turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
26.09.2018 Toplam Okuyucu: 123626669 | Bugünkü Okuyucu: 1747 | On-Line: 32 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü

01.09.2004 / 15:18:19

Turizm İşletmeciliği Bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Tınaztepe Kampüsü, Buca-İzmir'de bulunmaktadır


Bölüm Başkanı: Doç. Dr. İge TAVMERGEN
Bölüm Başkan Yardımcısı: Doç. Dr. Özkan TÜTÜNCÜ
Bölüm Başkan Yardımcısı: Yard.Doç. Dr. Asuman SONER
Bölüm Sekreteri: Gülay UYGUNCA
Bölümün Tarihçesi

Ülkemizde turizm sektörünün önemi, ülke ekonomisine katkısı ve bu konuda eğitimli eleman ihtiyacı göz önüne alınarak ve sektörde ihtiyaç duyulan birden fazla yabancı dili çok iyi düzeyde bilen yönetici adaylarını yetiştirmeyi amaçlayarak Turizm İşletmeciliği Bölümü 1991 yılında kurulmuştur. Bölüm 2002-2003 öğretim yılına kadar Türkiye'deki üniversiteler arasında mesleki derslerin İngilizce ve Fransızca olarak verildiği tek turizm işletmeciliği bölümü olma özelliğine sahipti. 2002-2003 Öğretim yılında Fransızca hazırlık sınıfı kaldırılmış ve yalnızca İngilizce dilinde öğretim yapan bölüm durumuna gelmiştir. Bu yıldan başlayan uygulamada Fransızca derslerinin saatleri artırılarak Mesleki Yabancı Dil dersine dönüştürülmüştür.

Bölümün Amaçları
Ø Turizm sektörüne ve turizm işletmelerine en az iki dili çok iyi düzeyde bilen ve uluslararası alanda da çalışabilecek yönetici adayları yetiştirmek,

Ø Turizm sektöründe meydana gelen yenilikleri sürekli olarak incelemek, bu konuda akademik araştırma yapmak ve bu araştırmaları yapacak öğretim elemanları yetiştirmek,

Ø Turizm sektörü ile sürekli olarak işbirliği ve eşgüdüm içinde olmak, sektörden gelen talepler doğrultusunda projeler hazırlamak, işletmelerde oluşan sorunların çözümüne katkıda bulunmak,

Ø Ulusal ve uluslararası alanda gerek kuramsal gerekse uygulamaya dönük araştırma sonuçlarını yayın haline getirmek ve bu amaçla bilgi üretimine katkıda bulunmak,

Ø Ulusal ve uluslararası alanda turizm eğitimi veren, benzer statüdeki eğitim kurumları ile işbirliği yaparak, gerek öğrencilerin daha iyi yetişmesi, gerekse öğretim elemanlarının bilgi düzeyini geliştirmek için çalışmalarda bulunmak,

Ø Sektörü ilgilendiren konularda ulusal, uluslararası düzeyde toplantı, seminer, kongre düzenlemek ve diğer kurumlar tarafından düzenlenen toplantılara aktif ve/veya dinleyici olarak katılmak,

Ø Topluma açık, sürekli eğitim programları düzenleyerek ve bölümün eğitim potansiyelinden toplumun da yararlanmasını sağlayarak toplumsal gelişmeye katkıda bulunmak.

Bölüm Kayıt Koşulları

Turizm İşletmeciliği Bölümü, kuruluşundan itibaren 1999 yılına kadar Yabancı Dil puanına göre öğrenci almış, 1999'dan sonra ise ÖSS sınavı eşit ağırlık (EA) puanına göre öğrenci almaya başlamıştır. Bölümdeki eğitim İngilizce dilinde yürütülmektedir. Fransızca "Mesleki Yabancı Dil" dersi olarak ağırlıklı olarak programda yer almaktadır. Bunun yanı sıra, bölüm öğrencilerine İzmir İtalyan Konsolosluğunun desteği ile seçmeli olarak İtalyanca dil dersleri de verilmektedir. Bölümde İngilizce diline vakıf olan öğrenciler hazırlık sınıfını atlayarak birinci sınıftan derslere başlayabilmektedir. Yabancı dili yetersiz olan öğrenciler bir yıl İngilizce hazırlık sınıfı okumaktadır. Sınıflardaki ortalama öğrenci sayısı 35-40 arasında olup yıllık öğrenci kontenjanı 40 kişidir.

Eğitim ve Öğretim Faaliyetleri

Bölüm, turizm sektörünün yoğun olduğu bölgelere yakınlığı nedeniyle öğretim elemanları ve öğrenciler için sektöre daha yakın olabilme olanağını sağlamaktadır. Öğrenci düzeyinin yüksek olması ve sınıf mevcutlarının az olması daha etkili bir eğitim, öğretim olanağı sağlamaktadır. Özellikle sınıflardaki öğrenci sayısının sınırlı tutulması sebebiyle bölümde öğrenci ve öğretim elemanları arasında etkili bir uyum ve iletişim göze çarpmaktadır. Bölümün akademik kadrosu 1 profesör, 2 doçent, 2 yardımcı doçent, 15 araştırma görevlisinden oluşmaktadır.

Zorunlu Staj

Öğrenciler, 2. ve 3. Sınıfta toplam 4 ay (120 gün) zorunlu staj yapmaktadırlar. Staj yerleri öğrencilerin belirlemiş oldukları veya bölümün belirlediği yüksek standartlı turizm işletmeleridir. Bölüm öğrencileri ayrıca Fransa ve Hollanda başta olmak üzere yurtdışında da stajlarını yapabilme olanağına sahiptirler.

Yurtdışındaki Üniversitelerle İlişkiler - Çifte Diploma - Yurtdışı Eğitim - Yabancı Öğrenci Kabulü


Yurt dışındaki üniversiteler ile yapılan işbirliği anlaşmaları sayesinde hem yabancı öğretim elemanlarından yararlanılmakta hem de öğrencilerin yurtdışında eğitim görmesi kolaylaşmaktadır. Bu çerçevede yurtdışında staj ve öğrenim olanakları sağlanmaktadır.

Bölümün, Fransa'daki Savoie Üniversitesi, ABD'deki Virginia Politeknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesi ve Hollanda'daki NHTV Turizm Enstitüsü ile işbirliği anlaşmaları vardır ve bu anlaşmalar çerçevesinde ilgili üniversitelerin Turizm Bölümleri ile öğrenci ve öğretim elemanı değişimi gerçekleştirilmektedir. Bu anlaşmalar kapsamında son sınıf öğrencilerinin Fransa'da, 3. Sınıf öğrencilerinin de Hollanda'da 1 yıl eğitim görmesi mümkün olmaktadır. Bu olanaktan 2002 yılı itibari ile yaklaşık 25 öğrenci yararlanmıştır.

Proje ve Danışmanlık Hizmetleri

TURSAB, TUROB, ETİK gibi sektörel kuruluşlarla periyodik olarak işbirliği çalışmaları sürdürülmektedir. Ancak, bu işbirliği çalışmalarının sektör örgütlerinin taleplerinin yeterli düzeyde olmaması nedeniyle istenen düzeyde olduğu söylenemez. Bununla birlikte turizm işletmelerinin yöneticileri bölüme gelerek öğretim elemanlarına ve öğrencilere konferanslar vermesi ve sektör yöneticilerine yönelik eğitim programları ve projelerinin düzenlenmesi sağlanm a ktadır. Ayrıca bölüm öğretim elemanları tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Fon Saymanlığı kapsamında proje çalışmaları yürütülmektedir. Uzun vadeli hedefler kapsamında daha fazla araştırma projesi yaratmak amacı ilk sıralarda yer almaktadır.

Seminer – Sempozyum ve Kongreler

Bölüm tarafından önceki yıllarda ulusal ve uluslararası nitelikte çeşitli toplantılar düzenlenmiştir. Bölüm öğretim elemanları diğer kuruluşların düzenlemiş olduğu toplantılara hazırlamış oldukları bildiri ile katılmaktadırlar. Ayrıca bölüm öğretim elemanları tarafından bölüm içinde seminerler düzenlenmektedir. Zaman zaman da bölüm tarafından turizm sektörünün tanınmış isimleri davet edilerek öğrencilerin bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.

Yazışma Adresi

Dokuz Eylül Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Turizm İşletmeciliği Bölümü

Kaynaklar Kampüsü Buca 35160 İZMİR

Telefon : 0 232 453 50 42 -47

Faks : 0 232 453 50 62


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr