabilmek için toplumda korku yarattığının altını çizen Yücel, "Türkiye'de tehlike konvansiyonel ve otomasyon değildir. Bu durumu değerlendirmek gerekiyor" dedi.

Bahattin Yücel konuşmasını şu sözlerle sona erdirdi: "Elektroniğe dönmeliyiz. Haziran sonu itibarıyla gelirde yüzde 14, gelen turist sayısında yüzde 6 düşüş var. Bu düşüşün artacağını düşünüyorum. Sonuçta konvansiyonel sistemlerin sonu geldi ve insanlar yeniden maliyet ve kar hesapları yapmalı. Her kriz fırsattır. Ama daha güçlü olan kurtaracaktır. Daha fazla dayanışmayla zararları en aza indirerek kurtulmak mümkündür."AVRUPA PAZARININ YERİNİ YENİ PAZARLAR ALDI

Türkiye'de Çin, Avustralya ve Güney Amerika pazarında artış ve değişim yaşandığını dile getiren Faruk Boyacı, değişimde Avrupa pazarının yerini yeni pazarların aldığını ve bu pazarlara yatırım yapmak gerektiğini söyledi. Toplantıda söz alan Burak Ertung, çalışmalarını acenteden çıkan müşterinin yüzde 2 oranında geri gelme ihtimali üzerine geliştirdiklerini belitti ve şöyle devam etti: "Turizmde bir düşüş olacak ve bunun sonuçlarını Kasım ayında göreceğiz."MEHMET ATA TANSUĞ: YAŞADIĞIMIZ COĞRAFYADA KÜÇÜK OTELLER DAHA ŞANSLI

Mehmet Ata Tansuğ, konuşmasında fabrika otellere dikkat çekti. Sanayi tipi turizmin çöküş döneminde fabrika oteller yapıldığını belirten Tansuğ, "Fabrika otellerin peşinden giderek bir yere varamayız. Bir gün bu oteller birbirlerini yiyecek. Yaşadığımız coğrafyada küçük ve orta boy oteller bence daha şanslı.Yalnız ezberlerini bozup dünyanın koşullarına uyan bir kafa yapısına sahip olmalılar" dedi.


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Okuyucu Yorumları

burak07.08.2015 / 05:47:00
bence turizmciler biraraya geldiklerinde eleman sorunları hakkında da konuşmalılar. mesela gece çalışan elemanları için yıpranma payı istesinler devletten.
Sedat Çoker07.08.2015 / 10:08:00
Eski Bakanımız ve Küçük oteller derneği yöneticisi dostlarımız bahse konu toplantıların yapılacağını daha önce paylaşma imkanı bulabilselerdi çok daha fazla görüşün veya çözümün yer aldığı oluşumlar gerçekleşebilirdir. Devletimizin Turizm Bakanlığının kısa, orta ve uzun vadeli planlarını seçimler üstü programıyla gerçekleşmesi gerekliliğini bir kez daha ortaya koymaktadır. Konu halen ülkemizdeki vergi kaçağı üzerinden ele alınmaktadır. Burada yatırımcının diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de avantajlar ve kurallara bağlı şirket yapılarını oluşturmaları konusunda uyarı ve teşvik edecek yapılar oluşturulmalıdır. Büyük GDS firmalarının Turizm de bu kadar ilerlememize karşın halen Türkiye ofisleri bulunmamaktadır. Konvansiyonel turlar halen uzak destinasyonlarda geçerliliğini korumaktadır. Seyahat acentelerimiz tarafından hazırlanan turların alternatiflerle sunulması ülkemizin çekiciliğini korumasını sağlayacaktır.
Sedat Çoker07.08.2015 / 10:14:00
Online rezervasyon sistemlerinde hem B2B hem de B2C konusunda çok geride kalmış durumdayız. Yeterli yazılımcımız bulunmaması ve yüksek yazılım ücretleri sebebiyle fikirlerinizi hayata geçirmek oldukça zor. B2B de ilerleme kaydeden birçok acenteci dostumuz bulunmakla beraber global oyuncu olmak için artık Ülkemizin dışındaki ufuklara da göz dikmemizin zamanı geldiğini düşünüyorum En derin Saygılarımla
Levent07.08.2015 / 13:11:00
1.Bahattin bey gene turizme siyasi görüşlerini enjekte etmiş. 2.Yazılım tek başına çözüm değildir.Arka planda ciddi sermaye gerektirmektedir.Windows kullanırken kimse şikayet etmiyor booking veya benzeri olunca şikayetler yerli yazılım başarısızlığına bağlanıyor.İşin aslı farklı.Kısa vadeli kazanç için yerli yazılımları tercih etmeyen otelciler ne olacak ?
necati şendan07.08.2015 / 13:04:00
bende mehmet ata tansuğ bey' in fikrine katılıyorum. biran evvel butik otellerin çoğalması ve hepbirlikte sistematik bir şekilde organize olup kendilerini bu eletronik ortamda var olduklarının altını çizmeleri gerekiyor. yabancı ve yerli turistler hem rahatlarını ve hemde iyi organize olmuş kuruluşlarla kendilerini garantide hissetmek isterler.
Expo 2016 Tarım Üniversitesi08.08.2015 / 14:47:00
Sayın Büyüklerim; 2016 yılı nasıl kurtarırız adlı panel güzel olmuş, 2016 Yılında 8 milyon yabancı turistin gelmesi beklenilen bu alana gerçekten bu kadar turist getirelebilecekmidir ? Hala tur operatorlerı paket tur hazırlamıs durumda degıldır bu alan nasıl ele alınacak kımsenın bıldıgı yok ! Ayrıca bu alanı gelecek sene daha ıyı yogun olmasını saglamak ıcın g 20 zırvesı ıcın gelecek olan Devlet baskanlarını Bu Expo Alanına cekmelıyız orada bırer agac ekmesını ıstemelıyız cıcek ekmesını ıstemeleyız ve bu agacları koruma altına almalıyız gecelek olan turıstlere de fotografıyla gostemelıyız bakın bu agacı Putın dıktı buda fotosu ! Bunu basarırsak Gelecek Sene Dunya Expo yu daha cok bılır tanır ve gelmek ıster ! Expo 2016 Tarım Unıversıtesı de yapılabılır bu alan 3000 kişilik bir kampus yapılabılır Turkıye nın en buyuk Tarım Kampusu olabılır gelecek ıcın guzel bır dusunce alanı En ıyı sekılde kurtarırız.
Servet Şakiroğlu29.08.2015 / 14:42:00
G20 zirvesine katılan önemli isimlere agaç ektirme fikri çok güzel mutlaka proğrama aldırılmalı bunun yararını on yıllar ğeçince daha çok anlaşılır

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr