turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
05.03.2015 Toplam Okuyucu: 82152390 | Bugünkü Okuyucu: 7442 | On-Line: 121 Dolar satış $: 2,5455 Euro satış €: 2,8349 Sterlin satış £: 3,9130
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
facebook bizi takip edin, turizmdebusabah.com twitter bizi takip edin, turizmdebusabah.com RSS akışına ekle, turizmdebusabah.com turizm haber bülteni üyeliği, turizmdebusabah.com
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Bursa termalden sonra karavan ve kamp turizmine yöneldi

07.09.2012 / 09:02:02
Bursa termalden sonra karavan ve kamp turizmine yöneldi

Dağyenice ile termal, Misi Köyü ile kültür turizminde öne çıkan Bursa, Avrupa ve ABD turizminde önemli bir gelir kalemine sahip kamp karavan turizminde de söz sahibi olmak istiyor.


Dağyenice Termal Turizm Merkezi ile Misi Köyü'nü entegre ederek turizm bölgesine dönüştürmek için resmi başvurusunu yapan sanayi kenti Bursa, 2010 yılı verilerine göre Avrupa'da yan sektörüyle birlikte yıllık cirosu 25 milyar euroyu bulan kamp karavan turizminden pay alabilmek için harekete geçti.

MİSİ KÖYÜNDE 14 BİN 670 METRE KARELİK ALAN TAHSİS EDİLDİ

Dünya gazetesinde yer alan habere göre; Nilüfer Belediyesi tarafından doğa ve tarihi özellikleriyle ön plana çıkan Misi Köyü sınırları içerisinde yapımına başlanan kamp karavan tesisi, toplam 14 bin 670 metrekare alanı kapsıyor. Avrupa standartlarında inşa edilen tesiste, kamp ve piknik alanları, sosyal tesisler, duştan çamaşırhaneye kadar her türlü ihtiyacı karşılayacak üniteler, hatta futbol sahası bile var. Bursa'da bir ilki teşkil eden ve 40 karavan kapasitesine sahip tesisin ihale bedeliyse 1 milyon 200 bin TL. Projeyle, Avrupa ve ABD turizminde önemli bir gelir kalemine sahip olan karavan ve çadır turizminde rotanın Bursa'ya çevrilmesi hedefleniyor.

'BURSA'NIN EN GÖZDE YERLERİNDEN BİRİ OLACAK'

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bugüne kadar tesis olmadığı için Avrupa Kamp ve Karavancılar Federasyonu'nun haritalarında ve karavan tatilcilerinin güzergahında olmayan Bursa'yı, bu alanda en gözde yerlerden biri haline getirecek bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Bölgeye kazandırılacak tesisi dört dörtlük bir şekilde planlandığını belirten Bozbey, "Projeyi, yeşil bir doğa ile suyun buluştuğu, tarihi güzelliklerinin yanı sıra mimari açıdan da önemli bir yer olan Misi Köyü, yani bugünkü adıyla Gümüştepe Mahallesi'nde toplam 14 bin 670 metrekare alanda yapıyoruz" dedi.

Bozbey, 6 bin 322 metrekare kamp ve piknik alanından oluşan projenin, 6 bin 460 metrekare kilitli parke alanı, 600 metrekare sosyal tesisi; duş, tuvalet, ortak mutfak ve çamaşırhaneler gibi birimlerin yer aldığı 930 metrekare kapalı alanı ile 958 metrekare futbol sahasını kapsadığını kaydetti. Bozbey, bu alanda ayrıca kampçıların enerji ve haberleşme ihtiyaçlarının karşılanacağı ünitelere yer vereceklerine de dikkati çekti.

TESİSİN İHALE BEDELİ 1 MİLYON 231 BİN TL

Bozbey, Bursa'da bir ilki teşkil eden ve 40 karavan kapasiteli park alanı ve karavan bakım ünitelerinin bulunacağı tesisin ihale bedelinin KDV dahil 1 milyon 231 bin TL. olduğunu kaydetti. Nilüfer Belediyesi olarak öncelikle Bursa'da önemli bir eksikliği gidereceklerini ifade eden Bozbey, hedeflerinin Avrupa ve ABD turizminde önemli bir gelir kalemine sahip karavan ve çadır turizminin rotasını Bursa'ya çevirmek olduğunu belirtti.

Birçok doğal güzelliğe sahip Türkiye'de yeterince önem verilmeyen karavan ve çadır turizminin doğa ile baş başa veucuz tatil yapma arayışının artmasıyla birlikte son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başladığını kaydeden Bozbey, "Bursa'da bu eksiklik dile getirilince, Uludağ Kamp ve Karavan Derneği işbirliğiyle, hemen harekete geçmek istedik. Nilüfer için barındırdığı güzellikleri tanıtma noktasında bunun önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

HEDEF TARİHİ DOKU İLE İÇ İÇE BİR KONAKLAMA

Projenin en dikkat çekici yanının planlandığı bölge olduğunu dile getiren Bozbey, Misi Köyü, yani bugünkü adıyla Gümüştepe Mahallesi'nin barındırdığı doğal güzelliklerinin yanı sıra yüzyıllara direnerek ayakta kalan özgün mimari özelliklere sahip evleriyle ünlü bir yerleşim alanı olduğunu söyledi.

Büyük bölümü 18'inci yüzyıl ortalarında inşa edilen, hatta 17'nci yüzyıla tarihlenen sivil mimari örneği yapılar nedeniyle kentsel sit alanı ilan edilen Misi'de, genel onarım çalışmalarının yapıldığını aktaran Bozbey, "Aynı zamanda tarihi dokuyla iç içe bir konaklama ortamı amaçlıyoruz. Dünya standartlarına uygun niteliklerde bir kamp karavan alanının da kazandırılmasıyla bölge turizm açısından kilit bir nokta haline gelecek" şeklinde konuştu. (Dünya gazetesi/Gülay Soydan Pehlevan)


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Manşet Haberleri

Otellerde maliyet artışı yüzde 12.5 oldu
Şubat 2015 döneminde otellerdeki maliyetler yüzde 12.5 ile enflasyonun 3,7 puan ...
Pegasusun 2014 yılında satış gelirleri 3.1 milyar TLye ulaştı
Pegasus'un 2014 yılında satış gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 29 artarak 3....
ITB Berlin Açılış Raporu Almanların tatil tercihlerini ortaya koydu
ITB Berlin 2015 Turizm Fuarı'nın Açılış Raporu'na göre, Almanların yüzde 60'ı iç...
İngiliz gazetelerindeki iddialara ITBde cevap verdi
İngiltere kamuoyunda gündeme gelen iddia ve önerilere ilişkin değerlendirmelerde...
İstanbulun ziyaretçi sayısı ilk iki ayda %7 arttı
İstanbul'a gelen ziyaretçi sayısı Şubat ayında yüzde 5.2 artış gösterirken, 2015...

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr