turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
24.06.2018 Toplam Okuyucu: 122235445 | Bugünkü Okuyucu: 991 | On-Line: 52 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

TUREB'in yeni Başkanı Zeki Apalı hedeflerini TurizmdeBuSabah'a anlattı

23.07.2013 / 13:49:10
TUREB'in yeni Başkanı Zeki Apalı hedeflerini TurizmdeBuSabah'a anlattı

Rehberlik Meslek Yasası ile yasal statüye kavuşan rehberler, düzenleme sonrası ilk olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. Genel Kurul'dan Başkan olarak çıkan Ahmet Zeki Apalı, hayata geçirmeyi planladıkları projelerini TurizmdeBuSabah'a anlattı.


TurizmdeBuSabah

TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı, ay sonuna kadar mazbatasını alarak göreve resmen başlayacağını belirtirken ilk etapta okul ve öğrencilerin durumuna eğileceklerini ardından cami rehberliği ve alan kılavuzluğu konusunda çalışmalar gerçekleştireceklerini söyledi.

MERKEZ ANKARA OLARAK BELİRLENDİ

Genel Kurul'da TUREB'in merkezinin Ankara olarak belirlendiğini kaydeden Apalı, bunun yeni kanunlaşan rehberlik meslek yasası sonrasındaki süreçte karşılaşmaları muhtemel bürokratik sorunları çözmek noktasında faydası olacağını söyledi. Apalı, "TUREB'in merkezinin Ankara olmasını biz destekledik. Bunun nedeni Anadolu'da 13 tane oda olması ve Ankara'nın merkezi konumuyla hemen hemen tüm odalara eşit uzaklıkta bulunması. Ankara, ulaşım olanakları açısından baktığımızda da kolay ulaşılabilir bir noktada. Bunların yanında bürokrasi ile işimiz bitmedi. Genel Kurul da kendi iradesi ile Ankara'yı seçti" dedi.

İLK ETAPTA OKUL VE ÖĞRENCİLERİN SORUNLARINA EĞİLECEĞİZ

Olağan genel Kurul'un ardından yasal prosedürün tamamlanmasını ve mazbatayı almayı beklediklerini belirten Apalı, bu sürecin ardından mesleğin önemli sorunlarına eğilmek istediklerini kaydetti. Apalı, "Yasal prosedür mazbatanın alınması ile başlayacak ve yapacağımız bazı çalışmalar var. Bunların başında okul ve öğrencilerin durumu geliyor. Geçtiğimiz bahar aylarında kısa sürede bunu organize edecek acentelerden bazı şartnameler istenerek bir şeyler hazırlanmaya çalışıldı. Arkadaşlarımız çalışıp çabaladı ama yönetmeliğin ilerleyişi istenildiği gibi olmadı; yani yönetmelik her şeyden önce çok gecikti. Dolayısıyla belli kurallar zamanında işlerlik kazanmadı.

Öğrencilerin lehinde görünmeyen bazı sonuçlar ortaya çıktı. Eğitim giderleri ciddi rakamlara çıktı. Bunun değişik nedenleri vardı. Bundan sonra bunun düzeltilmesi ile ilgili çalışmalar yapacağız. Ama yaz ortasında tabii gezi organizasyonu mümkün değil. Belki sonbahardan itibaren kış ve yaz diye ikiye ayırabiliriz gezileri."

ANAYASA MAHKEMESİ'NİN İPTAL ETTİĞİ İBAREYİ TARTIŞMAYA AÇACAĞIZ

Apalı üzerinde duracakları diğer konulara ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bunun dışında yapılması gereken Anayasa Mahkemesi'nin Bakanlığın meslek örgütlerine sorarak yönetmelik hazırlar ibaresini iptal etmesiyle beraber yönetmeliğin meslek kuruluşu ile birlikte yapılması söz konusu. Bunları daha kapsamlı tartışmaya açacağız.

ALAN KILAVUZLUĞU VE CAMİ REHBERLİĞİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ

"Alan kılavuzluğu ve camir rehberliği konuları var. konularla ilgili çalışmalar yapacağız. Özellikle Alan kılavuzlğu ile ilgili çok ciddi bir yönetmelik var. Bence bu biraz da abartılı olmuş. Bir cümle ile yasada geçen bir konu için inanılmaz bir yönetmelik hazırlanmış durumda. Bu konuda hukukçularla görüşeceğim. Rehberlerin durumlarının, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için gayret göstereceğiz. Toplumdaki rehber algısının daha iyi bir noktaya gelmesi için çalışmalar yapacağız."


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Okuyucu Yorumları

Suat GÖRGEC 24.07.2013 / 13:28:00
Yeni görevinizin hem sizler hemde biz rehber adayları için hayırlı olmasını Dilerim . Umarım yapmayı hedeflediğiniz çalısmalar biz rehber adayı öğrenciler için başta Türkiye turu olmak üzere pek çok yanlış yapılmış uygulamaların düzenlenmesinde etkili olur. Tüm iyi niyetimizle umudumuz sizlerin yapacagı çalışmaların olumlu olacağı yönündedir..
uysal yenipınar02.10.2013 / 18:49:00
Sayın Apalı'yı yeni görevi nedeniyle kutluyorum. Sayın Apalı Turist Rehberliği eğitimi almış, mesleği uygulayarak deneyimlemiş yapıcı kişiliği ile mesleğin sorunlarını çözme girişimlerini takdirle karşılıyorum. Bu konuda Üniversiteler ve ilgili meslek örgütleriyle ortak hareket etmesi bunu kanıtlar niteliktedir. Profesyonel Turist Rehberlerinin sorunlarının azalması üniversiteler, tur operatörleri ve Turizm Bakanlığının da işine yarayacaktır. Çünkü rehberler Türkiye'nin Profesyonel tanıtım elçileridir. Türkiye'nin iyi ve kötü imajı büyük ölçüde onlara bağlıdır. Yeni TUREB başkanından meslek üyelerinin ve eğitim kurumlarının beklentileri yüksektir. Onurlu meslek üyelerinin hak ettikleri konuma getirilmeleri dileğiyle.
Cem Biltaş19.02.2014 / 13:02:00
Sayın başkanımızla, Antalya da bize mesleki bilgiler paylaşırken tanışma şerefine nail oldum. meslekte son derece ciddiyetli ve bir okadar da güleryüzlü, kararlı, zeki, erdemli bir başkanımız olması bizleri oldukça mutlu etti. Meslek öncesi bize Cesaret , dirayet, kararlılk ve başarı iştahı enjekte eden sayın başkanımıza iş ve güncel hayatında başarılar diliyorum

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr