turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
17.10.2018 Toplam Okuyucu: 123857204 | Bugünkü Okuyucu: 406 | On-Line: 34 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

"İstanbul Turizm Ödülleri" sahiplerini buldu

03.12.2011 / 23:55:55

İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen "İstanbul Turizm Ödülleri" sahiplerini buldu. Bu yıl Yaratıcı Proje dalında ödüle layık aday bulunamazken tören Müdürlüğün Taksim'de Atlas Pasajı'ndaki yeni ofisinde gerçekleştirildi.


Bu yıl üçüncüsü verilen İstanbul Turizm Ödülleri'nin dağıtım törenine Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İstemi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Müsteşar Özgür Özaslan, Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Vali Yardımcısı Kazım Tekin, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Turizm Atölyesi Başkanı Tülin Ersöz, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TUREB Başkanı Şerif Yenen, TUROB Başkanı Timur Bayındır, TYD Başkanı Turgut Gür ve İstanbul turizminin önde gelen isimleri katıldı.

4 daldan birinde ödül verilemedi

Turizmhabercisi.com'dan Özlem Kapar'ın verdiği bilgilere göre törenin açılış konuşmasını aynı zamanda ev sahibi olan İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili yaptı. Konuşmasına ödülleri kent turizmine değer katmak amacıyla verdiklerini söyleyerek başlayan Bilgili, 4 dalda verdikleri ödülleri bu yıl 3 dalda verebildiklerini kaydetti. Seçici Kurul'un Yaratıcı Proje dalında ödüle layık aday bulamadığı için bu dalda bu yıl ödül vermediklerini aktaran Bilgili, Seçici Kurul üyelerinin kent turizminin seçkin isimlerden oluştuğunu vurguladı.
Son rakam 7 milyon 509 bin turist

İstanbul'a gelen turist sayısına dair son aldıkları rakamları açıklayan Bilgili, kasım sonu itibariyle 7 milyon 509 bin turiste ulaştıklarını ifade etti. Bu rakamın geçen yıla göre yüzde 16′lık artışa tekabül ettiğini kaydeden Bilgili, 2012 yılının zorlu geçeceği öngörüsünde bulundu. Bilgili, "Önümüzdeki yılı iyi geçirmek adına çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Günay, silüet için kamuoyu desteği istedi

Bilgili'den sonra kürsüye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul'un bu yıl 8 milyon turisti yakalayacağını ifade ederek, "2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmalarının meyvesini bu yıl aldık. 15-20 milyon turisti göreceğimiz günler uzak değil" dedi.

İstanbul'daki turizm hareketinin hızlı büyüdüğünün altını çizen Günay, birçok alanda kapasitenin yetmemeye başladığını, örneğin hava trafiğinin yoğunluğu nedeniyle acilen Silivri Havaalanı'nın açılması gerektiğini savundu.

Son günlerin gündem konusu inşaatlar nedeniyle İstanbul silüetinin bozulmasıyla ilgili konuya da değinen Günay, bu konuyu aşmak rant lobisine karşı kamuoyundan destek istedi. Günay, "İstanbul sadece vatan kenti değil, bir dünya kenti. Ona zarar veren tüm dünyaya zarar vermiş olur" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından ödüllerin dağıtımına geçildi. 2010 yılı İstanbul Turizm Ödülleri'ni alanların listesi şöyle:

ETKİNLİK ÖDÜLÜ: Doç. Dr. A. Haluk DURSUN

Beş yıldır süren Ayasofya gezi konferansları, Sıbyan Mektebinde çocuklara Ayasofya Müzesini anlattığı çalışması, 17 yıldır çıkarılamayan "Müze Dergisi"ni yeniden çıkarması, Haliç ve Boğaziçi Sunumları, İstanbul eksenli kültür tarihçiliği alanında yaptığı çeşitli çalışmalar ve Ayasofya Müzesindeki restorasyon çalışmalarından dolayı İtalya tarafından verilen "Rotondi 2010 Sanat Kurtarıcıları Ödülü" nedeniyle.

ÖZEL ÖDÜL: Dr. Sedat BORNOVALI

İtalyanca ve İngilizce profesyonel turist rehberi olarak birçok önemli kişiye yaptığı başarılı rehberliğinden, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı almasından ve kültür turizminde iyi rehberlik vurgusunu öne çıkardığından dolayı.

ONUR ÖDÜLÜ: Kadir TOPBAŞ

Sütlüce Kongre Merkezi ve İstanbul Kongre Merkezi gibi İstanbul'un dünyada önemli bir kongre merkezi olması yolunda çok önemli olan projelere imza atması, kendi alanında Dünya Başkanı olması (UCLG Başkanı seçilmesi), İstanbul için yaptığı tüm çalışmalar ile İstanbul turizmine dolaylı ve dolaysız katkılarından dolayı.

Etkinlik dalında ödül alan Ayasofya Müzesi Müdürü Doç. Dr. A. Haluk Dursun, bu ödülü Ayasofya'da beraber çalıştığı arkadaşları adına aldığını söyledi. Dursun, 1 Aralık itibariyle Ayasofya Müzesi'ne gelen ziyaretçi sayısının 3 milyonu geçtiğini, 30 milyon TL yıllık gelire ulaştığını açıkladı.

Özel Ödülü alan İRO Başkan Yardımcısı Dr. Sedat Bornovalı da, bu ödülü İstanbul'u seven 'sıradan insanlar' adına aldığını vurguladı. Bornovalı şunları söyledi: "Gördüğüm kadarıyla ödüller büyük insanlara verilmiş, benim dalında ise farklı bir kriter gözetilmiş diye düşündüm. Galiba arkada olup, sıradan olup bir şeyleri yapmaya çalışanları da gözönüne almak istemişler. Bu ödülü görevini yapmaya çalışan bütün sıradan kişiler adına, yollarda yağmur altında dolaşan rehberler adına, birşeyler öğrendikten sonra biraz daha okul okuyanlar ve bunları paylaşmak isteyenler adına ve meslektaşlarım adına, bu olağanüstü kentte bir şey biliyorsa paylaşmaya, bilmiyorsa öğrenip de paylaşmaya gayret eden herkes adına alıyorum. Bu ödülü bu kenti sevdiği için bir şeyler yapanlar adına kabul ediyorum."

Onur Ödülü verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise göreve ilk geldiği gün turizmle ilgili icraatlere başladıklarını, ilk olarak Turizm Atölyesi'ni hayata geçirdiklerini hatırlattı. Kentin tanıtımı ve turizmden daha fazla pay alması için çalıştıklarını aktararak bazı çalışmalarından örnekler veren Topbaş, özellikle kongre turizmi adına önemli yatırımlar yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Ödül töreninin ardından geceye sponsor olan Karaköy Güllüoğlu, Swissotel, DDF, Kuru Kahveci Mehmet Efendi'nin ikramları ile devam edildi.YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr