turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.06.2018 Toplam Okuyucu: 122181282 | Bugünkü Okuyucu: 8654 | On-Line: 49 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Otellerde su ve enerjiden nasıl tasarruf edilir?

03.05.2006 / 11:38:42
Otellerde su ve enerjiden nasıl tasarruf edilir?

Çevre ve Orman Bakanlığı, turistik tesislerde su ve enerjiyi tasarrufu yapmanın püf noktalarını açıklayan bir broşür hazırladı. Broşürü, sektörün bilgisine sunuyoruz..


Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK tarafından 2004 yılında hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde kitapçık haline getirilen broşürün özeti şöyle:

“Oteller, suyun en fazla tüketildiği tesislerdir. Suyu verimli olarak kullanarak hem daha hijyenik ve temiz ortamlar sağlanabilir hem de daha ekonomik işletme yapılabilir. Burada verilen bilgiler otellerde günlük temizlik ve diğer işlemler yapılırken suyun ve enerjinin (aydınlatma ve ısıtma enerjisi) nasıl verimli kullanılabileceği ile ilgilidir. Bu çalışmada kesinlikle suyun ve enerjinin tasarruf edilmesi söz konusu değildir.

Otellerde Su ve Enerji Tüketim Yönetim birimi olmalıdır. Yeryüzünde ancak %0.3 oranında içilebilir su kaynağı olduğu unutulmamalıdır. İçme suyu arıtma tesisi işletme maliyeti 0.2-0.4 $/ton’dur. Musluklardan, duş başlıklarından v.s. den kullanılmaksızın akan suyun atık suya dönüştüğü unutulmamalıdır. Evsel bir atık su arıtma tesisi işletme maliyeti ise ortalama 0.4-0.6$/ton’dur.

Gelişmiş Ülkelerde geçmişte tüketilen su miktarı 250 litre/kişi iken son yıllarda verimli su tüketimi ile bu değer 125 litre/kişi düşmüştür. Bu gün İstanbul’da kişi başına su tüketimi 200 litre/kişidir. Gelişmiş ülkeler içme suyu kaynaklarını su tüketimini azaltarak korumaktadırlar. Benzer şekilde atık su oluşumunu ve suların arıtma maliyetini azaltmaktadırlar. Önümüzdeki yüzyılın en önemli sorununun içme suyu kaynakları ve onların korunması olduğu unutulmamalıdır.

Otel odaları, koridorlar, giriş bölümleri, lokantalar ve barların temizliğini yapan kişiler verimli su kullanımı konusunda mutlaka eğitilmeliler. Bu işleri yapan kişiler daima temiz elbise giymeliler ve işleri doğru ve hijyenik bir şekilde yapmalılar.

Muslukları, duş başlıklarını ve tuvalet rezervuarını değiştiren veya tamir eden kişilerde çalışmalarını bilinçli şekilde yapmaları için eğitilmeliler.

Bu çalışma suyun tasarruflu kullanılmasını değil daha temiz, hijyenik oteller elde etmek için suyun doğru bir şekilde verimli kullanılmasını amaçlamaktadır.

Çoğu otellerde su tüketimine ödenen bedel toplam masrafın %15’ni oluşturmaktadır.

Otel odalarında pille çalışan saat gibi aletler yerine elektrikle çalışan aletler kullanılmalıdır.

Otellerde kullanılmış fakat tamamen yıpranmamış yatak, yorgan, yorgan yüzü, çarşaf, battaniye gibi yatak odası eşyaları çöpe atılmaksızın temizlendikten sonra gönüllü vakıflar marifetiyle ihtiyaç sahibi kişilere dağılmalıdır. Böylece kullanılmış malzemeler daha uzun süre kullanılarak doğal kaynaklar korunmuş ve çevre kirliliği azaltılmış olur.

Kullanılmış arızalı olmayan TV., buzdolabı, koltuk, sandalye v.b. gibi aletler yine gönüllü kuruluşlar marifetiyle ihtiyaç sahiplerine verilebilir. Arızalı olan kullanılmış aletler ise tamir edildikten sonra ihtiyaç sahiplerine verilebilir.

Otellerde yemek fazlalıklarını çöpe atma yerine hijyenik şartlarda ayrı ayrı kaplarda toplayarak günlük olarak gönüllü vakıflar marifeti ile ihtiyaç sahibi insanlara (rahatsız ve incitmeden) dağıtılabilir.

Otellerimiz temizlik malzemelerini büyük boyutlu tekrar kullanılabilir kovalarda satın alarak kovaları ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtarak hem katı atık miktarını minimize edebililer hem de ihtiyaç sahibi kişilere katkıda bulunabilirler.

Otellerde fazla km. yapan araçların mutlaka az ve temiz yakıt tüketen modeller olmasına özen gösterilmelidir. Araçların satın alma maliyeti yanında işletme maliyetleri mutlaka hesaplanmalıdır. Özellikle oteller 6-7 litre benzine eşdeğer LPG veya CNG yakıtları kullanan araçlar satın almalıdırlar. Böylece işletme maliyetinin yanında şehrin hava kirliğinin azaltılması konusunda katkıda bulunabilirsiniz. Araçların yedek parça maliyetlerine ikinci planda dikkat edilmelidir.”

OTELLERDE / MOTELLERDE VERİMLİ SU, AYDINLATMA VE ISITMA ENERJİSİ KULLANIMI BROŞÜRÜNÜN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Okuyucu Yorumları

Mehmet Çakır12.05.2006 / 10:53:00
Gerçekten güzel öneriler, söylenebilecek bir şey yok. Ama işin birde ikinci boyutu var. Şu anki mevcut turizm sistemimize bir bakalım. Herşey dahil sisteminin getirdiği ve turizmi olumsuz yönde etkileyen bazı faktörler var. 1 ) Turizmde personel kalitesi inanılmaz düşüyor, 5 yıldızlı otele gidiyorsunuz şarap servisi yapmasını bilmeyen garsonlar var. Personel maliyetinden kaçmak için 2 kişilik işi 1 kişiye yaptırıyorsunuz. Çünkü tasarruf ilk önce personelden başlar. Maaşından, yemeğinden, sigortasından, konaklamasından tasarruf edip mesai saatini çoğaltırsınız. 2 ) Otele aldığınız malzemenin kalitesinden tasarruf edersiniz. dDikkat edin lütfen son 5 yılda Hindi ve sakatat tüketimi otellerimizde arttı. Müşteri düşük fiyata geliyor ise etin yüzünü göremez. 3 ) Elektrikten tasarruf ediliyor tabiki, nasıl mı, misafirleri kış ortasında ilave battaniye ve klimayı çalıştırmayarak, yazları pişirerek.

bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkün, Turizm yatırım bölgeleri seçilirken altyapıyı düşünmeyen zihniyetlerin, başta olması gerekenleri sonradan yapmaya çalışmaları, vergi yükü gibi bir çok konu işin içine girdiği zaman tasarrufu başka yerlerde yapmak gerekebilir...
Fahrettin ER09.05.2006 / 12:44:00
Sayın Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜĞRK "e hak vermemek elde degil.
Turistik tesislerin bir çogunda Teknik kadroların olmasına nazaran Enerji yönetiminin pek dikkate alınmadıgı veya enerji yönetiminin bilinmedigi bir gerçektir.
Oteller"de enejinin verimli ve enerjinin etkin kullanımı, giderlerinin ve enerji kanaklarının ömrünü uzatan etkin çalışmaların yapılması ile %30 varan tasarruflar saglanabilmektedir
Tesislerde gittikce artan enerji tüketimi göz önüne alındıgında verinsiz ve hesapsız tüketilen enerji tesislerin üzerine ek mali yük olarak düşünülmeli ve enerji ve varlık yönetimi"ne duyulan ihtiyaç göz önüne alınmalı..
Saygılarımla Fahrettin Fr
hamza güner10.05.2006 / 23:58:00
bunlar çok güzel sözler fakat bunları takip edecek yönetim sistem nerede beş yıldızlı otellerde kazançdan daha çok bu tür tüketimlere gidiyor maliyetler.belek bölgesinde sabahtan akşama kadar yollarda sabah bütün aydınlatmalar yanıyor bunlar görülmüyormu . oteller ilk önce personeline düzgün maaş verecek daha sonra eğitecek ve hizmet alacak fakat şimdi sistem farklı kapından geçen işe alınıyor üç gün sonra gidiyor gelsin yenisi tabii ne maaş ne sigorta personel durmuyor ozaman tesisi tanımıyor demirbaşı bilmiyor işi bilmiyor turizm nedir uzaktan yakından alakası yok müdürünü amca gelen misafire helo anlamıda bilmiyor gır gır geçer gibi anlayacağınız her şey ekonomide iletişimde eğitimde dahada önemlisi personele verilen değerde teşekkür ederim saygılarımla
engin çağlı03.05.2006 / 17:51:00
acaba sayın müşteşar daha önce her hangi bir turistik tesis işletmeciliği yaptımı?profosör olmak bu işi bu kadar mal edin tasarruf yapın demekle olmaz daha önce partinizden bir vekil memurlar 1 zeytini bir lokmada yiyerek tasarruf önermişti bu ona benzer ben evimde suya m3 1500 öderken otelimde 2800 ödüyorum bu sayedemi turizmde rekorlar kırılacacak maalesef hayır isterseniz buyrun marmarise tesisler bomboş nedenmi maliyetler iktidarınız sayesinde 2002 den bu yana %60 arttı artık otel işletmeciliği zorlaştı tasarruf zaten yapıyoruz ama evde kullanılan su ile otele verilen su aynı fiyata değil o yüzden saygılar engin marmaris
Gulten Eken 04.05.2006 / 15:50:00
Bu yazilanlara katiliyorum. Ancak Bunlardan once yapilmasi gereken sudur :

Antalya'da Duden selasinin suyu, Manavgatta ve Belekte Robinson, Letoonya gibi hotelin onundeki icme sulari direk denize akitiliyor. Bunun gibi Antalya ve cevrelerinden hergun tonlarca icme suyu denize akitiliyor.Bunlar
icin sozum getirilsin.

Gulten Eken


Ali Gümüşhan05.05.2006 / 08:41:00
Otellerde su ve enerjiden nasıl tasarruf edilir konusunda Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜĞRK tarafından yayınlalan konuları destekliyorum. Ve bu kounuda tüm toplum bilinçlendirilmelidir, eğitilmelidir. Çavremize sahip çıkmalıyız. Çevre iyi olmadan ne turizm olur ne de insan sağlıklı yaşar onun için tüketimlerimizi bilinçli, tasarruflu, çevreye zarar vermeden yapmalıyız.
Diğer yandan Sn. Engin Çağlı'nın dediği gibi turizm işletmelerine bakınca su m3 işletmelere pahalı satılmaktadır. Ama bu iki olayı birbirine karıştırmamak lazım. İki olayı ayrı ayrı tartışarak çözüm bulunursa daha verimli ve kazançlı olur diye düşünüyorum. Herkese sevgiler & saygılar

Ali Gümüşhan
bülent yenigün07.12.2006 / 22:37:00
sayın müsteşarımız bizlerle fikirlerini paylaştığı için teşekkür ederiz.ama lütfen kendileri kırılmasınlar tasarruf konusunda otel yöneticilerinin eline bu ülkede kimse su dökemez.hatta iddia ediyorum maliye bakanlığına bi otel yöneticisi oturtun;eminim iki senede bu ülkenin borcu kalmaz.
Şadi VATANSEVER15.11.2006 / 00:18:00
Çevre ve Orman Bakanlığının da broşürlerinde tavsiye ettiği,TEMA VAKFI nın da desteklediği,musluk ve banyolarda ''DÜŞÜK AKIŞLI SU TASARRUF CİHAZLARI'' kullanarak yüzde 50 tasarruf sağlamak mümkündür.Ayrıca çamaşır ve bulaşık makinalarında da ''KİREÇ OLUŞUMUNU ÖNLEYEN MANYETİK TOP'' kullanarak yüzde 70 daha az deterjan kullanarak kimyasal atık yoluyla içilebilir ve kullanılabilir su kaynaklarını daha az kirletmek mümkündür.Bilmeyenlere denemelerini tavsiye ederim.Ben kullanıyorum.
süleyman keskin25.09.2007 / 10:54:00
bir otelin su tüketimine ödediği bedel toplam masrafın % 15 ni asla oluşturamaz
ERKAN ARI15.10.2007 / 18:05:00
gorev yaptıgım tesıslerde gercekten hıc bır personel sef bılınclendırılmemıs bu konuda cok yazık....bakın avrupalı nasıl yapıyor okullarda bu konularda bılgı verılıyor anlatılıyor.gercekten sahsım olarak devletın hazınesı cope akıtılıyor...bana soracak olursanız bu olayı
cozmek cok kolay egıtım mdr dep altında bır bırım kuracaksın otellerde ve personelı
egıteceksın bakın o zaman kabarık elektrık su faturaları nasıl azalacak tabıı bununla bırlıkte personelının hakkını tam verecek ve kollayacaksınız yonetıcılık bunu yapabılmektır sadece dusuk butceyle patronun karsısına cıkmak degıldır .........
KEZBAN YALCIN17.10.2007 / 22:49:00
slm lar arkadaslar gercekten tebrıkler herkese ama en guzl ve kısa bu kadar bu olay yorumlanabılırdı tskler erkan bey cok keskın ve dogru acıklamalarınızdan dolayı.....................
hüseyin yümlü10.07.2008 / 19:30:00
ben,klozetlerin kullanılmamasıyla otellerde su tüketiminin azalalacağına inanıyorum.şöyle ki klozetin su tankı en az 10lt su alıyor.vatandaşımız az suyla temizlenebilir kirliliği,klozetin düğmesine basmasıyla 10 lt suyu birden boşaltıyor.bu da çok su az kirlilik demek .tamamen israf.ben yeni yapılan inşaatlarda su tasarrufu sağlamak için klozetlerin yasaklanması tarafındayım.çünkü vatandaşımız bilinçli su kullanmıyor.
Hikmet CAMBAZ28.06.2009 / 22:05:00
Sayın hocam,
Ellerinize sağlık. Ancak, yazdıklarınızı uygulamak bir yana daha hâlâ bütçe ve maliyet kontrolünden bir haber o kadar çok şirket var ki, şaşarsınız.

Su tasarrufu konusuna ise ne yazıkki insanlarımız İstanbul'da su kalmayınca birazcık bilinçlendi, ama yine tasarrufu iş yerlerinde uygulama konusunda aynı hassasiyeti çoğu kişi göstermiyorlar.

Bir de yorumculardan bir kişinin bahsettiği gibi bazı işyerlerı 2 damla su yerine 300 personele az maaş vererek, ssk pirimlerini yatırmayarak, mesai ödemeyerek, az maaş ödeyerek daha büyük rakamlar tasarruf ediyorlar.
10 ton su parası ne ki?
Selin İnce28.07.2009 / 22:53:00
Bir işyerinde kadrolu çalışmak için gerekli tüm evraklar istenir. Taşeronlar için ise her zaman ve herkes için böyle bir şart pratikte pek uygulanmıyor.

Anlık eleman ihtiyacının karşılanamadığı anlarda kimi buluyorsa taşeron firmalar beş yıldızlı otellere dahi gönderiyorlar. Yani, hiç bir araştırmadan, sağlık taramasından, eğitimden geçmeyen, belki de herhangi bir kahveden çağrılan birisi çalıştırılıyor.

Düşünün bir, Türkiye'nin hatta dünyanın sayılı zenginlerinin buluştuğu bir toplantıya bir kötü niyetli birisi de rahatça katılabiliyor.

Oteller de sırf para hırsı yüzünden bu riski alıyorlar. Bu yöneticiler mi, su damlasını düşünecek??
akay kara29.01.2010 / 06:47:00
otellerde o kadar çok ki yapılmak istenen tasarruf bir arkadaş yazmış otel yöneticisinden maliye bakanı yapın nasıl tasarruf yapılır diye gerçekten doğru o yzadığınız tasarrufların 2 katı her otel yönetimi yapıyor asıl sizler otelllere verilen enerji birimlerinde iyileştirme yapın daha düne kadar elektrikte teşvik uyguladınız sonra temmuz 2009 da kaldırdınız sözüm ona artık turizm bakanlığı yapacak diye henüz bakanlıkta böyle çalışma bile yoki,,,,asıl sizler otel yönetimine teşviklerde yardımcı olun ki otel standarlardaki kalite artsın sonra denize yakın veya yeraltı sularını kullanabilecek otellere revers osmoz yapımlarında yardımcı olun onların önlerini açın, ayrıca personel eğitimlerini yanlızca otel yöneticilerine bırakmayın bu konularda daha etkin olun saygılar
ismail yildirim30.01.2010 / 10:25:00
Yazıda belirtilen önlemler zaten yıllardır bilinen ve kısmen uygulanan maddelerdir. Teorik ezbercilik yanlışına düşen bir bürokratın kaleminden çıktığını anlamak bu yüzden çok da zor değil. Yazıdan basit bir örnek vermek gerekirse: rezervuar suyundan tasarruf pet şişe doldurarak hazne içine yerleştirilmek suretiyle sağlanabilir önerisi getirilmiş. Oysa rezervuarın içindeki şamandranın açısını ayarlayarak yapmak daha kolay değil mi? İçine koyduğunuz o pet şişe suyun içinde hareketli olacağı için çalışan diğer aksama da zarar verir. Bunlar yaşanmış şeyler. Konaklama sektörü realitesinin getirdiği sorunları eğitimli ve madden doyurulabilen bir personel profiliyle çözebilirsiniz. Bir de acentaların verilecek hizmet standartlarıyla ilgili öyle dayatmaları var ki bu tasarrufları uygulamak o durumda zaten mümkün değil. Sayın bürokratın parasını ödeyerek kendi seçeceği bir kaç otelde tatil yapmasını,sonra da yazısını tekrar gözden geçirmesini öneririm.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr