turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
25.05.2018 Toplam Okuyucu: 121833027 | Bugünkü Okuyucu: 8569 | On-Line: 33 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:

15. Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivali

09.02.2017 / 14:38:18
15. Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivali

İstanbul, 2-5 Şubat tarihleri arasında Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri kapsamında 20 ülkeden 1201 yarışmacıyı ağırladı. Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) tarafından her yıl düzenlenen festivalin bu yılki konukları arasında Dünya Şefler Birliği (WACS) Başkanı Thomas Gugler de vardı!..


Uluslararası İstanbul Mutfak günleri, 2-5 Şubat tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi. Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) ve Dünya aşçılar birliği (WACS) işbirliği ile düzenlenen festivalin açılış gününde TAŞFED Başkanı Yalçın Manav, başkan Yrd. Turgut AY, Dünya Şefler Birliği (WACS) Başkanı Thomas Gugler, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, Öztiryakiler Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Öztiryaki, bocuse d'or Sirha İstanbul Proje Yöneticisi Abel Villemin ,Vedat Başaran ,Rudolf Van Nunen ve 20 ayrı ülkeden uluslararası basın, dernek başkanları ve üyeleri ,öğrenciler ,öğretmenler ve aşçılar katıldı.

4 gün süren festivale 80 ayrı kategoride 22 ülkeden toplamda 1201 yarışmacının katıldı. festivalin jüri başkanlığını ise 30 kişilik ekibiyle İngiltere'den Gary Filbey yaptı.

Festivalin açılışında kısa bir konuşma yapan Yalçın Manav, Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri'ni Türk mutfağını dünyanın diğer mutfak kültürleriyle buluşturmak, ülkemizin aşçıları ile dünyanın önde gelen aşçıları arasında yakınlaşmayı ve karşılıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla düzenlediklerini belirterek, "TAŞFED'in 2008 yılında WACS'a üyeliğinin kabul edilmesinin ardından 15. sini gerçekleştirdiğimiz festival, uluslararası anlamda daha da önem kazanıyor. Dünya Şefler Birliği'nin belirlediği standartlar çerçevesinde yapılacak yarışmalarda başarı gösteren şefler madalyaların yanı sıra dünya genelinde geçerliliği olan sertifikaların sahipleri olacaklar" dedi.

Türkiye aşçılar federasyonu başkan yardımcısı ve organizasyon sorumlusu olan Turgut Ay yaptığı konuşmada, şunları söyledi: "Uluslararası gastronomi festivali Türkiye aşçılar ve şefler federasyonu tarafından gerçekleştirilen ülkemiz, meslektaşlarımız ve gençlerimiz için son derece önemli bir organizasyondur, 15.sini düzenlediğimiz bu eşsiz organizasyonun meyvelerini yavaş yavaş toplamaya başlıyoruz, artık gençlerimiz daha çok Anadolu Türk mutfağı ile yarışmalara katılarak çok önemli dereceler alıyorlar, kendilerini tebrik ediyorum , canı gönülden inanıyorum ki, bundan 10 yıl sonra artık Türk mutfağı dünyada hak ettiği yere gelecek.

Son derece başarılı ve ne yaptığını bilen bir nesil ile, mutfağımızı daha da yukarılara taşıyacağımıza inanıyorum, sektör temsilcilerine burada çok önemli görevler düşmekte her fırsatta stajyerlerimizi ,çıraklarımızı eğitmemiz onların eksikleri ile yakından ilgilenmemiz diğer taraftan da onların yenilikçi fikirlerinden de istifade etmeliyiz.

Uluslararası mutfak günleri 110 ülkede ilgi ile takip edilip övgü alırken, ülkemizde maalesef beklenenin altında bir ilgi ile karşılaşıyor, sektörümüzde sadece bardağın boş tarafları ile ilgilenen sektörü düşündüğünü söyleyerek sadece kendini düşünen ve bütün güzellikleri bozmaya çalışan insanlarla dolu . Lütfen itibar etmeyin, ülkenin bu zor günlerinde bütün ağar şartlara rağmen, neredeyse hiç destek almadan, bu organizasyonu gerçekleştirmek milli davaya sahip çıkmaktan başka bir şey değil, milletçe ve sektör olarak bütün zorlukların üstesinden gelebilmemiz için yapmamız gereken tek şey birbirimize kenetlenmektir."

SPONSOR ÖZTİRYAKİLER

1201 yarışmacının 30 ayrı mutfakta kıyasıya mücadele ettiği uluslararası gastronomi festivalinde, Türkiye'de ve dünyada endüstriyel mutfağın öncülerinden olan Öztiryakiler mutfak tercih edildi.

Öztiryakiler Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Öztiryaki, Türkiye'de aşçılık sektörüne ve Türk gastronomisinin gelişimine verdikleri değerin altını çizerek, "Öztiryakiler olarak biz 15 yıldır buradayız. Başından beri bu organizasyona katkı vermeye çalışıyoruz. Gençlerin ilgisinin çok yoğun olduğu bir festival. Dolayısıyla onları yarınlara hazırlayacak, vizyonlarını ve heveslerini artıracak bir organizasyon olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

GASTRO SHOW FESTİVALE RENK KATTI

TÜYAP Fuar Merkezi'nde dört gün boyunca süren festival yemek yarışmalarının haricinde çeşitli workshoplara da ev sahipliği yaptı. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri her yıl olduğu gibi bu yıl da ünlü şefleri ve okulları konuk etti. Özyeğin Üniversitesi bünyesinde bulunan Le Cordon Bleu İstanbul Master Chefleri ile GastroShow etkinlikleri katılımcılara keyifli anlar yaşattı. Fransız mutfağının en ünlü yemeklerinden biri olan Portakal Soslu Ördek, Fransız mutfağı temellerinin anlatımı eşliğinde Master Chef Franck Bruwier tarafından sunuldu bir sonraki günde ise pastacılık dalında dünyaca ün yapmış master chef christophe bidault birikimlerini öğrencilere aktardı, böylelikle yarışmamız sadece bir organizasyon olmaktan öte aynı zamanda çok önemli eğitimcileri ağırlayarak katılımcıların doğru bilgiye ulaşmasını sağlamış oldu.YASAL UYARI: TurizmdeBuSabah.com haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları Boyut Yayın Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Yorum Yaz

(Yayınlanan okuyucu yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan TurizmdeBuSabah.com ve Boyut Yayın Grubu sorumlu tutulamaz.)
Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Yorum için en fazla 1000/1000 karakter girişi yapılabilir!
Güvenlik kodu:
   
 
inhores

Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler


Yazarlar

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr