turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
21.11.2017 Toplam Okuyucu: 118787991 | Bugünkü Okuyucu: 22454 | On-Line: 33 Dolar satış $: 3,8942 Euro satış €: 4,5853 Sterlin satış £: 5,1686
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Sürdürülebilir Eko Turizmde Fırsatlar...

17.04.2008 / 14:11:54
Kırklareli Karavan Turizminden pay almalı

Habere ait fotoğraflar


Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu Turizm (M.Y.O) ve Otel İşletmeciliği öğrencilerine "Sürdürülebilir Eko Turizmde Fırsatlar ve Yararlanma Alanları" başlıklı bir seminer veren TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu, Kırklareli'nin turizmin en eski iki geleneği kampçılık ve karavancılıktaki payını artırması gerektiğini söyledi.


Haber ve Fotoğraflar: Halil Tuncer

Anatolia-TUYED işbirliğiyle düzenlenen "Turizm okulları ile Deneyim-Birikim Paylaşma Seminerleri"nin dördüncüsünde konuşan Kerem Köfteoğlu, turizm öğrencilerine dünyada Eko turizmin gelişimini anlatıp, Türkiye´deki durumu özetledi.
Pınarhisar Halkeğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen seminere İlçe Kaymakamı Erkan Çapar, Belediye Başkanı Mehmet Kapılı, Garnizon Komutan Vekili Binbaşı Halit Çoban, Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Turizm Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlileri ve 125'i aşkın turizm öğrencisi katıldı. Konuşmasına seminerin gerçekleşmesinden dolayı başta Pınarhisar M.Y.O Turizm ve Otel İşletmeciliği Başkanı Nilüfer Vatansever olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek başlayan Köfteoğlu, dünyada eko turizmde 1990'lı yıllarda söz edilmeye başlandığını söyledi.
"Eko Turizm, mevcut turist ve ev sahibi yörenin ihtiyaçlarını bağdaştırarak gideren ve geleceğe dönük fırsatları koruyan turizm çeşididir" diyen Köfteoğlu, kitle turizmine milyonlarca, sürdürülebilir eko turizme binlerce kişinin katılıp ciddi para harcadığına dikkat çekerek, "Uluslararası Eko Turizm Birliği'nin (TIES) yaptığı araştırmaya göre, paket turdaki harcamaların yüzde 80'i uçak, otel ve uluslararası şirketlere giderken, eko turlardaki harcamaların yüzde 95'i yerel ekonomilere kalıyor. Şehir turuna katılan turist günde 54, deniz tatiline çıkanlar 67 dolar harcarken, kültür ağırlıklı eko turlara katılanlar günde 90 dolar harcıyor. Avrupalı turistin yüzde 25-30'u sürdürülebilir turizmin karşılarına çıkaracağı faturaya razı. Yüzde 10 ile 20'si 'yeşil' seçenekler, yüzde 5 ile 10'u 'yeşil tatil' talep ediyor."
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE TÜRKİYE
Dünyada tatildeyken bile doğayı koruma anlayışının geliştiğini anımsatan Köfteoğlu, "Türkiye´de ise MNG´nin Bodrum´daki doğa katliamı örneğinde olduğu gibi, bazı turizmcilerin doğayı hiçe sayarak yatırım yapmaya devam ediyor. Orman arazilerine parayı verenin istediği kadar ağaç kesip orayı beton yığını haline getirmesinin önü açılıyor. Ancak iyi şeyler de olmuyor değil. Örneğin, Danıştay, Kazdağları´nda siyanürle altın aranamayacağına karar vererek bizleri sevindirdi" dedi
Türkiye'de 2005-2007 yılları arasında turist sayısının yüzde 10, turizm gelirinin ise yüzde 1.8'lik arttığını anımsatan Köfteoğlu, söz konusu yıllarda turistlerin kişibaşı harcamalarının da 650 dolardan 585 dolara gerilediğine değinerek, "Dünyada tatil tüketicisi artık farklı heyecanlar, doğayla barışık tatilleri talep ediyor. Kitle turizminin yanı sıra, altarnetif turizme yönelme olursa kişibaşı harcamaları artabilir" dedi.
Kırklareli'ni "Sınırdaki Turizm Cenneti" olarak tanımlayan Köfteoğlu, Bulgaristan sınırındaki Dereköy Gümrük Kapısı'ndan yılda ortalama 600 bin kişinin giriş yaptığını, bunların sadece 250 bininin şehirde ortalama 2.5 günlük konaklama gerçekleştirdiğini söyledi.
Kırklareli'nin fazla bilinmeyen Kıyıköy, İğneada ve Panayır İskelesi plajlarının, şehir dışından gelenlerin uğrak yeri olduğunu belirten Köfteoğlu, "Buralar çadır turizmine de ev sahipliği yapıyor. Şehirde altı otelde 750 yatak kapasitesi mevcut. Tatil bölgelerinin çarpık kentleşme ve sanayileşmenin olumsuz etkisi altında bulunmayışı, kent için önemli bir avantaj. İki katı birbirinden farklı. Birbirine tezat üç mağaradan oluşan Dupnisa, mağara turizmi için önemlidir."
Kırklareli'nin kamp-karavan turizminden pay alabileceğini anımsatan Köfteoğlu, "Fark yaratan, fark edilir" dedikten sonru şu örnekleri verdi: "Doğayla barışık olma özelliği dışında lüksü olmayan 'Kadir'in Ağaç Evleri' Washington Post'ta da haber olabiliyor.
Alternatif turizm yaratıcılık gerektiriyor. Klasik çesitlemenin dışına çıkanlar ilginç projeler geliştiriyor. Örneğin "supercanvas" olarak bilinen, 5 yıldızlı konfor sunan çadırlar var. Bu çadırlar doğayla barışık, mevzuatlara takılma şansları az ve teknolojiden de yararlanılarak hava durumunu bildiriyor. Havalandırma sistemleri de bulunan bu çadırlar istenirse restoran veya toplantı salonu haline de dönüştürülebiliyor.
Öte yandan Hollanda'da peynir üreticisi Peter Weenink'in bir inat uğruna 1999'da başlattığı 'Çiftlik Golfü' dünyada yayılıyor. Çiftlik golfünü klasik golften ayıran en temel özellikleri oyunun; ucunda tahta ayakkabı olan bir sopa ile çukur görevi yapan kovalarla hentbol büyüklüğünde topla ve çiftlik, tarlalarda tarlalarda oynanması. Dolayısıyla çiftlik golfü özel çime sahip olmadığından aşırı su tüketmiyor hem de maliyeti yüksek değil. Halen sadece Avrupa'da 110 çiftlik golfü sahası bulunuyor. Tatil tüketicisinin doğayla barışık, doğayla kucaklaştıran turizm çeşitlerini talep ettiğini göz önüne aldığımızda, Kırklareli'nde de benzer yaratıcı seçenekler geliştirip pazara sunulmalı. Tek başına 'bizim doğamız güzelliğimiz, yemyeşil bir tatil bölgesiyiz' gibi konulara vurgu yapmak yetmez. Diğerlerinden farklı olduğunuzu, yarattığınız farkı ortaya koyacaksınız ki, fark edilesiniz".
Seminer sonrası Istranca Dağı eteklerinde Pınarhisar'ın eko turizmdeki potansiyel mekanlarını içeren bir gezi düzenlendi. Geziye Turizm fotoğrafçısı Halil Tuncer, TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu, Pınarhisar M.Y.O turizm öğretim görevlileri ile öğrencileri katıldı. Gezi sonrası Pınarhisar Orduevi'nde İlçe Kaymakamı Erkan Çapar, Belediye Başkanı Mehmet Kapılı ve Garnizon Komutanının katılımıyla türküler eşliğinde akşam yemeği yenildi.


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr