turizmdebusabah, turizm haberleri   zapkolik
boyutstore.com
31.07.2014 Toplam Okuyucu: 76099565 | Bugünkü Okuyucu: 3759 | On-Line: 36 Dolar satış $: 2,0956 Euro satış €: 2,8185 Sterlin satış £: 3,5633
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
facebook bizi takip edin, turizmdebusabah.com twitter bizi takip edin, turizmdebusabah.com RSS akışına ekle, turizmdebusabah.com turizm haber bülteni üyeliği, turizmdebusabah.com
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

2013'te açılacak olan Çandarlı Limanı Türkiye'yi taşımacılıkta önemli üslerden biri yapacak

05.12.2012 / 09:59:26
2013'te açılacak olan Çandarlı Limanı Türkiye'yi taşımacılıkta önemli üslerden biri yapacak

Türkiye'yi enerjinin ardından taşımacılıkta da doğu-batı hattının en önemli üslerinden biri yapacak olan Çandarlı Limanı'na ilk gemi 2013'te yanaşacak.


Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise en büyük 10 konteyner limanlarından biri olacak Çandarlı Limanı'nda yüzde 65 oranında fiziki gerçekleşme sağlandı. Liman için yaklaşık 700 metre boyunda dalgakıran yapılırken, limana ilk gemi 2013 yılında yanaşacak. Türkiye'yi enerjinin ardından taşımacılıkta da doğu-batı hattının en önemli üslerinden biri yapacak olan Çandarlı Limanı, 15 bin kişiye istihdam sağlaması planlanıyor. Liman, artan trafiğe çözüm üretmesi açısından büyük önem taşıyor. Limanda fiziki gerçekleşme yüzde 65'e yaklaşırken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, ilk gemiye 2013 yılında yanaştırmayı planlıyor.

Dünya gazetesinden Meltem Gündüz'ün haberine göre Çandarlı Limanı Projesi, ana yük limanı olarak planlandığından 200 bin tonun üzerindeki gemilerin yanaşabileceği bir liman olma özelliğini taşıyacak. Çandarlı Limanı'nın ihalesi mart ayında yapılmış ihaleye en düşük teklifi 196 milyon 200 bin TL ile Cengiz ve Makyol Ortak Girişim Grubu vermişti.

700 milyon TL'lik gelir

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri, liman projesi tamamlandığında, limanın arka bölgesinde endüstriyel alan doğacağını belirterek, ticaret olanaklarının artacağını, ulaşım tesisleri ve olanakları gelişeceğini kaydetti. Projenin Zeytindağ, Çandarlı, Yenişakran ve Aliağa ile tüm Ege Bölgesi'ni gerek istihdam, gerekse üretim açısından olumlu yönde etkileyeceğinin altını çizen yetkililer, bu limanın, hem İzmir'in hem de Türkiye'nin kazanmasını sağlayacak büyük bir yatırım olduğunu, limanın İzmir'e yıllık 700 milyon lira gelir getireceğini aktardı.

Türkiye'nin en büyük limanlarının özellikleri

Mersin Limanı: 21 tane rıhtımı bulunan limanda, büyüklüğüne göre aynı anda 30'a yakın gemiye yükleme- boşaltma hizmeti veriliyor. Yılda ortalama 15 milyon ton yük elleçlemesi yapılıyor.

Ambarlı Limanı: Türkiye'nin en büyük limanı olma özelliğini koruyan Ambarlı Limanı'nda 2009 yılında konteynerli yük hareketi 1.9 milyon TEU'ya ulaştı.

Bandırma Limanı: Halen özelleştirmesi gündemde olan limanı'nın yük elleçleme kapasitesi 2 milyon 771 bin ton. 2 bin 788 metre rıhtım uzunluğuvar. Yılda 4 bin 280 gemi kabul edebiliyor. TMO'ya ait 34 bin ton kapasitesi bir hububat silosuna sahip.

İskenderun Limanı: 1.426 metre rıhtım uzunluğuna ve yılda 640 gemi kabul kapasitesine sahip bulunuyor.

Samsun Limanı: Bin 756 metre rıhtım uzunluğuna sahip liman yılda bin 130 gemi kabul edebiliyor. Rıhtım kapasitesi ise 2 milyon 380 bin ton/yıl olarak biliniyor.

İzmir Limanı: Batı Avrupa ile Kuzey Afrika arasında bulunan İzmir Limanı'nda altyapı, ekipman, karışık eşya, dökme katı, sıvı yük yükleme ve boşaltma, Ro-Ro ve yolcu hizmetleri veriliyor. 2 bin 959 metre rıhtım uzunluğu bulunan İzmir Limanı yılda 3 bin 640 gemi kabul edebiliyor.

Derince Limanı: İzmit Sanayi hinterlandının ithalat ve ihracat kapısı olarak kabul edilen Derince Limanı'ndan Romanya'nın Köstence Limanı'na da taşımacılık yapılıyor. Bin 92 metre rıhtım uzunluğu var. Yıllık gemi kapasitesi ise 862. Liman otomotiv sektörünün bulunduğu bölgeye yakınlığı ile de dikkat çekiyor.

Trabzon Limanı: Yıllık 5 milyon ton kapasite ve 3.5 ton depolama alanıyla Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en büyük limanı. 2009'da bin 242 gemiye hizmet verildi. Yine 2009'da limandan 21 bin adet konteyner yüklemesi ve boşaltması yapıldı.

Haydarpaşa Limanı: Türkiye'nin Mersin ve İzmir Limanı'ndan sonra üçüncü büyük limanı olan Haydarpaşa Limanı, Marmara Bölgesi'ndeki en büyük konteyner limanı özelliğini koruyor. Limandaki konteyner kara terminalinin alanı 55 bin m2, yıllık tutma kapasitesi ise 52 bin 800 TEU.YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Okuyucu Yorumları
(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 
turizm haber
Hüseyin Özaşır anlattı: Bir golf otelinde F&B konsepti nasıl olmalı?
Golf misafirlerinin yeme-içme alışkanlıkları üzerine çalışmalar yapan Sirene Bel...
Helal Otel sayısı 75e yükseldi
2002'den bu yana İslamı otel sayısının 15 kat artması üzerine Türk Standartları ...
Jet Fadıl, Maldivler projesi hakkında açıklama yaptı
Fadıl Akgündüz, Caprice Gold Maldives Adası projesinin iptal edilmesi ile ilgili...
İstanbul Shopping Fest, 2014 hedeflerini yakaladı
İSF, 4'üncü yılında ciro hedefini yakalayarak 10 milyar 200 milyon TL ticaret ha...
Validebağ Korusu İBBye mi tahsis edilecek?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, üç ayrı inşaatın devam ettiği Validebağ Korusu'n...


© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34 - Harita
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr