turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
16.10.2018 Toplam Okuyucu: 123849569 | Bugünkü Okuyucu: 2622 | On-Line: 33 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
RECEP YAVUZ ,Turizm Vasiyetlerim RECEP YAVUZ
NBK Touristic Genel Müdürü / Antalya Kent Konseyi Turizm Kolu Başkanı
29.03.2017 / 11:13:40

Turizm Vasiyetlerim


30 yıldır turizmin içinde olan birisi olarak geleceğin turizmcilerine turizme dair 10 vasiyetim var.


Krizler gelir geçer, hayat yine kendi doğrularında devam eder. Biz oluruz, olmayız... Ama genç nesiller bizden daha doğru, daha etkili, daha verimli fikirlerle zor şartlarda hızlı ama biraz sağlıksız büyüyen Türk Turizmini dünya standartlarının üzerine çıkarabilirler.

30 yıldır turizmin içinde olan birisi olarak geleceğin turizmcilerine turizme dair 10 vasiyetim var:

1. Bu kadar büyük ve zengin kültür ve turizm potansiyeline sahip ülkemizin Turizm ve Kültür bakanlıkları mutlaka ayrı olmalı ve her biri kendi alanında zaten çok yoğun olan gündemlerine, çalışmalarına yönelmeliler.

2. Bir gün gelecek "herşey dahil" yine önünüze çıkacak. Onsuz olmayacak, onunla olmayacak. Bir an önce çözüme kavuşturulmazsa huzursuzluklar, mutsuzluklar artacak. Bunun için hazırladığım ve her dört kesimin (Turist-Otel-Acenta-Yerel Halk/Esnaf) memnuniyeti üzerine kurulmuş olan "PEMBE GÜNLER" projemin incelenip, bütün taraflar tarafından değerlendirilerek hayata geçirilmesi kitle turizminin uzun ömürlü ve sağlıklı bir geleceğe doğru yönelmesine vesile olacaktır.

3. Turizm Bakanlığına mutlak ama mutlak turizm dünyasından profesyonellerin yerleştirilmesi ve sektörün nabzının sürekli tutulması, turizmin gelişmesi adına atılacak en doğru hamle olacaktır.

4. Turizme dair faaliyet gösteren en az 50 farklı sivil toplum kuruluşunun tek bir çatı altında birleşerek, merkezi bir birim tarafından yönetilmesi ve önceliğin Türk Turizminin gelişmesi olması arabanın hızını artıracaktır.

5. Çevre, önümüzdeki yıllarda turizmin ayrılmaz bir parçası olacaktır. Çevreye dair güçlü projeler üreten ülkeler ön plana çıkacaktır. Botswana gibi, Slovenya gibi... Türkiye bu bağlamda çok büyük potansiyele sahip bir ülkedir. Fikirlerin, projelerin değerlendirileceği bir birim bu alanda önünüzü açar, rekabetinizi kuvvetlendirir.

6. Antalya'yı kendine özgü doga ve tarihi ile özel bir destinasyon olarak sunmanın çok katkısı olacaktır. Antalya denince akla gelen özellikler ön plana çıkarılmalıdır.

7. İstanbul gelecekte dünyanın en önemli şehir destinasyonu olacaktır. İstanbul'un kültürel ve tarihi değerlerine gözünüz gibi bakın.

8. Ülke turizmine dair bütün istatistikleri tutun ve bir dosyada toplayın, bunları her yıl kitapçık olarak halka ve turizmcilere dağıtın.

9. Büyük ama tutarlı hedef koyun, ama uçarı değil... İspanya'nın nüfusu 40 milyon yüz ölçümü 500 bin metrekare, yılda 50 ile 60 milyon arası turist ağırlıyor. Türkiye 50 milyon turist hedefini önümüzdeki 10 yıl içinde yakalayabilir.

10. Teknoloji artık hayatımızın bir parçası. Benim bu yazdıklarımı gönderdikten sonraki bir dakika içinde Dünyanın her yerindeki insanlar okuyabiliyor. Teknolojinin turizme katkısı çok büyük olacak, bunun kaçırmayın...


Okuyucu Yorumları

K. Yıldız03.04.2017 / 17:43:00
Vasiyetinizi şöyle yapsanız, "gidin Fas çöllerinde ve kadir kıymet bilmez Kuzey Kıbrıs a yerleşin, bizde öyle yaptık." Daha gerçekçi bir Vasiyet olurdu en azından....
Sefa Altınay18.04.2017 / 11:48:00
Sn.K.Yıldız , Recep Yavuz Görev yaptığı Şirketlerde ve STK lar da her daim Turizm için özel çaba sarf etmiş tavır almış ve daha iyisi için mücadele vermiştir. Yapmış olduğunuz yorum yakışıksızdır.Keşke sizde RY kadar turizme katkı sağlamış olsaydınız da bizde yorumunuzda ki derin mana yı anlayabilseydik.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr