turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
17.10.2018 Toplam Okuyucu: 123857204 | Bugünkü Okuyucu: 406 | On-Line: 34 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan Yıldırımın gemi sahibi olması basından tepki alıyor

05.07.2003 / 08:58:21
Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan Yıldırımın gemi sahibi olması basından tepki alıyor

Vatan gazetesi, Erkan Yıldırım'ın "Borç aldım" dediği Santour şirketine Ulaştırma Bakanlığı'nın gemi kiraladığını ortaya çıkardı. Habere göre, Yıldırımlarla acentalık ilişkisi bulunan, yani Erkan Yılıdırım'ın gemisine bilet kesen Santour'un, Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Türkiye Denizcilik işletmelerine ait Ankara feribotunu ihalesiz olarak kiraladığı da belirlendi.Devletin Ankara gemisini görülmemiş anlaşma şartlarıyla kiralayan şirketin adı: Santour. Şimdi sıkı durun!.. Çünkü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın u Erkan Yıldırım a gemi alması için borç veren şirketin adı da Santour.

Haberde, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldınm'ın 24 yaşındaki oğlu Erkan Yıldırım'ın 1.5 trilyon lira harcayarak gemi sahibi olmasının, nasıl tam bir skandala dönüştüğü anlatılıyor.

Üstelik, devletin personeli kiracı şirketin emrine verildi ve maaşları da devlet tarafından ödendi. Vatan gazetesine konuşan bir eski bürokrat, "Personel ücretini devlet ödüyor, özel şirket milyarlar kazanıyor, bu kiralama işlemi çok garip. Üstelik işletme en kârlı hattında kendi elleriyle kendine rakip yaratıyor" dedi. Bunlar yetmezmiş gibi Ankara, Santour'a kiralandığında, bir başka Türk firmasına kiralanacağına dair bir protokol yapıldığı da ortaya çıktı.

Usulsüz kiralamada tüm şüpheler Santour firmasının üzerinde yoğunlaştı. Bakan Bey'in oğlu Erkan Yıldırım'ın Çeşme-İtalya biletlerini satan Almanya merkezli Santour firması, Türkler'in kontrolünde bir seyahet şirketi. Balkanlar'daki karışıklık sırasında deniz yoluyla ülkeye giden gurbetçileri hedef kitle olarak seçen ve sahipleri arasında bir dönem Avrupa Milli Görüş Teşkilatı başkanlığı da yapan Ali Yüksel'in de adı geçen Santour, Çeşme-İtalya arasında gemi işletmeye başladı. Otomobil başına 300-750 euro ücret alan şirket, hızla büyüdü.

Bu şirketin biletlerini kesen acentelerden biri de bir dönem Binali Yıldırım'ın da yöneticiliğini yaptığı Sancak Line firması'ydı. Binali Yıldırım siyasete atılınca, 9 ay önce şirketle ilişkisini kesti. Sektörü "iyi" takip eden oğlu Erkan Yıldırım işleri yürütürken, İtalya'daki ihaleye girerek 34 yıllık yolcu gemisini 445 bin euroya satın aldı. VATAN muhabiri, bu paranın nereden sağlandığını sorunca Erkan Yıldırım, "Bir bölümünü Santour'dan aldım. Bilet kesip paramı ödeyeceğim" dedi. Bakan Baba Binali Yıldırım da yaptığı açıklamada oğlunun 200 bin euroyu borç olarak aldığını açıkladı.

Erkan Yıldırım'ın 28 Mayıs'ta gemi sahibi olmasından bir hafta sonra ilginç bir anlaşma imzalandı. Türkiye Denizcilik Işletmeleri'ne bağlı Ankara gemisi, sessizce kiraya verildi. Hem de, İtalya'daki geminin alınmasından bir hafta sonra. Hem de Bakan oğlunun "borç aldım" dediği Santour'a. Üstelik başka bir şirkete söz verildiği halde ve ihalesiz olarak. Günlüğü 9 bin dolara gemiyi kiralayan Santour, tek bir personel almadan İtalya hattında çalışmaya başladı bile.

Çünkü sözleşme gereği tüm personel TDİ'den verildi, maaşları devletten ödendi ve ödenmeye devam ediyor. Gemi kiralamada yönetmeliklere göre iki usul olduğu ve Ankara'nın Santour'a kiralanmasında bu iki usulün "çorba" yapıldığı da ortaya çıktı. Yönetmeliklere göre bir gemi ya çıplak olarak ya da personeliyle birlikte kiralanabiliyor. Oysa Ankara "yarı personel yarı çıplak" olarak kiralanmıştı.

Gazete Vatan...


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr