turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.06.2018 Toplam Okuyucu: 122179422 | Bugünkü Okuyucu: 6794 | On-Line: 58 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Hikayesi olanın turisti olur!

15.02.2017 / 15:05:27
Hikayesi olanın turisti olur!

Hikayesi olanın turisti olacağını savunan MEY İçki'den Levent Kömür, tanıtımda yapılan en büyük hatayı Google çevirisi örneğiyle anlattı. Kömür, "Yazdığınızda direkt başka dillere çevrilen kelimelerden pazarlama malzemesi olmaz" dedi.


TurizmdeBuSabah

Turizm Araştırmaları Derneği- TURAD'ın Armada İstanbul Old City Hotel'de düzenlediği "Turizmde Çıkış Yolu" çalıştayının ilk oturumunun son konuşmacısı MEY İçki Satış Direktörü Levent Kömür oldu. Kömür turizmde tanıtım konusunda önemli detaylara dikkat çekti.

Levent Kömür, turizm için artık 2017 yılının geçtiğini vurgulayarak, "Eğer 2017'yi tartışıyor olsak, bu oldukça kötümser bir tartışma olurdu. Ancak şu anda 2018'i tartışıyoruz ve umutlu olabiliriz. Krizden fırsat yaratmamız lazım. Elimizde helva yapacak bütün malzemeler var, doğru adımları atmalı, sonuca ulaşmalıyız" dedi.

Yaşananın ilk ve son kriz olmadığını vurgulayan Kömür, "Bu topraklar için söylenen bir şey vardır, 'Bizim 1 senede yaşadığımız şeyi Norveç 10 senede yaşamıyor' diye. Bu topraklar binlerce yıldır dünyanın en hareketli bölgelerinden birisi. Dolayısıyla enseyi karartmayalım, birlikte olup önümüze bakmaya çalışalım" diye konuştu.

Kömür şunları söyledi: "Kurumsal hayatta her gün bir kriz yönetiyorsunuz. Zaten heragün bir kriz yönetmiyorsanız, çalışmıyorsunuz, iş yapmıyorsunuz demektir. İş hayatındaki krizle şu anda yaşadığımız krize çok farklı bakmaya gerek yok. İlk olarak kriz süresince kısa vedeli değil uzun vadeli kararlar vermek zorundayız. Örneğin fiyat indirimi kısa vadeli bir karardır. İkinci olarak, fırsatları aramak zorundayız. Kriz dönemleri, normalde değiştirmeyeceğiniz şeyleri değistireceğiniz dönemler olmalı. Örneğin bu sene 40 milyon turist gelseydi, uzun yıllardır yapmamız gereken şeyleri yapmayacak, 2020 yılında terör ve benzeri bir sebepten değil, yapmamız gereken şeyleri yapmadığımız için turist sayımızı 20 milyona düşürecektik.

Atılması gereken sonraki adımlar hatalardan ders çıkarmak ve işinin ehli insanlarla çalışmak olmalı. Hayatında 2-3 kere kendisi turistlik yapmış bir insan turizm konusunda fikir beyan edemez. Araştırmak, rakamlarla konuşmak lazım.

GOOGLE ÇEVİRİSİ

Konuşmamın başlığı, 'hikayesi olanın turisti olur'. 25 senelik pazarlamacıyım ve bu sözü her sektöre uygulayabilirsiniz. Örneğin kahvesi ile ünlü ülkeleri sorduğunuzda, Brezilya, Türkiye gibi cevaplar alırsınız. Ancak marka sorduğunuzda bu ülkelerin kahvelerini değil İtalya'nın markalarını sorarlar. Çünkü pazarlanması gereken 'kahve' değil, 'espresso'dur. Tanıtımda yapılan en büyük hata şudur: Google çeviriye yazdığınızda direkt başka dillere çevrilen kelimelerden pazarlama malzemesi olmaz. Biraz daha açık olayım: Örneğin 'deniz'i değil, Ölüdeniz'i, Patara'yı pazarlamalıyız. Çünkü 'deniz'i pazarlarsanız, biri gelir aynı şeyi daha güzel bir hikaye ile daha ucuza pazarlar, sizi yerle bir eder.

Artık cep telefonu olan herkes bir acentedir. Dolayısıyla kitle turizmi bitmiştir. Artık bir hikaye yaratıp bireylere dokunmalıyız. En iyi tesisler bizde, kullanmayı bilmemiz lazım."


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr