turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
21.04.2018 Toplam Okuyucu: 121350182 | Bugünkü Okuyucu: 13628 | On-Line: 38 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Rehberlerden kaçak faaliyetler tepkisi:
Reina saldırganına benzer profiller var!

16.02.2017 / 23:53:40
Rehberlerden kaçak faaliyetler tepkisi: <bR>Reina saldırganına benzer profiller var!

"Tespit edilen kaçak faaliyette bulunan kişiler arasında Reina saldırısı ve diğer terör saldırılarında yer alan yabancı uyruklu kişilerin profilleri ile benzerliği gözlemlenmektedir."


İRO-İstanbul Rehberler Odası Sakarya, Bolu, Düzce, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli ve Yalova'da yapılan 4 günlük denetimlerde, tur araçlarında çok sayıda yabancı uyruklunun kaçak olarak çalıştığını tespit ettiklerini açıkladı. Denetlemeler sonucunda 9 belgesiz/kaçak acentacılık faaliyeti gerçekleştiren taşımacı ve/veya işletme; 11 belgesiz/kaçak rehberlik faaliyeti gerçekleştiren şahıs; 20 turda rehber çalıştırmayan seyahat acentası tespit edildi.

İRO Başkanı Hakan Eğinlioğlu, yapılan tespitler sonunda 1681 sayılı Kanun'un 27. ve 30. maddeleri gereğince toplamda 83.617TL'den az olmamak ve 140.272TL'den yüksek olmamak kaydı ile idari para cezalarının kesilmesi ve hazineye aktarılması gerektiğini vurguladı.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Eğinlioğlu, şunları ifade etti:

"Tespit edilen kaçak faaliyette bulunan kişiler ile taşımacı veya seyahat acentaları için çalışan kişilerin bir bölümün yabancı uyruklu olduğu, aynı zamanda kaçak işçi olarak çalıştığı tespit edilmiş ve durum göç idaresine de bildirilmiştir. Yabancı uyruklu bu kişilerin hal tavır ve görünüşleri itibarı ile başta Reina saldırısı ve diğer terör saldırılarında yer alan yabancı uyruklu kişilerin profilleri ile benzerliği gözlemlenmektedir. Bu gibi kişilerin illegal kazançlarını illegal örgütlere de aktardıkları duyumları rahatsız edici boyuttadır.

Her zaman olduğu gibi illegal kişiler veya işletmeler ile çalışan bazı kişilerin sosyal medya ve basını kullanarak spekülasyon çıkarma çabaları olduğu görülmektedir. Bu kişilerin turizm ve sektöre yararı olmadığı aşikardır. Bu provokasyonlar Devlet Hazinesinin zarar etmesini, Vergi ve SSK kaçağının artmasını, güvenlik açığının oluşmasını, turistin ve turizmin zarar görmesini sağlamaktadır.

Bundan sonra da yapılacak denetlemeler ile yasa dışılığın önlenmesini, Vergi, SGK kayıplarının sonlandırılmasını, turiste hizmet verecek kişilerin güven duyulan belgeli kişiler olmasını ve güvenlik zafiyetlerinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Denetimlerin yapılmaması sadece Devlet Hazinesinin zarar etmesi değil, turizme hizmet veren ve yasalara uygun çalışan kişi ve işletmelerinin ekmeğinin çalınması ve illegal örgütlerinin desteklenmesi anlamına da gelebilecektir.

Bu ve benzeri nedenlerle, Sakarya ilinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü denetim görevlileri ve emniyet birimlerinin özverili alışmalarının ve işbirliğimizin devam etmesi, turizm sektörü ve sektör çalışanları için önem arz etmektedir."


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Okuyucu Yorumları

Hale ozdemir18.02.2017 / 00:33:00
Turistin ve turizmin zarar görmesini sağlamak değil, zarar görmesine sebep olmak yazacaktınız herhalde.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr