turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
21.06.2018 Toplam Okuyucu: 122200897 | Bugünkü Okuyucu: 2702 | On-Line: 38 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

Turizmci Ali Güreli ile A'dan Z'ye

14.11.2008 / 12:44:57
Ali Güreli anlattı: Otelim, sanatım, ailem ve ben

Habere ait fotoğraflar


Türk turizminin önemli isimlerinden olan Ali Güreli, yeni yatırımlarını, aile hayatını ve gelecekteki projelerini anlattı. Kriz ortamından Türkiye'nin de etkileneceğini anlatan Güreli, "Bu durumda yapılacak tek iş, mev¬cut işinizi ayakta tutmak için çalışmak ve olası sıkışıklıkları düşünerek likit ihtiyacınızı doğru hesaplamaktır" dedi


Türk turizminin önemli isimlerinden olan Ali Güreli, son yıllarda sanat alanında da çalışmalara imza atmaya başladı. Ailesiyle birlikte HELLO! Yazarı Atılay Kandemir ve Foto Muhabiri Murat Kıvrak'ı konuk eden Güreli; yeni yatırımlarını, aile hayatını ve gelecekteki projelerini anlattı.

HELLO!: Ali Bey, dünyada bir ekonomik kriz yaşanıyor. Bu kriz Türkiye'yi etkiler mi, ne ölçüde etkiler, bu konuda ne dersiniz?

Ali Güreli:
Bütün dünyanın etkilendiği bir gelişmeden Türkiye'nin de etkilenmemesi mümkün değildir. Biz Euro ya da Dolar kulla¬narak ticaret yapıyoruz. Bu durumda etkilen¬memek mümkün değil. Son yıllarda ihracatı¬mızın artış ivmesinden umutluyuz ama bu ürün¬leri satın alan ülkeler zora girdi, o zaman bizim de satış zorluğu yaşamamız kaçınılmaz. Bunu ülkedeki istihdam oranlarına yansıması takip edecektir. Bu durumda yapılacak tek iş, mev¬cut işinizi ayakta tutmak için çalışmak ve olası sıkışıklıkları düşünerek likit ihtiyacınızı doğru hesaplamaktır. Türkiye turizmi Akdeniz'de ön¬de gelen iki ülkeden biridir ve İspanya'dan avantajlıdır. Bu avantajı iyi kullanmamız gerekir.

HELLO!: Sizi hep turizmci kimliğiniz ile ta¬nıdık. Uzun yıllar TUROB (Turistik Otelciler Birliği) Başkanlığı yaptınız. Şimdi de 82 odası
17 süiti ile Nişantaşı'nda geçen yıl açtığınız So¬fa Otel ikinci yılım dolduruyor. Nasıl gidiyor iş¬ler?

A.Güreli:
The Sofa'yı ortaklarımla beraber kurdum ve bugün The Sofa kuvvetli bir turizm ürünü olarak marka haline gelmiştir. Bundan dört sene önce bana Nişantaşı'nda bu tip bir otelin çok zor olduğunu hatta mümkün olma¬dığını söyleyenler oldu. Bugün de tebrik edi¬yorlar. Şimdi Bodrum'da bir otel çalışmam var.

HELLO!: Bu arada işletme modeline yeni bir anlayış getirdiniz. Tuus açıldı, arkasından Longe Table. İşletmesini İzzet Çapa üstlendi. Bu mekanlar nasıl gidiyor?

A.Güreli:
The Sofa baştan itibaren farklı ol¬mak ve tekil (unique) olmak için çaba gösterdi. Bu hususta ürünü tariflerken sadece fiziksel ta¬sarım ve uygulamayı kast etmiyorum, aynı za¬manda yiyecek içecek hizmetlerinin tasarımı ve insanlarımızın tarifi ve hatta tasarımı gelmekte¬dir. Nasıl insanlarla çalışırsak misafirlerimiz memnun kalır sorusundan başlamak gerek. Otelimiz Uluslararası Gay ve Lesbian Seyahat Derneği'ne üyedir. Çünkü bu farklı bir pa¬zardır, onu da yakalamak gerekir.

HELLO!: Yıllardır turizmin yanı sıra sanatla da iç içesiniz. Sahibi olduğunuz otelin üst ka¬tında Art 8 Lounge isimli bir sanat galerisi
açtınız. Burada çok güzel sergiler düzenleniyor. Sizin resim sanatıyla tanışmanız nasıl oldu?

A.Güreli:
Sanatla yakınlaşmam 1980-81 yılla¬rında Paris'te başladı. Orada bir çok sanatçıyı tanıma fırsatı buldum. Daha sonra onların eserlerini satın aldım. Ancak çocukluğumdan itibaren sanata ve müziğe beni yaklaştıran asıl kişi babam Muhittin Güreli olmuştur. Babam Türkiye'de ilk mimarlık eğitimi alan kişidir. O günkü zor şartlarda bile dünyayı izlemeyi ça¬lışmıştır. Bana ve kardeşlerime klasik müziği sevdirmiştir. Babamla birlikte saatlerce evdeki ışıkları da kapatıp Bethoven dinlediğimizi anımsarım. Bazı sanatçı arkadaşlarım adeta kardeşim kadar bana yakın oldu. Onlarla ko¬nuşmak, eğlenmek ve hayatı paylaşmaktan çok keyif aldım. 2000 yılından itibaren de ciddi de¬neyim sahibi olduğumuz için sanat etkinliği işi¬ne girdik. Başta hobi gibiydi ama işin ciddiyeti, bizi profesyonelce düşünmeye ve planlamaya götürdü. Bugün artık Contemporary, İstan¬bul'da bir marka oldu. Ancak daha çok yolu var. İstanbul'un hak ettiği sanat etkinliği çok yönlü olmalı. Çağdaş sanatla ilgili söylüyorum. Her yıl değil her ay çeşitli şekillerde büyümeli, gelişmeli.

HELLO!: Söyleşimizin en önemli bölümünü de hiç şüphesiz geçtiğimiz günlerde biten Contemporary Fuarı oluşturuyor. İstan¬bul'a çağdaş bir sanat mekanı kazandıran bu olayın başkanlığını yapıyorsunuz. Bu yıl üçün¬cüsü gerçekleşen bu fuar nasıl doğdu?

A.Güreli:
Contemporary İstanbul, başlangıçta bir fuar olarak doğdu. Ancak fuar hızla fuar tarifinden çıktı ve tüm seneye yayılan, sa¬dece yurt içi değil yurt dışına da yayılacak olan ve konferansları, sergileri ile bir etkinlikler planlamasına dönüştü. İstanbul 2010 ile bir¬likte çok ciddi miktarda kültürel alana kavuşa¬caktır. Bugün kültür ve etkinlik merkezleri ya¬tırımları 400 bin m2 den fazladır. İstanbul Bi-enali ile birlikte İstanbul'un en önde gelen çağdaş sanat etkinliği olma yolundayız.

HELLO!: Bu arada eşiniz ile aynı ortamı paylaşıyorsunuz. Kaç yıldır evlisiniz ve birlikte neler paylaşıyorsunuz?

A.Güreli:
Eşimle dört yıldır evliyim ama yedi yıldır birlikteyiz, 1996 yılında biz Birleşmiş Mil¬letler Habitat II zirvesini yaparken Rabia Gü¬reli bizim işverenimiz olan Toplu Konut İdare¬si adına görevliydi. Ancak birbirimizi bulma¬mız ve sevmemiz 2001'de oldu. Sanata yakın¬laşmam gibi Rabia'ya da yakınlaşmam Paris'te gerçekleşti. O yıllarda orada yaşıyordu ve Pa¬ris'in havası bizi de içine aldı. Şimdi zaman za¬man birlikte çalışıyoruz. Başta Contemporary İstanbul olmak üzere bütün etkinlik ve kongre organizasyonlarının ana planlamacısı Rabi-a'dır. Detaya verdiği önem de bu işlerde başa¬rıyı getirmektedir. Çocuklarım Koza (20), Ba-tu (17) ve Yunus Ege (6) benim için çok önemliler. Her gün mümkün olduğunca
onlarla beraber zaman harcamaya çalışıyo¬rum. Daha çok yazın bir arada olabiliyoruz. Hep beraber tatile çıkıyoruz, Bodrum'daki evimizde toplanıyoruz. Benim için hayatın an¬lamı eşim ve çocuklarımdır.

(Bu arada Rabia Güreli söze giriyor) Ailemin de beni bu yöne itmesi ile çok genç yaşımda iş hayatına girdim. Tüm üniversite eğitimimde bir çok işte çalıştım. Hatta 20 ya¬şımda bir şirket kurup ihracat bile yaptım. Or¬ganizasyon işim ise Habitat II ile 1994'de baş¬ladı. Tesadüfen eşimin dahil olduğu konsorsi¬yum işi üstlemiştik. Bu artık bir tesadüf müdür ya da hayat böyle mi akmaktadır bilmiyorum. Aslında hiçbir şey tesadüf değildir diye düşü¬nüyorum.

Sanatı her zaman sevdim ve yakın oldum. Dünyanın bir çok yerini küçük yaşımdan itiba¬ren görmeye çalıştım ve her yerinde çağdaş sa¬natla ilgili mekanları gezdim, gezmeye de de¬vam ediyorum. Contemporary İstanbul bu an¬lamda bana çok heyecan veren bir gelişme ol¬du. Çok keyif alarak her tarafı ile uğraşıyorum. Ancak ne olursa olsun küçük oğlum Yunus Ege benim en önemli projem. Her şeyiyle yakından ilgileniyorum.
YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr