turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
21.10.2018 Toplam Okuyucu: 123933484 | Bugünkü Okuyucu: 21240 | On-Line: 52 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Yeniliklere direnenler sonunda yenilirler BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
12.04.2017 / 13:32:36

Yeniliklere direnenler sonunda yenilirler


Tartışmalar bu düzeyde sürerse; "bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış" atasözümüz bir kez daha doğrulanacağa benzer.


TÜRSAB'ın Booking.com'un Türkiye'deki çalışmalarını yargıya götüren başvurusu, ilgili mahkemenin tedbir kararı vermesinin ardından, giderek karmaşık hale geldi. Karar sonucu; "Türkiye'deki konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına yönelik her türlü faaliyetin; "TÜRSAB Üyelerinin "ileride telafisi imkansız zararlara uğramalarını önlemek amacıyla", durdurulmasının ardından, deyim yerindeyse her kafadan bir ses çıkmaya başladı.

Özellikle TÜRSAB yöneticilerinin bir ara kararını başarı öyküsü gibi sunarak, yaklaşan genel kurula dönük seçim yatırımına dönüştürme çabaları, sektör için çok önemli bu konunun sağlıklı tartışılmasını engelliyor.

Bazı TÜRSAB yöneticilerinin demeçlerinden; uluslararası rezervasyon ağlarının küresel turizm hareketi üzerindeki etkilerini yeterince incelemediklerini anlaşılıyor.

Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekçi'nin; "booking.com" sorunu olarak nitelediği bu konuda çözümün; "turizmcilere bırakılamayacak kadar önemli" olduğuna ilişkin açıklaması, sektörün siyasal iktidar nezdinde önemsenmediğini gösteriyor.

Aslında sorunu gerçekliğiyle anlatmak yerine, iktidara yaranmayı seçen bazı sektör yöneticilerinin, Bakanın demecinden sonra susmaları anlamlı. Zeybekçi "savaş sadece askerlere bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir" diyen Churchill'i anımsatmadı değil.

Ama tartışmalar bu düzeyde sürerse; "bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış" atasözümüz bir kez daha doğrulanacağa benzer.

Önce TÜRSAB'ın tutumundan başlayarak, nerede yanlış yapılıyor, ona bakalım.

Yönetimin açıklamalarından; "booking.com" un 1618 sayılı yasaya aykırı davranışları nedeniyle -daha açık söylersek; kaçak seyahat acenteliği- yargıya başvurulduğu anlaşılıyor. Bu mantığa göre; booking.com'un "Seyahat Acenteliği İşletme Belgesi" almasıyla sorun çözülecektir.

Oysa TÜRSAB; "burası dağ başı değil" diyen en yetkili ağızdan; şikayetinin haksız kazanç ve vergi kaybına dayalı olduğunu ifade etmektedir. Aynı yönetimin çoğunlukla iktidar partisinin elindeki Belediyeler tarafından düzenlenen turlara sessiz kaldığı, hatta daha ileri gidersek olumlu görüş bildirdiği bir sır değildir.

TÜRSAB Yönetimi önceden sayfalarca "turizm" ilanı alan, son yıllarda digital teknolojinin etkisiyle pazar payını kaybeden Hürriyet Gazetesi ile ortaklaşa Belediye ziyaretleri yaparak, üyelerini etkilemek için bu tedbir kararından yararlanmaya çalışmaktadır.

Konaklama kesimi ise hayli farklı değerlendirmelerle, tedbir kararının kaldırılmasını savunmaktadır. Büyük zarara uğradıklarını açıklayan İstanbul merkezli TUROB, yargıya başvururken, bölgesel özellikleri açısından görece daha az zarar uğrayan, Antalya Merkezli AKTOB'un yeni seçilen Başkanı; çözümün "sektör içi birlik ve beraberlikte" olduğunu savunmaktadır.

Turizm Sektörü; -belki de- kapasitesinin yüzde 70'i büyük operatörlerin pazarladıkları bir anlayışa göre oluşturulduğu için, meslek örgütlerinin yönetimleri her kriz döneminde yaptıkları gibi; bu hükumetten de tanıtım bütçesinin arttırılmasını, vergi ve kredi kolaylığı sağlanmasını istemektedirler.

Bu yüzden "booking.com" konusu yeterince kavranamamakta, basit bir vergi kaybı ya da kaçak seyahat acentesi etkinliği düzeyinde değerlendirilmekte ve sorun yasaklarla aşılacak sanılmaktadır.

Booking.com ve benzer işlevler üstlenen, çok uluslu rezervasyon ağları girmekte olduğumuz sayısal teknoloji çağının ürünleridir. Gelişmelere ayak uyduracak nitelikte yapısal değişikliklere gidilmeden, bu sorunla başetmek mümkün değildir.

Başta TÜRSAB olmak üzere, sektörün bütün meslek kuruluşlarının bu sorunu kısa sürede, uzmanlara danışarak tartışmaları ve sonuçlarını hükumet ve kamuoyu ile paylaşmaları, atacakları en olumlu adım olacaktır.

Yoksa..

Turizm sektörünü küresel düzeyde etkileyecek yeni bir gelişme kapımızı çalmak üzere.

Google'ın; hazırlıklarını duyurduğu "tur ve tatil paketlerinin" kendi platformu üzerinden satılacağına ilişkin çalışmaların kısa sürede tüketiciye sunum aşamasına gelmesi, sadece bizim değil, hedef pazarımızdaki ana aktörlerin de şimdiki pozizyonlarını değiştirmelerini gerektirecek önemdedir.

Yeniliklere direnenler, sonunda yenilirler.
Okuyucu Yorumları

apple14.04.2017 / 13:34:00
Teşekkürler
Zafer Cengiz16.04.2017 / 12:22:00
Turizmde hakim olan köhne zihniyetleri "yeniliklere karşı çıkmak" öncesinde "değişime uyum sağlayamamak" ve STK'lar nezdinde de "kendi sektöründen öteye MAKRO Endüstriyi idrak edememek" olarak ele almak gerekiyor! Bunun NET ispatı ise Çağdaş gelişmeyi yönetmek üzere devreye sokulan 2023 Milli Stratejisinin 10 Yıldır "el birliği ile görmezden gelinmesi" ve Krizlere rağmen gündeme gelememesi gerçeğiyle ortaya çıkmıştır. #TurizmdeÇÖZÜM

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr