turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
23.04.2018 Toplam Okuyucu: 121368631 | Bugünkü Okuyucu: 8555 | On-Line: 37 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Murat Süğlün:"Antalya'nın alternatifi"

14.02.2003 / 02:50:16
Murat Süğlün:

Turizmde bu sabah.com Antalya, Konyaaltı sahilinin dev projesinin fikir babası Alke Turizm A.Ş. İcra Kurul Başkan Vekili ve Genel Müdürü Murat Süğlün'e konuk oldu.


Süğlün bugüne kadar Beach Park ile ilgili bilinmeyenleri ve Beach Projesi'nin önemini anlattı. Noktasına dokunmadan Beach Park sohbeti...

TBS Murat bey burada yaratılmak istenen tema Amerika sahilleri, Florida ya da Miami atmosferine ulaşmak çabaları mı? Bu temanın fikir babası siz misiniz, nereden aklınıza geldi?

Murat Süğlün Aslında değil ama projenin fikir babası biziz, 1997 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltını özelleştirme ihalesi açmıştı, o dönemde bu ihaleye yanlızca 3 firma önem verdi bu özelleştirmeye bunlardan birisi de bizdik. Fakat dosya alıp ihaleye katılan tek firma ALKE oldu. O zaman büyük gruplara ve bazı otel sahiplerine projeyi sunarak “gelin bu işi ortak yapalım” diye teklif de götürdük. Burada bir cevher gördük biz ihaleye hemen katıldık ve aldık ardından proje aşaması geld. Proje Aytekin Gültekin’in mimarı olduğu ödüllü bir projedir. Gültekin projeye çok değer verdi ve çok katkı sağladı. Hedefler ve amaçlar büyüdü. Parkın temasını oluşturmak için ünlü sahilleri dolaştık. Ancak Beach Park temasına yakın bir örnek ne Amerika’da ne İspanya’da ne de İtalya’da bulamadık. Yani bu kadar şehrin içinde, ormanı olan ve mavi bayraklı denizi olan bir örnek yoktu.TBS Beach Park tam olarak ne zaman tamamlanacak peki?

Murat Süğlün Aslında Beach Park bir dead line yok. Projenin sonu yok. Her sene yeni projeler gelecek. Her gelen insan yeni bir şey bulsun istiyoruz. Mesela 2003 te gelen insan 2004 yılında tekrar geldiğinde parkta değişik alternatifler bulacak. Ama 3 ya da 5 yıl içinde neler olacağı planlarda var. Fakat inşaatları soruyorsanız eğer bunun tamamlanması Temmuz 2002 idi.

TBS Projeyi onaylatırken bu sınırsız büyüme ve genişleme durumuna Belediye ya da Turizm Bakanlığı nasıl baktı? Çünkü devamlı inşaat olması gibi bir durum söz konusu olmuyor mu?

Murat Süğlün Zaten inşaatı metre kare olarak belirli limitlere yerleştirmiştik proje safhasında. O limitleri şu anda aşmadık. Projenin mevcut durumu bu sınırları zorlamadı henüz. Bizim süremiz burada 10 sene. Bunun bir yılını da inşaata ayırdık. 10 sene sonra ya başka biri devir alabilir ya da biz devam edebiliriz.

Beach Park bir yönetici için ne kadar profesyonel olursa olsun inanılmaz bir deneyim. Heyecan verici bir olay. Şirketin tüm satış ve pazarlamasını Beach Park teması üzerinden yapalım istiyoruz. Aqualand, Discoland ve geçen sene açılan Dolphin Land hepsini Beach Park’ın içinde tutuyoruz. Tüm turizm fuarlarında bunu bu şekilde pazarlıyoruz. Satış pazarlama kadromuz bu oranda genişliyor zaten. Pazarlama konusunda Tur Operatörleri olsun Corporatelar ya da incentiveler olsun yüzde 75’ine ulaştık. Bunu üç ay içerisinde %100 olmak durumunda. 2003 yılı Nisan ayı bizim gerçek açılışımız olacak.

TBS Beach Park’ın hedefi çok geniş, her turiste açık görünüyor. Pek çok insanın burada bulunması ortak paydalara ulaşmada bir sorun yaşatmayacak mı işletmeye? Rus, Türk, İngiliz, Alman, Hollandalı hatta Ortadoğu ve Uzakdoğulu insanlar bir makanda nasıl olacak?

Murat Süğlün 7 den 77’ye her dilden insana damak tadından günlük aktivitelere kadar sunulacak çeşitli aktiviteler var burada. Bunun yanısıra bu bahsedilen potansiyel alan büyük olduğu için insanlar kendi istekleri doğrultusunda ilgi alanlarına yönelecekler ve belki de karşı karşıya gelmeyecekler bile. Bizim o kadar fazla aktivite alanımız varki burada insanlar boşta kalmayacaklar. Geçen sene bir Rock Festivali ve Teoman Konseri yaptık örneğin. Bunlar tüm kitlelere takvim halinde ulaştırmayı düşünüyoruz. Böylece insanlar Beach Park temasını etkinlik takvimleri ile irdeleyerek tatillerini bu etkinliklere göre düzenleyebilecekler. Tatil programlarını Beach Park aktivitelerine göre değiştirsinler istiyoruz. Türkiye’deki bu tür yapılaşlamaların en ürkütücü yanı çok çabuk popüler olmaları ve hızla bu popülariteden değer kaybetmeleridir. Bu yüzden Beach Park sınırsız ölçüde genişleyebilme olanağına sahip olacak.

TBS Alke şirketler grubunun Konyaaltına bu tür bir potansiyeli yerleştiridikten sonra turizm için genişleyen bu potansiyeli değerlendirmek için başka bir projesi daha var mı? Çünkü Beach Park potansiyelinin artması burada konaklama taleplerini arttıracak gibi görünüyor?Murat Süğlün 1 Nisanda Baech Park temasına dahil olan HillSide Su açılacak. HillSide Su’da Türkiye’de kendinden çokça söz ettirecek yapıda bir otel olacak. Durmayacağımız kesin yatırım açısından ama olmayanı ve en iyisini yapmaya çalışacağız. Bunun için fizibilite yapıyoruz araştırma ve çalışmalarımız çok yoğun.


TBS Beach Park yatırımı kendini ne kadar sürede amorti edebilecek ve kara geçmeye başlayacak sizce?

Murat Süğlün Burada işletim olarak kiralamalar söz konusu bildiğiniz gibi. Bunun kaç yılda geri döneceği çok zor bir hesap. Diğer gelirler daha önemli. Bir araştırma yaptırdık profesyonel bir firmaya Konyaaltına kaç kişi geliyor diye. Yılda 7.5 milyon ziyaret saptandı. Bugün Türkiye’de 7.5 milyon kişi ağırlayan hiç bir tesis ya da bölge gösteremessiniz bana. Bu rakkam bir ailenin en az 4 kez Konyaaltına indiğini kanıtlar. Beach Park bir otel ya da bir aqualand gibi büyük paralar kazandırmaz bu bir gerçek. Aqualand üç senede amorti yapıp kara dönmüştü. Beach Park için bu süre 6 ya da 7 seneye çıkabilir.

TBS İstihdam sorununu nasıl aştınız? Ben bir yer kiralasam sizden ve gelip oraya malımı ya da hizmetimi pazarlamaya başlasam kendi istihdamımı kendim mi getireceğim bunun procedürü nasıl?

Murat Süğlün Şu anda %60-70 doluluklşa işliyor Park ve satış çok yavaş. Geçen sene biz bunu % 100 dolulukla da açabilirdik. Böyle bir felsemiz olmadı hiç bir zaman. Bana bir müşteri olarak gelseniz “ben burada şu işi yapmak istiyorum” diye “ama daha önce yapmadım ilk defa yapacağım ama iyi yaparım” gibi bir argüman içinde iseniz burada pek şansınız yok. Mutlaka referansınız olması gerekiyor. Bu işe elverişli olmanız gerekiyor. Bizim vizyon ve misyonumuzu üstlenmeniz gerekiyor. Size gelen her misafirin Beach Parklı olduğunu kabul edip bizim belirlediğimiz misyon dahilinde satışınızı ya da ağırlamanızı yapmanız gerekiyor. O üniteden yararlanmak Beach Park’ın dışında olmak değil çünkü. Vizyon ve misyonumuza uygun mevcut işletmelerden herhangi biri olmayan, farklı kulvarda ve özgün olmanız lazım.

Burada balıkçılar sokağı hariç her ünite bir tanedir. Balıkçılar sokağı da özellikle sokak olarak yapıldı çünkü böyle bir tema var gerçek hayatta da. Meksika Lokantası bir tanedir mesela, Cafe Bistro bir tanedir, Cigar House bir tanedir, English Pub bir tanedir. Geldiğinizde bize değer katacak yeni bir değerle gelmeniz lazım.

Bizim personelimiz eğitimlerine 3 buçuk dört ay boyunca Akdeniz Üniversitesinden gelen öğrencilerimizle devam ediyor. Bu eğitimin aynısını işletmecilere ve onların personeline de veriyoruz.

TBS Peki çok ünlü bir marka buraya gelse bu talepleriniz karşısında geriye çekilmez mi?

Murat Süğlün Bir kaç firmayla bunu yaşadık ancak hemen söyleyeyim çok marka olmuş firmalar değildi bunlar. Çünkü markalaşmış firmalar bu tür şeylere alışkın oluyor. Vizyonları bunu kaldırıyor. Ancak dediğim gibi bazı firmalar “bu talepler ağır bunları karşılayamayız” diyip çekildiler evet. Burada Beach Park’ın çıkarları ön planda. Gelen insanların hiç bir stress altında kalmasını istemiyoruz. Ne bir servis ne bir personel stresi. Şu anda bu daha oturabilmiş bir durum değil ama önümüzdeki 3 ay içerisinde oturacak.

TBS Geçen seneki “soft opening” arkasından bu sene kiraladığınız tesilerde bir artış oldu mutlaka. Hedeflerinizin hangi noktasındasınız?

Murat Süğlün Şu anda hedefimizin % 70’ini tutturduk. Ama 2003 yılında % 100 olalım diye bir hedef koymamıştık zaten. Yavaş yavaş ve özenle inşa ediyoruz temayı. Bir de şu var geçen seneden önce biz tesisleri pazarlamaya başlarken sadece kağıt üzerindeydi Beach Park. Böyle başlandı. Şimdi ise yükselen ve gözle görülen bir değer. Tabi bunun da önemi çok büyük. Temaya talep her geçen yıl artıyor. İnsanlar görüyor ve yaşıyorlar artık bu şekilde daha bilinçlenerek yaklaşıyorlar. Daha önce gelenler gerçekten cesur ve prensipleriyle gelip projeye inanan insanlardı.

TBS Bölgede hala inşaat yapılabileceğni belirtmiştiniz az önce, planda ne var?

Murat Süğlün evet bundan sonra restoran ya da bar değil de daha aktiviteye yönelik inşaatlarımız olacak. Bir açık hava sineması inşa ediyoruz örneğin. Bir manej ve at çiftliğ yapılacak, yine korulukta Paint Ball olacak. Tırmanma duvarı da yapılacak. Sanatsal etkinlikler için SanatMeydanı açılacak. Mini Golfümüz tamamlanıyor.

TBS Peki ünlü bir firma buraya gelip ben bir tesis yapacağım ama projesini ve mimarisini de ben üstleniyorum derse bu söz konusu olabiliyor mu?

Murat Süğlün Olmuyor. Buradaki mimari temanın dışına çıkan projelere izin vermiyoruz. Ancak bizim mimari yapımız altında iç dekorasyona asla karışmayız. Biz zaten boya dahil dış cepheyi bitirip içini onlara teslim ediyoruz. Aslında biraz içini de karışıyoruz ama çok da değil. Biz segmentasyon sırasında ünitelerin ne olacağına da karar vermiştik zaten. Kimse kafasına göre ben şuraya İtalyan restoranı yapayım diyemedi biz bölgeleri segmentasyonda daha önceden belirlenmiş temaya göre pazarladık. Temaların yan yana birbirine yakışmasına da dikkat ettik.

TBS Peki bu segmentasyon kriterlerini nasıl belirlediniz?

Murat Süğlün Vizyon ve misyon diyebilirim buna. Çok gezdik, gördük ve hayal ettik. Çok düşünüldü. Hala ben Beach Park resminin önüne geçip hayal etmeye devam ederim.

TBS Başka bir Beach Park projeniz var mı?

Murat Süğlün Lokasyon açısından bakacak olursak bu bana pek mümkün görünmüyor. Yoğunluğumuzu Antalya’ya yüklemiş bulunuyoruz. Eğer yapacaksak alternatif turizmle ilgili bazı yatırımları yine bu bölgeye yapabiliriz.

TBS Peki kış sezonu için ne olacak ?

Murat Süğlün Bazı jestler yaparak kiralarda kış dönemi indirimleri yaptık. Ama bir kaç işletme kapattı. Biz de çok ses çıkarmadık. Burası ne kadar dolarsa açık ünite oranı o kadar yükselir aslında. O yüzden kış müşteri profilini dikkatli bir hedef ayarlamak durumundayız. Bu kış için bir potansiyel hesaplamamıştık ancak gelecek kış için bu ince hesabın yapılması gerekiyor tabi. Biz hep “B” planında ilerledik. Kış için ciddi yataırımlar yapmadık.ç ancak Nisan ayı hedefimiz Beach park’ın dünya çapında olması. Bu durum gelecek kışı da etkileyecek.

TBS Çok teşekkür ederiz Murat bey...

Murat Süğlün Ben teşekkür ederim. Benim istediğim bu gibi işletmelerin çoğalması otelere alternatif merkezlerin oluşması. Antalya’nın dünya markası olması olması açısından tanıtımlarda Beach park’ı da tanıtımına hep bir elden önem vermeliyiz.


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr