turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Alkollü içecekte yüksek vergi, kaçakçılığı artırdı

01.01.2013 / 11:24:33
Alkollü içecekte yüksek vergi, kaçakçılığı artırdı

Alkollü İçecekler İthalatçıları Üreticileri ve Dağıtıcılar Derneği Başkanı Osman Güner, alkollü içeceklerdeki yüksek vergi bedellerinin turizm sektöründe gayri resmi bir pazar yarattığını söyledi.


İnsan sağlığını tehdit edebilecek nitelikte kalitesiz ürünlerin dolaşımda olduğunu söyleyen Güner, kaçak ve sağlıksız alkollü içecekler nedeniyle turizmin baltalanmasının Türkiye'yi olumsuz etkileyeceğini ifade ederek, turizm sektörünün ve ona bağlı sektörlerin bu konuda desteklenmesinin merdivenaltı imalatı ve kaçak içki satışlarını azaltacağını kaydetti.

Dünya gazetesinden Ekin Koç'un haberinde Maliye Bakanlığı'nın son açıklamasına göre alkollü içecekler sektöründeki ÖTV ve KDV yükünün 8.8 milyar TL olduğunu belirten Güner, vergi uygulamasına karşı olmadıklarını, alkollü içeceklerin zorunlu tüketim maddeleri kapsamının dışında değerlendirilmesinin bilincinde olduklarını dile getirerek, "Ağırlıklı olarak turizm sektörüne hizmet veriyoruz. Vergi bedelleri müşteriye yansıdığında turizm sektöründeki alıcılara yüksek maliyette ulaşmış oluyor. İşte risk arz eden gayri resmi pazar oluşumu bu noktada başlıyor. Haksız rekabet ve kayıtsız ekonominin yanı sıra, insan sağlığını hatta hayatını tehdit edebilecek nitelikte ürünler piyasası karşımıza çıkıyor. Bu durumda devlet vergi gelirlerini, başta turizm sektörü olmak üzere bağlı sektörler de prestij ve güven kaybediyor. Kaçak ve sağlıksız alkollü içecekler nedeniyle turizm baltalanırsa ülke olarak etkileniriz" şeklinde konuştu.

Güner, alkollü maddedeki vergi uygulamalarının gelişmiş ülkelere paralel ve sürdürülebilir olduğunu düşündüklerini, diğer yandan turizm sektörünün ve ona bağlı sektörlerin ise bu konuda desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu şekilde turizmde kalite de yükselir. Sağlıksız merdiven altıimalat ve kaçak içki satışları en aza indirilebilir" dedi.

Üye sayımız 400'ün üzerine çıktı

Üye kabulünde yaptıkları değişiklikle yetkili toptan satıcıları da dernek üyesi olmasını kabul ettiklerini kaydeden Güner, "Böylece dernek üye sayımız 400'ün üzerine çıktı. Daha önemlisi bu durumda derneğimiz tüm alkollü madde satıcılarının güç birliği noktası oldu. Dernek olarak, sektörümüzle ilgili yasalara saygılıyız ve bu konuda kanun yapılacağı zaman kanunlara uyacak kitle olarak yapıcı bir şekilde tecrübelerimizi ortaya koymak suretiyle katkıda bulunmak amacındayız. Bu nedenle, üye seçiminde titiz davranıyor, adaylar hakkında araştırma yapıyor, tüzüğümüzde belirttiğimiz gibi sektörde ve ticaret hayatında sicili temiz ve devlet tarafından yetkilendirilmiş kişileri üyeliğe kabul ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Uzman danışmanlar istihdam edeceğiz

Sektörlerinde üretim, ithalat, toptan satış işleyişinde bilgi sahibi olarak hareket edilmesinin önemli olduğunu belirten Osman Güner, "Bu amaçla hukuk, gümrük ve lojistik danışmanı istihdamını hatta TAPDK ve Rekabet Kurulu nezdindeki süreçlerin işleyişinde faydalanılmak üzere bu konuda uzman danışmanların istihdam edilmesini planladık. Türkiye genelinde alkollü içecekler konusunda mahkemelerin ivedilikle ihtiyaç duyduğu bilirkişi kaynağının her ilde sektörünü yetkin olarak temsil eden üyelerimizden oluşturulmasını sağlamak istiyoruz. Böylece sektörümüzle ilgili davalara bilgi birikimimizle katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Dernek olarak kültürel ve sosyal etkinliklerin yanı sıra yardım amaçlı organizasyonları da önemsiyoruz" ifadesini kullandı. (Dünya)


YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Okuyucu Yorumları

vuralkg@yahoo.co.uk01.01.2013 / 14:58:00
Hukuk ,Gumruk ve Maliye Bakanligi butun sahte satilan Urun ve Markalara, Ilac,giyecek,deri ,saat vs ye ayni onemi vermeleri sahte icki satisini durdurabilir. Bu isler ve sorunlar cifte stantart veyahut ayri uygulamalar yapidikca hic bir zaman cozulemez

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr