turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.06.2018 Toplam Okuyucu: 122181282 | Bugünkü Okuyucu: 8654 | On-Line: 49 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Midyat'tan yurtdışına uzanan bir başarı öyküsü

11.09.2009 / 10:14:23
Mithat Yenigün, 250 yıllık evini otele dönüştürdü
Mithat Yenigün TBS'yi otele dönüştürdüğü evinde ağırladı.

Habere ait fotoğraflar


Midyat'ta doğup büyüdüğü 250 yıllık evini çok şık bir butik otele dönüştüren ünlü işadamı Mithat Yenigün, aile yadigarı tesiste hem ailesini hem de konuklarını ağırlıyor. 1980'li yıllardan itibaren turizme gönül veren Yenigün'ün ilginç hayat öyküsünü ve sektöre bakışını sizlerle paylaşıyoruz.


Eda ÖZSOY / TURİZMDEBUSABAH - MARDİN

Yenigün İnşaat Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, 1973 yılında bir ferdi işletme olarak hayata geçirdiği ve 1976 yılında ağabeyi Fikret Yenigün'ün katılmasıyla güç kazanan şirketiyle bugün Türkiye'nin sayılı işadamlarından biri haline geldi.
1980'lı yıllarda Belek'te tahsis edilen ilk arsalardan birini alarak 5 yıldızlı Hotel Sun Zeynep'i inşa eden Yenigün, aynı zamanda Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi... Antalya Belek'te golf yatırımı da olan Yenigün, son dönemlerde bütün bu yatırımlara bir de butik otel projesini ekledi.

Projenin hayata geçirildiği yer Mardin'in Midyat İlçesi... Yani Mithat Yenigün'ün doğup büyüdüğü ilçe...
Nehrozlar Mahallesi'nde ailesine ait 1200 senelik Kasrı restore ettirerek 3 milyon dolarlık bir yatırımla butik otele dönüştüren ünlü işadamı, bölgeye yönelik çok önemli bir yatırıma imza atmış oldu. Kilise mimarisi tarzı ile 2 burçlu olarak inşa edilen tarihi binada, toplam 30 oda bulunuyor. 1200 yıllık tarihe saygı duyularak dizayn edilen odalarda her türlü teknolojik konfor yer alıyor.

SÜRYANİLER VE YENİGÜN AİLESİ'NİN MAHALLEYE YERLEŞMESİ
Ünlü işadamının "duygusal fizibitileyle" inşa ettiği bu bina, tam 250 yıl boyunca ev olarak kullanılmış. Yenigün'ün aktardığı bilgilere göre, ailenin büyükleri o dönemde ilçeye 15 kilometre uzaklıktaki bir köyde yaşıyormuş. Otelin bulunduğu bölgede ise Midyatlı Süryaniler bulunuyormuş. Ancak çevrenin esnaf ve sanat işlerini yapan Süryaniler, civardaki aşiretler tarafından devamlı taciz ediliyormuş.. Bunun üzerine Süryaniler bir heyet oluşturup, Nehroz (Yenigün) Ailesi'ne 'Bizi korumak için gelin Midyat'a yerleşin. Biz de size tarlalar verelim, evler verelim. Yeter ki bizi yaşatın' önerisinde bulunmuş. Ancak aile büyüğü 'kan dökülür' diyerek bu öneriyi kabul etmemiş.

Süryani heyeti dönerken; bir Nehroz ferdi hayvan otlatıyormuş. Durumu anlatmışlar. Kendisi 'ben geleyim' demiş. Böylece Nehroz Ailesi'nden birkaç kişi, hayvanlarını bırakıp, Süryaniler'in kendilerine tahsis ettiği eve gelmişler. Ancak çatışmalar başlamış ve kan dökülmüş. Bunun üzerine Nehroz Ailesi, 'Kanımız döküldü, Midyat'ta mecburen gideceğiz' demek zorunda kalmış. Nehroz Ailesi, bölgeye geldiğinde Süryaniler bu mahalleyi vermişler. Ailenin oturduğu ev Nehroz Kasrı, mahalle de Nehroz Mahallesi olmuş. İşte Nehroz Ailesi'nin bu mahalleye yerleşmesi bu şekilde gerçekleşmiş.

AİLE ÜYELERİYLE ESKİ GÜNLER...
Mithat Bey ve ailesi ile bu tarihi evde bir araya geldik ve eski günleri yad ettik. Sizlere Mithat Yenigün ile yaptığımız söyleşiyi aktarıyoruz.

Mithat Bey, sizi çok eski yıllara götürmek istiyorum. Bu ev ve mahalleyle ilgili ilk hatırladığınız anı nedir?

Bu ev ile ilgili anılarım saymakla bitmez. Örneğin çocukluğumda mahallede yöneticilik misyonu üstlenmiştim. Tüm yaz boyunca küfür yasağı koyardım. Her bir küfüre 2.5 kuruş alırdım. Adil olmak için de küfür etmeyenlere de prim verirdim.

Kaç kardeşsiniz?

Yedi kardeştik. Vefatlarla birlikte şu anda beş kardeşiz. Annem benim doğumumdan sonra çok hastalanmış. 1 yaşımdan sonra amcamlar, beni evlat olarak almış ve 'Mithat'ı biz büyüteceğiz' demiş. Annem, her sabah kalktığında yastığı ıslak olurmuş. Çünkü geceleri ağlarmış. Dolayısıyla ben amcamlarda büyüdüm. Amcam ben 10 yaşındayken vefat etti. İki hanımı vardı. Onlar da 1975 ve 1984'de vefat etti. Burası benim evim oldu.

DUYGUSAL FİZİBİLİTEYLE BAŞLADIK
Böyle güzel bir evi otel haline dönüştürme fikri sizde nasıl oluştu?

Restorasyona başlarken niyetimiz, evimizi yıllar sonra yeniden onarmaktı. Evi onarırken, 'otel yapsak olur mu' diye düşünmeye başladık. Duygusal fizibiliteyle bu kararımızı aldık. İlk kez 3-4 yıl önce Mardin'de yapılan turizm toplantısında bu kararımı açıkladım.
Babamın 29 torunu var. Bir ara dediler ki, 'Bize evi verin, burayı onaralım. Yılda belirli bir zaman burada kalalım' 'Tamam' dedik. Biraz yürüttükten sonra tıkandılar. Sonra da biz devraldık. Şimdi birbirimize takılıyoruz. Size barter mı yapalım, yoksa kontenjan mı verelim diye...

Evin düzenini bozmadan odaları yerleştirdiniz değil mi? Çünkü odaların hepsi farklı...

Evet. Orijinaline yakın olmasına büyük önem verdik. Mimarımız Tunç Kurttekin bu konuda çok hassas çalıştı.İç mimar olan kızım Figen Yenigün Tetik de otelle bizzat ilgilendi. Hatta kızım ve fotoğrafçı Tan Kurttekin ,odaların eski hallerini çekmişler.Yeni halini çektikten sonra her bir odaya başka bir odanın resmini koyacaklar. Böylece herkes kaldığı odanın dışında başka bir odayı da görme şansını yakalayacak.

Aileden katkıda bulunan başkaları da oldu mu?

Yeğenim Necati Ekingen, inşaat mühendisi ve genel müdür yardımcısı...Bu tip yatırımlar ona bağlıdır. İşin yürütme kısmını yapıyor.

Otelin bitimine doğru, ağabeyimin damadı Adnan Soyaslan danışmanlık bazında ilgilendi. Duygusal bir yatırım olarak başladık ve bir inşaatçı olarak gururla söyleyebilirim ki, çok kaliteli bir iş çıkardık.

Çünkü inşaat yapmakla.... yapmak arasında çok fark var. Kaliteyi uygulamak bir maliyettir ama bilmek ayrı bir kültürdür.

KASRI NEHROZ BİR MARKA OLACAK

Bu tesis ne kadara mal oldu?

Herhalde 3 milyon dolara yaklaşacak. Fizibil bir yatırım değil ama bence çok güzel oldu.

Kasrı Nehroz'un bir marka olacağına inanıyor musunuz?

Burası özel teşebbüsün ilk butik evi... Mardin'de iki tane özel butik otel var. Ama tahmin ediyorum burası çok beğenilecek. Hem standartlara uygun yapıldı, hem malzeme çok kaliteli kullanıldı. Hem de güzel seçimler yapıldı. Ses getirecek diye düşünüyoruz. Siyasi konular halledilirse, güvenlik endişesi kalkarsa, Mardin ve Midyat çok çok büyük ilgi görecek.

YATIRIMCILARI MİDYAT'A ÇAĞIRIYORUZ

Kârlılık anlamında bu tesisin size ne zaman geri dönüşü olur?

Burada çok sayıda misafirimi ağırlamak istiyorum. Bayramdan sonra eşim sadece bayanlardan oluşan iki ayrı grup getirecek. Bir İstanbul bir Ankara grubu... Sonra ben erkek arkadaşları getireceğim. Fenerbahçe'nin bir toplantısını yapacağız. Ekim ayında Fenerbahçe olarak Midyat'ta 1000 öğrenci giydireceğiz. 1 Ekim'de Sayın Bakanımız Ertuğrul Günay, bazı açılışlar nedeniyle burada olacak. Turizm Yatırımcıları Derneği üyelerinin de burada buluşmasını istedi. 1 Ekim'de TYD toplantısını burada yapacağız.

Misafir ağırlamak bir ailenin referansıdır. Misafirlerimiz, çevremizi ve ne kadar köklü bir aile olduğumuzu görecekler. Bunun değeri hiçbir şeyle ölçülemez. Fizibiliteye dönersek buranın geri dönüşü 20 yılı geçer.

Bu bölgeye yönelik Hilton Grubu'nun da yatırımları olacak. Midyat'ta 4 yıldızlı bir otel var. Siz bu bölgeye 4-5 yıldızlı otel mi yakıştırıyorsunuz, yoksa butik oteller mi?

Buranın ortamı için butik oteli tercih etmeli. Bu tarzda yatırım yapmak isteyenler için çok sayıda ev var. Bizim mahallede eğer istersek en az 5 ev alabiliriz. Tesisin yapımından sonra çok sayıda kişi, evini satmak istedi. Mahalle bu şekilde canlandırılırsa, taş evler hayata geçirilirse, bambaşka bir ortam yaratmış oluruz. Biz de bu konuda öncülük yapmış oluruz.

BELEK'TEKİ OTEL VE HERŞEY DAHİL SİSTEMİ

Belek'teki oteliniz ne durumda?

Otium kiracımız, ancak 5 yıl doluyor. Kasımda biz devralıyoruz. 3-4 teklif aldık. Kriz yılı olduğu için herkes çok düşük teklifler verdi. Biz de kendimiz işletmeye karar verdik. Burada şu an 435 odamız var. 190 oda daha yapma hakkımız var. Belki komple isim ve imaj değiştiririz.

Otelinizin ismi neden Sun Zeynep oldu?

Zeynep, rahmetli annemizin adı. Yatırıma İspanyol Sol firmasıyla ortak başlamıştık. O zamanlar Sol Zeynep'ti. 2 yıl sonra ayrıldık. Sol güneş demektir. İngilizce Sun'a çevirdik.

Bir de sizin golf yatırımınız var.

Carya Golf Club'da ortağız. Ama otel yok. Sadece golf sahası var. Sonrasında otelini yapacağız. O da fizıbıl olmayan ama çok şık bir otel olacak.


O kadar farklı yatırımlar yapmışsınız ki, bir tarafta HD oteli, bir tarafta butik otel? Turizm sizin için iyi bir kazanç kapısı mı?

TUĞLA FABRİKASININ 10 KATINI KAZANIRDIM

Diyarbakır'da 1984 yılında ortak olduğumuz bir tuğla fabrikamız var. Buraya duygusallıkla ortak olmuştuk. İlk kez geçen yıl para kazanmaya başladık. 1984 yılında verdiğimiz parayı, götürüp Antalya'da deniz kenarına yatırsaydık, tuğla fabrikasının herhalde 10 katı bedel kazanmış olurduk.

Ancak bugünün şartlarına dönersek; turizm şimdiki haliyle ekonomik değil. Fiyatlar ve döviz çok düştü. Bana sorarsınız, bugün bir otel yatırımı yapmayı düşünmem. Bir enerji yatırımı yapmayı tercih ederim. Burası bir aile hatırası olduğu için bu tesisi yaptık. Buna fizibilite anlamında değil, bir nevi prestijimiz olarak bakacağız. Başka bir otel yapar mısınız, derseniz şimdilik düşünmem açıkçası.

BELEK'TEKİ YATIRIMDA ŞANS BİZE YARDIM ETTİ

O zaman pişman mısınız, turizm sektörüne girdiğiniz için...

Yok değilim. İlk 10 yıl çok iyiydi. Belek'te açılan sekizinci oteldik. Aslında Belek'teki otelimize de biraz tesadüf eseri kavuştuk. Antalya'da bir turizm yatırımı yapmak istiyorduk. Çeşitli bölgeler için başvurduk. Bizden daha büyük firmalar aldı. Sonuncu başvuruda bize 'Belek diye bir yer var, alır mısınız?' dediler. Bu sayede tesisimizi aldık. Belek, şimdi Türkiye'nin en güzel yeri oldu. Ama o zamanlar sahile bile ulaşamıyorduk. Biraz şansımız yaver gitti.

Herşey Dahil otelciliği mi, yoksa butik otelciliği mi sevdiniz?

Butik otelcilikte daha çok yeniyiz. Ancak Herşey Dahil (HD) otelciliğin de haddinden fazla eleştirildiğini düşünüyorum. Belek'te ilk HD'yi uygulayan biziz. Niye? Çünkü talep öyle geliyordu. Bir turist dışarıya gittiği zaman çevreyi hijyenik bulmuyor. Çok fahiş fiyatlar sunuluyor. Dolayısıyla HD mecburiyetten doğdu.
Ayrıca Belek'te otelimiz bir grubun köşe başıdır. Yanımızda günü birlik bir alan vardır. Biz birayı 10 liraya satıyorduk. Yanımızdaki boş alanda 5 liraya,,, Orada içip, midesini bozuyor. Sonra bize şikayette bulunuyordu. Öyle olunca, insan kapanma ihtiyacı duyuyor. Yoksa isterim ki, Belek'e gelen turist, her oteli tanısın, çeşitliliği görsün.

İNŞAATÇI TURİZMCİLİK YAPMASIN DEMEK, KISKANÇLIKTIR

Peki şartlar düzelse yine HD oteli mi yaparsanız, yoksa butik otel mi?

İhtiyaçlar değişiyor ama o zaman şartlar düzelir, kaliteli turist gelirse ben de yarım pansiyona geçerim.

Peki, turizmde inşaatçılara neden hep kötü gözle bakılır?

Biz bir oteli yaptığımızda inşaatçı alışkanlığıyla 'işimiz bitti' diye düşünüyoruz. Halbuki oteli yaptıktan sonra işletme faslı ayrıdır. Pazarlama bölümü de çok çok ayrıdır. Ancak 'Klasik inşaatçı turizmcilik yapmasın' demek ise bana göre kıskançlıktır.


EN ÇOK ENERJİ SEKTÖRÜ PARA GETİRİYOR

Peki siz işletmeyi kendiniz yapma taraftarı mısınız?

İlk otel tecrübemiz Sol Zeynep Oteli ile başladı. Ancak Sol Grubu ile anlaşamayınca, kendimiz işletelim istedik. Çok iyi uzmanlar bulduk. Fakat o sene 108 günümü otelde geçirdim. Ayrı bir eğitim aldım. Sonra raporlarla takip ederek işlerimi devam ettirdim.
Yani bir inşaatçı, profesyonele değer verirse, kendini iyi eğitirse ve iyi insanlar seçerse o zaman iyi bir yere gelir. Zaten bizim inşaatçılık vasfımızdan ziyade yöneticilik vasfımız var. Doğru yöneticilik, her yerde aynıdır

Turizmin dışında farklı alanlarda işler yapıyorsunuz? En çok parayı hangi sektörden kazanıyoruz?

Enerji sektörü çok çok iyi para getiriyor. Biz de yatırım aşamasındayız. Takriben 14-15 ay sonra para kazanacak hale geleceğiz.

HAYATTA HERKESİN 100 PUANLIK BİR BONUSU VAR

Midyat'tan başlayıp, yurtdışına kadar uzanan uzun ve başarılı bir hayat serüveniniz var. Size göre hayatta başarılı olmanın sırrı nedir?

Biz bir işi yaparken, prestijimizi ve referansı bozmadan yapmaya çalışırız. Maddiyat her zaman bunların gerisinde kalmıştır. Hiçbir zaman Yenigün ailesine laf getirmemeye çalıştım.
Tüm bu işleri yaparken, Allah yardım etmiştir. Ancak biz de verilen şansları iyi kullandık. Hayatta herkesin yüz puanlık bir bonusu vardır. Kimisi bunu komple paraya dönüştürür. Kimisi komple sempatiye dönüştürür. Kimisi ise yüzde 50 denge kurar. Ben denge kurmaktan yanayım. Hem sevilelim, hem de para kazanalım. Bunu başardığımızı da gururla görüyorum.YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Okuyucu Yorumları

Serdar M. BAS14.09.2009 / 11:51:00
1999 yılı sonunda Sun Zeynep' te Sayın Salih Çene vesilesi ile kısa bir süre çalışma imkanı buldum. Sayın Mithat Yenigün' ün kurumsallaşmaya verdiği önem ve mütevazı olması nedeni ile köklü ve geniş bir aile olmalarına rağmen, aile üyelerinin çoğunu tesiste kaldıklarında bile fark etmedik. Misafirden farkları olmadı. Türk Turizm sektörünün önemli bir kazancı olan, Sayın Mithat Yenigün'e ve ailesine yeni tesisinin hayırlı olmasını dilerim.
Murat GENCER14.09.2009 / 12:59:00
Sun Zeynepte 2 sene Sol Hotelsden devir alınınca çalıştım(95-96).Aklım hala oradadır.Yenigün Ailesinin her bir bireyi ayrı şahsiyettir.Mütevazidirler.Tam bir patrondurlar.
Vassaf Salih ÇENE14.09.2009 / 19:56:00
Mithat Bey ve Yenigün ailesi ile bir dönem danışman, daha sonra da hem danışman hem Koordinatör olarak 12 yıla yakın çalıştım.

Hem kendisi ve hemde Yenigün ailesi, bu aileye Yenigün merkez çalışanları da dahildir. benim için unutamıyacağım bir örnek oluşturmuşlardır.

Bir Profesyonel olarak tüm Otelci kardeşlerimin, böylesine mantıklı, anlayışlı, mütevazi ve sevgi dolu Patronlar ve müesseselerle çalışma olanağı bumasını dilerim.

Midyat'ta ki bu yatırımın da o bölge için öncü ve örnek bir tesis olacağına eminim.

Herşeyin, Sn. Mithat Yenigün ve Ailesi'nin gönlünce olması dileklerimle....
İsmet ERGÜLEÇ15.09.2009 / 10:07:00
Ben de bir dönem Sun Zeynep çalışanlarındandım, gerçekten güzel günlerdi ve orada çok şey öğrendik. Yıllar sonra bu yazı vesilesi ile Yenigün Ailesine ve şu an yorumları bulunan yöneticilerime teşekkürlerimi gönderiyor ve başarılar diliyorum .
HALUK AKAR15.09.2009 / 12:21:00
SN.YENIGÜN VE AİLESINE YATIRIMLARINI İŞLETMEYE AÇTIKLARI İÇİN KUTLUYOR VE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM YATIRIMA BAŞLADIKLARINDADA YAZDIĞIM YORUMDA BÖLGE İÇİN ÖNCÜ BİR YATIRIM OLACAĞINI SÖYLEMİŞTİM MARDIN İLİ VE ÇEVRESİNE GEREK ULUSAL GEREKSE ULUSLARARASI İLGİ ARTMIŞ BULUNMAKTA ANCAK YETERLİ KONAKLAMA TESİSİ BULUNMADIĞINDAN BU HİZMET AKSAMAKTA BUTİK OTELCİLİĞİN VE PANSİYONCULUĞUN BU YÖREDE TEŞVİK EDİLMESİ KAMUNUN BU YÖNDE PLANLAYICI VE TEŞVİK EDİCİ OLMASI ÇEVRESEL PROBLEMLER İLE İLGİLİ ,ALTYAPILARLA İLGİLİ MAHALLİ İDARELERİN DESTEKLENMESİ GEREKMEKTEDİR.SN.TURİZM BAKANIMIZIN TYD İLE YÖREDE YAPACAĞI TOPLANTIDA BU KONUNUN TEKNİK VE İDARİ YÖNLERİNİN OLUŞTURULMASI MÜMKÜN OLURSA GAP TURİZMİNE MARDİN VE YÖRESİ TURİZMİNE MİMARİSİNE VE SOSYAL YAPISINA BÜYÜK KATKI VE İVME SAĞLANMIŞ OLUR.
KASRINEHROZ YAPISI GÜZEL RESTORE EDİLMİŞ ÖRNEK OLARAK DA GÜZELLERİ YARATMAYA DEVAM EDECEKTİR.KATKISI OLANLARI KUTLUYOR.HAYIRLI OLMASINI
DİLERİM. SEVGİLER SAYGILAR
HALUK AKAR
TUR.BAK.E.MÜST.YRD.
Yavuz Dilmen15.09.2009 / 13:53:00
Sayın Mithat YENİGÜN çok uzun süredir tanıdığım gerçek bir beyefendidir . Avusturyalı Tur Operatörü IN-TOUR ile de uzun yıllar müşterek çalıştık . Bu projeden de bana bir müddet evvel bahsetmişti . Ata evini Butik bir otele dönüştürmesi Ülke turizmi için çok büyük kazançtır. Ellerinize sağlık Mithat Bey . Saygılarımla
Bülent Pakman01.12.2009 / 22:53:00
Yenigün ailesi çok değerli ve kaliteli bir ailedir. Böyle bir tesisi ülkeye kazandırdıkları için mutlu oldum. Güzel şeylere ihtiyacımız var.
gullu05.12.2010 / 23:08:00
7 sene kadar sun zeynep otelde çalıştım.Yenigün ailesi gerçektende çok saygıdeğer çok mütevazı insan gibi insanlardır.Her insanını sevenide sevmeyenide vardır.ama ben 7 yıl süresince tek bir kişiden çalışanlarından tanıdıklarından onlarla ilgili olumsuz bir şey duymadım.ve tüm çalışanlarının gönlündedir yenigün ailesi.
hıdır baral 10.05.2012 / 19:47:00
mithat amca seninle iftihar ediyorum çunku mardin midyatlıyım amca şu an turiz sektörunde chef aşçı olarak çalışıyorum bu başarınızı bizi iftahar ediyor ve gurur duyuyoruz her zaman yolunuz açık olsun ben çavuşlu köyunden aşçı başı hıdır baral

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr