turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.06.2018 Toplam Okuyucu: 122179422 | Bugünkü Okuyucu: 6794 | On-Line: 58 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Kriz iletişimcisinden turizmcilere tavsiyeler

15.02.2017 / 12:59:34
Kriz iletişimcisinden turizmcilere tavsiyeler

"Turizmde Çıkış Yolu" çalıştayında konuşan Necla Zarakol, şeffaf ve düzgün bir iletişim sağlanamadığını kaydederek, yeni stratejiler geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Zarakol, "Örneğin her şey dahil hizmetten vazgeçerek, tüketicinin beklentilerine uygun seçeneklere yönelmek ve benzer yapıdaki oyuncuları araştırarak karşılaştırma yapmak bunun bir örneği olabilir" dedi.


TurizmdeBuSabah

Turizm Araştırmaları Derneği- TURAD'ın düzenlediği "Turizmde Çıkış Yolu" çalıştayı Ahırkapı'daki Armada İstanbul Old City Hotel'de gerçekleştiriliyor.

Çalıştayın açılış konuşmasını TURAD Başkanı, Turizm eski Bakanı ve TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı Bahattin Yücel yaptı. Dünyada seyahat eden kişi sayısının 2030 yılında iki kat artarak 1 milyar 810 milyon kişiye ulaşacağının öngörüldüğüne vurgu yapan Yücel, Türkiye'nin turizm sıralamasında 6.'lıktan 15.'liğe düşmesini dramatik bir düşüş olarak niteledi. Turizm gelirlerinde de ciddi kayıpların yaşandığını hatırlatan Yücel, ülkemizin olağanüstü dönemlerden geçtiğine dikkat çekti. Türkiye'nin tüm turizm pazarlarında düşüş yaşadığını kaydeden Yücel, "Yaşadığımız bu kriz ilk değil, son kriz de olmayacak. Bu krize hazırlıklı olmak ve minimum zararla atlatmanın mümkündü ancak beceremedik." dedi.Yücel şöyle konuştu: "Türkiye'de şu anda 1.2 milyona ulaşan bir yatak kapasitesi var. En çok turist çeken ülkeler arasında 6'ıncı sıradayken, bu sene 15'inci sıraya düştük. Üstelik bu, aşırı fiyat düşüşü ile elde edilmiş bir sıralama. Sektörde yaşanan bana göre son derece önemli bir diğer gelişme ise geçtiğimiz günlerde, tahsisli kamu arazilerinin üzerlerindeki yapılarla birlikte Varlık Fonu'na devredilmesi oldu. Bu ciddi şekilde araştırılması ve sonuçlarının düşünülmesi gereken bir şey."

Sektör olarak dünyadaki teknolojik gelişmelerin çok gerisinde kalındığının altını çizen Yücel, 2014'te online satışların yüzde 12.5'inin mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirildiğini ve bu oranın önümüzdeki 3 yılda yüzde 22.5'a ulaşmasının beklendiğini ifade etti. Yücel, "Biz, önümüzdeki 3 yılı onarım ve yeniden yapılandırma yılı olarak değerlendirmeliyiz" diye konuştu.

KRİZİ TEŞHİS ETMEK VE YÖNETMEK

Çalıştayın ilk oturumunda kriz iletişimcisi olarak bilinen Zarakol İleşim Sahibi Necla Zarakol, bir sunum yaptı. Kriz durumlarında en önemli konunun krizi teşhis etmek ve doğru yönetmek olduğunu vurgulayan Zarakol, asıl meselenin krizin boyutunu doğru kavrayamamak ve yönetimsel hatalar yapmak ve bilginin doğru paylaşılamaması olduğunun altını çizdi.Zarakol şunları ifade etti: "Uzun yıllar büyük şirketlerin krizlerini yönettim. Turizm sektörü de şu anda büyük bir krizle karşı karşıya. Krizlerde en önemli şey, krizi doğru teşhis etmek ve ona göre bir çözüm bulmak. Pek çok kriz küçük bir sorun olarak başlayıp, hatalar sebebiyle büyüyor 4 tane kriz türü vardır: yönetim hataları, mekanik sorunlar, teknolojik sorunlar ve doğal afetler ya da olağanüstü sorunlar"

Kriz yönetiminde en büyük sorunun krizin boyutunu kavrayamamak olduğunu yineleyen Necla Zarakol, "Öncelikle şunu anlamalıyız, artık herhangi bir sorunu kamuyondan saklamanın yolu yok. Bir Rus uçağı vurulduğunda, Genel Kurmay açıklama yapmadan once insanlar bunu sosyal medyadan öğreniyor" yorumunu yaptı.KRİZ BİR ANDA GELMEDİ

Necla Zarakol sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir iletişimci gözüyle politik bir kaygı gözetmeden birkaç örnek vermek istiyorum. 5 Haziran 2016'da seçimden once HDP mitingi bombalandı ve seçimlerin tehlikeye girip girmeyeceği tartışıldı. Seçimler yapıldı, ardından Kasım ayında Rus uçağı düşürüldü. Bu süreçte Rusya Türk şirketlerinin işlerini durdurdu, Rusya'da yaşayan Türkler bürokratik işlerde sorun yaşamaya başladı ve Rus turistlerin ülkemize seyahat etmesi yasaklandı. Ocak ayında Sultanahmet'te Alman turist kafilesine saldırı oldu, mart ayında Kızılay'da saldırı oldu, sonrasında İstiklal Caddesi ve Atatürk Havalimanı saldırısı, 15 Temmuz darbe girişimi ve daha pek çok saldırı oldu... 5 Haziran'dan bu yana 40'a yakın terör saldırısında 500'e yakın kişi hayatını kaybetti. Yani bu kriz öyle bir anda gelmedi."

KRİZ KÖTÜ YÖNETİLİYOR

Yabancı basında hergün Türkiye hakkında olumsuz bir yazının yayımlandığı çok özel bir dönemden geçtiğimizi vurgulayan Zarakol, "Eskiden de bazı ülkelerde olumsuz yayınlar olurdu, ancak artık dünyanın her ülkesinde hakkımızda olumsuz haberler yer alıyor. Yetkililer, yurt dışıdan yer alan haberleri 'bunlar kara propaganda' söylemleri ile geçiştiriyor. Bugün bizim ülkemizde olan bir şey, anında dünyada da haber oluyor. Elbette onlar da bizi kendi standartlarına göre değerlendiriyor ancak savunmacı ve inkarcı davranmak yerine, daha açıklayıcı ve güven veren açıklamalar yapılsaydı durum bu kadar kötü olmayabilirdi. Krizin kötü yönetildiğini Kabul etmek zorundayız" dedi.

TÜM SEKTÖRLER ETKİLENDİ

Hem dünyada hem de Türk kamuoyunda bir güvensizlik oluştuğunu vurgulayan Necla Zarakol, şeffaf ve düzgün bir iletişim sağlanamadığından yakındı. Bu durumun yalnızca turizmi değil, tüm sektörleri etkilediğini vurgulayan Zarakol, "Diğer sektörlerin hareketli olması, özellikle iç pazar olmak üzere turizme de olumlu yansırdı. Bu aşamadan sonra, neye ihtiyacımız olduğuna karar vermeli ve ona göre plan yapmalıyız. Bu süreç, stratejik analiz, stratejik niyet, stratejik hareket ve izleme değerlendirme şeklinde ilerlemeli" dedi.

Zarakol, sözlerini şöyle sürdürdü: "Stratejik analiz yaparken, kurumsal çevre analizi yapılmalı, hükümet ve parlamentonun turizmle ilgili neler yaptığı ve neler yapabileceği masaya yatırılmalı. Ardınan rakip pazarlar ciddi şekilde incelenmeli. Son olarak da medya, tedarikçiler ve sadık müşteriler ve paydaşlardan nasıl faydalanılabileceği derin bir şekilde değerlendirilmeli.

Stratejik işbirlikleri kapsamında konsolidasyon, proje ortaklıkları, satın almalar değerlendirilmeli; hizmette kalitenin artırılması ve benzer yapıdaki oyuncular araştırılması yoluyla stratejik seçenekler yaratılmalı ve seçenekler değerlendirilerek stratejik adımlar atılmalı. Örneğin her şey dahil hizmetten vazgeçerek, tüketicinin beklentilerine uygun seçeneklere yönelmek ve benzer yapıdak oyuncuları araştırarak karşılaştırma yapmak bunun bir örneği olabilir."

KAMUOYUNU DOĞRU BİLGİLENDİRMEK

Bütün krizlerde, krizin basit şekilde basın yoluyla çözülebileceği düşünüldüğünü söyeleyen Zarakol, sözlerini şöyle tamamladı: "Oysa, önce yapılması gereken 'oyalama bülteni' dediğimiz hızlı bir açıklamayla kamuoyunu bilgilendirmek, sonrasında da gerekli tüm adımları atmaktır. İletişimin rolü ve biçimin belirlenmesi ve modellemenin ardından iletişim taktikleri belirlenmeli, ardından basın toplantıları, tesislere basın gezileri ve sosyal medya atağı gibi adımlar atılmalı. Turizmde bizim yapmamız gereken de buydu. Hangi pazara öncelik vereceğimiz belirlenmeli ve bu yolda sağlıklı bir strateji belirlenerek adımlar atılmalı."


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr