turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
17.10.2018 Toplam Okuyucu: 123857400 | Bugünkü Okuyucu: 601 | On-Line: 45 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Galatasaray Adası, Unit Group tarafından yenilenecek

26.09.2002 / 16:59:00

Boğaziçi' nin ortasında bulunan Kuruçeşme Adası, ya da halk arasında Galatasaray adası olarak da bilinir, şimdi yepyeni bir yapıya kavuşturulup modern bir konseptle işletilmesine olanak verecek şekilde yeniden tasarlanıyor.


Mülkiyeti Kulübe geçtikten sonra yıllarca kulübün kürek ve su Sporları şubelerine hizmet veren ve kulüp üyelerinin sosyal tesis olarak da yararlandığı Ada, UNIT GROUP tarafından çağdaş bir Mimari ile gelir getirici sosyo -kültürel fonksiyonlarla donatılmaya ve Boğaziçi'nin konumuna, dokusuna uygun bir prestij tesisi haline dönüştürülmeye hazırlanıyor.

Projeye İtalya'dan Metex Desıgn Grubu da dahil oldu. Tesisin yüzme havuzu, oditoryum sergi alanı, barları ve restoranları içeren projeyi gerçekleştirecek olan grup, bütün yenilemelerin yıl içinde uygulamaya sokularak, en kısa sürede işletmeye açılacak.

GALATASARAY ADASI'nın çağdaş mimarisiyle Cumhuriyet Türkiye' sinin 2000'li yıllarının bir simgesi olarak gerçekleşmesi hedef alınıyor.

UNIT GROUP'un önemli bir projesi olan Galatasaray Adası, İstanbul’a ve Galatasaray Kulübü’ne layık bir yapıya kavuşturulup modern bir konseptle işletilmesine olanak verecek şekilde yeniden tasarlanıyor..

G.S Adası’nda inşası planlanan bölümler:

1- Bir adet 1200 kişilik oditorium
2- 2 adet restaurant
3- Havuz
4- Havuza etrafında 1 snack bar
5- G.S Spor Kulübü üyeleri için özel bir üye lokali

Düzenlenecek etkinlikler:

1- Kültürel ve sosyal aktiviteler (Konserler, resim sergileri vb.)
2- Havuz etrafında yaratılması planlanan elit bir club atmosferi
3- Düzenlenecek özel organizasyonlar (Düğün, toplantı vb.)


Diğer Bilgiler:

1- Kira süreleri azami iki kere 10 yıllık periyotlar halinde öngörülüyor.
2- Her sene için belli şartlalara uyan kira bedeli + kar payı ödenecek.
3- Tesislerin en geç 1 Haziran 2004 tarihinde açılması planlanıyor.

Yenileme Konsepti: Adanın yenileme konsepti, Boğaz’ın dokusuna uygun, Galatasaray ismine ve ruhuna yakışır, İstanbul’un en güzel sosyal ve kültürel aktivite merkezinin yaratılmasını hedeflemekte.

Galatasaray Adası Tarihçesi

Boğaziçi’nin Kuruçeşme semtinde kıyıdan 165 metre açıkta birkaç büyük kayadan oluşan ada, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz tarafından 1872 yılında saray başmimarı 'SERKİS KALFA' ya hediye edilmiştir.

Serkis Kalfa bu kayaların üstüne 3 katlı bir köşk inşa ederek buraya taşınmıştır. Dünyaca ünlü ressam' Ayvazovski, 1874 te Abdülaziz' in davetlisi olarak Kuruçeşme Adası’nda Serkis Kalfaya misafir olmuş ve Padişah'a takdim edilmiştir.

Ayvazovksi' Sultan Abdülaziz tarafından Dolmabahçe Sarayı için sipariş edilen tabloları bu adada yapmıştır.

I.Dünya savaşından sonra Ada, Serkis Bey'in varisleri tarafından 'Şirketi Hayriye Vapur İşletmesi'ne kiraya verilmiş ve uzun yıllar kömür deposu olarak kullanılmıştır.

I.Dünya savaşı yıllarına kadar buraya 'Serkis Bey Adacığı' denmiş ve zamanının 'Cennet Köşesi' olduğu söylenirdi. Sultan Abdülaziz'in ölümünden sonra ve 2. Abdülhamit devrinde de saray başmimarlığını sürdüren Serkis Kalfa (1835 -1899 ) ölümüne kadar bu adacıkta yaşamıştır.

1957 yılında ada, Galatasaray Spor Kulübü tarafından satın alınarak sosyal tesis yapılmıştır.


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr