turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.06.2018 Toplam Okuyucu: 122181282 | Bugünkü Okuyucu: 8654 | On-Line: 49 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Kış turizminde çıta nasıl yükseliyor?

20.02.2004 / 17:00:29
Kış turizminde çıta nasıl yükseliyor?

Turizmdebusabah, Erciyes ve Davraz'daki yatırımlarla ilgili son gelişmeleri bölge profesyonelleri ile görüştü.


Türkiye'deki kış turizmi merkezlerinde yeni bir yatırım atılımı yaşanıyor. Kısa sürede yaptığı çalışmalarla kayak merkezleri arasında kendinden söz ettirmeyi başaran Erciyes ve Davraz kayak merkezleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da destekleriyle yeni yatırımlara imza atıyor.

Her iki kayak merkezinde de şu anda altyapı çalışmaları tam gaz sürüyor. Erciyes'e ve Davraz'a yapılacak yeni otel yatırımları 2005'te kış turizminde Türkiye'nin yıldızını yükseltecek. Bu yatırımların kapasitesi ve bölgenin turizm potansiyeli ile ilgili son haberler şöyle:

KAYSERİ
Erciyes'e 20 milyon dolarlık yatırım

Kayseri'de Bambu AŞ ve Katipoğlu İnşaat, Erciyes Kayak Merkezi'ne 80 ve 100 yataklı iki otel yapıyor. Otellerle birlikte günübirlik piknik alanı da hizmete girecek ve 2 telesiyej kurulacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, piknik alanları ve telsiyejler için gerekli izni verdi. Telesiyejler 2 bin 500 metre uzunluğunda ve iki aşamalı olacak. Bu yatırmaların bedeli yaklaşık 20 milyon dolar.

Erciyes'de bu sezon başında açılan otellerden biri olan Grand Eras Otel Genel Müdürü ve aynı zamanda Kayseri Turizm İşletmecileri Derneği (KAYTİD)Başkanı Abdurrahman Eraslan, bölgelerindeki yatırımların çoğalması ile kayak turizminde yeni bir cazibe merkezi olacaklarını ifade etti.

Şu anda Erciyes'e yurtdışı pazarlardan sadece Hollanda'dan turist getirebildiklerini söyleyen Eraslan, kurulacak yeni telesiyejlerle birlikte yeni pazarlarda söz sahibi olabileceklerini belirtti. Hollandalı'larla birlikte Rus pazarından da Erciyes'e turist çekebilmek için çalışma yaptıklarını açıklayan Eraslan, bunun için ilk olarak Moskova'daki turizm fuarına katılacaklarını anlattı.


Eraslan'ın sahibi olduğu Grand Eras Otel, Erciyes'de Eylül sonunda açıldı. 55 odalı 110 yatak kapasiteli otel 4 yıldızlı olarak hizmet veriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu hafta başında açıkladığı yerli ve yabancı yatırmcılara tahsis edilecek kamu arazileri ve tesisleri arasında, Kayseri Melikgazi Hisarcık Develi mevkiindeki toplam 650 yatak kapasitesine sahip 4 kamu misafirhanesi de yer alıyor. Bu turistik tesisleri 49 yıllığına kiralayacak yatırıcımlar bölgedeki kayak merkezlerini geliştirebilecek.

Yılın 150 günü kar var

Dokuzu kamuya ait 10 tesisin bulunduğu Erciyes’te her bütçeye uygun çok sayıda seçenek bulunuyor. Mekanik tesisler bakımından da zengin bir altyapıya sahip olan Erciyes Dağı’nda Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne ait olan teleski ve telesiyeje ek olarak özel sektör tarafından işletilen iki telesiyej ve iki de baby-lift var. Yılın 150 günü karın kalkmadığı dağda Nisan sonuna kadar kayak yapılabiliyor.

Kapadokya turu+kayak paketleri artacak

Bu yeni yatırımlarla Erciyes'in yanıbaşındaki Kapadokya'nın turizm potansiyelinden yararlanmak isteniyor. Kapadokya'ya kültür turizmi için gelecek yabancı turistlere kısa bir mesafe yol katederek kayak yapma fırsatı da sunulabilecek. Acentelerin hazırlayacağı kültür turizmi+kayak içerikli paket tatil programları ile bölgenin yabancı turist potansiyeli arttırılabilecek.

ISPARTA
Davraz'a da iki yeni otel yapılıyor

Isparta'daki Davraz Kayak Merkezi de, yeni yatırımlara ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Beytur ve Dalkıranlar, isimli iki şirket Davraz Kayak Merkezi'nde yatırım yapmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yatırım belgesi aldı. Belek'de 700 yataklı turistik tesis sahibi bir firma olan Beytur, Davraz'da bir yıl içinde 120 odalı ve 280 yataklı dağ evleri inşa edecek. Dalkıranlar AŞ de, yine önümüzdeki yıl hizmete girecek 200 yataklı bir turistik tesis yapmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

2005'te Davraz'ın 500'den fazla yatak kapasitesine kavuşacağını açıklayan Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürü Durmuş Erkorkmaz, önümüzdeki kayak sezonunda herşeyin farklı olacağının altını çizdi. Kayak turizminin yanında alternatif spor dalları için de çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Erkorkmaz, çim kayağı için şu anda altyapı çalışmaları yaptıklarını yine 2005'te Davraz'da çim kayağı da yapılabilecğini sözlerine ekledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu da, Futbol Federasyonu'na Davraz'dan yer tahsisinde bulunmak için yönetmelikte bazı değişiklikler gerektiğini, bunun için de çalışmalara devam edildiğini açıkladı.

Isparta yakınlarındaki Davraz Kayak Merkezi'ndeki Turizm Bakanlığı Turaş Turizm ve Ticaret A.Ş'ye ait 62 yataklı kayak evi bulunuyor.YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Okuyucu Yorumları

H.DEMİREL23.02.2004 / 10:38:00
İsrail pazarı için hazırladığımız Kayseri Erciyes kayak turlarimiz kapadokya gezileri ile birlikte 2 yildir Hilton Kayseri nin işbirliği ile devam etmektedir. Erciyes'te tesislerin artması ve alt yapının geliştirilmesi bu bölgeye olan kış turizmini arttıracaktır, bu çalışmalara öncülük edenlere başarılar ve kolay gelsin..
Esta Turizm A.Ş.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr