turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.10.2018 Toplam Okuyucu: 123945136 | Bugünkü Okuyucu: 6855 | On-Line: 42 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BÜLENT ECEVİT ,Umutlar 2020'ye kaldı BÜLENT ECEVİT
Gazeteci-Yazar
13.03.2017 / 16:18:29

Umutlar 2020'ye kaldı


Yıllarca sektöre hizmet veren personel bu yıl da iş bulamazsa başka işlere kayacak ve bir daha da geri dönmeleri imkansız hale gelecek.


Türkiye'nin bu yılki turizm umutları da son siyasi gelişmelerle yerini karamsarlığa bıraktığını söylersek yanlış olmaz sanırım.

Dünyanın en önemli turizm borsası olan Berlin'deki ITB'ye, büyük umutlarla olmasa da 'Bir umutla' gitmişti sektör temsilcileri. Türk siyasetçilerinin Avrupa ülkeleriyle ilişkilerin gergin olduğu döneme denk geldi. Turizm, herhangi bir gerginliği olumsuzluğu, kavgayı, terörü, savaşı kaldıracak sektör değil. En küçük bir gerginlik, olumsuzluk ve/veya terör gibi şiddet durumları, insanların tatil tercihlerini değiştirmesine neden olacağı elbette biliniyor.

ITB'DE HAYAL KIRIKLIĞI

Terör, mülteci, savaş gibi sorunların yanı sıra bir de referandum kampanyası nedeniyle oluşan siyasi gerginlik kimsenin de beklediği bir durum değildi. Aslında Almanya ile bir gerginlik başlamıştı ama iki ülkenin dışişleri bakanlarının görüşmesi ITB'nin açılış gününde yapılacak olması herkeste bir umuttu.

Ama olmadı ilişkilerin yumuşama sinyali kısa sürdü. Bu kriz veya gerginlik, adına ne dersek diyelim turizm sektörü açısından bunun hiç de sırası değildi. Tam rezervasyonların yapılacağı, bağlantıların kurulacağı, geçmişe dönük bazı kaygıların ve algıların silinip geleceğe doğru güzel şeylerin olacağı beklenilen bir dönemde meydana gelen olaylar, Türkiye için önemi büyük turizm sektörüne yeni ve beklenmeyen bir darbe oldu.

ANTALYA'DA OLAĞANÜSTÜ DURUM

Turizmdeki 2016 yılındaki olumsuzluk 2017'de de kendini gösterirse, gelecek yıl için turizmcilerin tanıtım bütçesi bile ayırmalarını imkansız hale getirecek. Bu durumda en büyük olumsuzluk istihdama yönelik oluyor. Yıllarca sektöre hizmet veren personel bu yılda iş bulamaz ise, başka işlere kayacak ve bir daha da geri dönmeleri imkansız hale gelecek.

Sorun sadece bu da değil. Antalya'da direkt olarak sektörde çalışan yaklaşık 300 bine yaklaşan turizm çalışanının en az yarısının işsiz kalması söz konusu. Geçen yıldan yaralı olan personelin ve kent esnafının bir krizi daha kaldıracak gücü kalmadı.

Turizmcisiyle esnafıyla bu yılki beklenti şöyleydi: 2016'dan daha kötü olmasın yeter. Tatilciler açısından bakarsak; Türkiye'de ailece tatil yapan Almanların fiyat ve kalite açısından oldukça memnun ve mutlu olduklarını biliyorduk. Ama bu beğeni ve ilgi bile krizler sonrası tatil tercihlerinin değişmesine neden olurken, gelecek yıllar içinde tekrar Türkiye tatiline gelmesini sağlamak oldukça zor olmayacak mı?

SEKTÖR SESSİZ

Turizmcilerin ağzını bıçak açmıyordu Berlin'de... Biraz korku, biraz da elden birşey gelmeyecek olması, turizmcilerin sessiz kalmasına neden oluyordu. Eskisi gibi stantlara uğrayanlar yok denecek kadar azdı. "Durum ne" diye sorduğumuzda şu karşılığı aldık; "Biz bize iyiyiz işte" Bu yanıtın biraz kinayeli olduğu normal değil mi? Turizmde eski günlere dönüşün ancak 2020 yılında mümkün olabileceği konuşuluyor.

Turizm kenti Antalya'nın milletvekili olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Almanya'da mevkidaşı ile görüşmesi, basına verilen sert yanıtlar, daha sonra Hollanda ile girilen siyasi polemik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özellikle 'Nazi'li çıkışları sektörün 2017 umutlarını söndürdü.

Yurtdışından Türkiye nasıl görünüyor? Türkiye'de yaşam tarzına müdahale edildiği algısı çok yüksek. Alman turistlerin 2017'de tatil yapmak istedikleri ülkeler içinde en yoğun ilgiyi Yunanistan görüyor. Mısır da Alman pazarına geri döndü. Ve Türkiye'nin, Almanya pazarında hızla kan kaybetmesi kaçınılmaz oluyor.

Türkiye'ye talebin yüzde 15 ekside. Her ne kadar tur operatörleri Türkiye için ekstra teşvikler sunmaya başlasa da bunun ne kadar 'artı'ya dönüştüreceği belli değil. Almanya'da yapılan 2017 tatil analizlerine göre bu sezon en popüler destinasyonlar: Yunanistan, İspanya ve Bulgaristan olarak sıralandı.

"Hiç umut yok mu" diye soracak olursak, var elbette; o da siyasi gerginliklerin bir şekilde sona ermesi ve ardından son dakika tatilcilerinin tercihlerini Türkiye'den yana kullanması.


Okuyucu Yorumları

Kerem14.03.2017 / 11:55:00
"Yıllarca sektöre hizmet veren personel bu yılda iş bulamaz ise, başka işlere kayacak" diye yazmışsınız! Genel ekonomik durum turizm kadar berbat olmasa da çok da parlak değil. Dolayısıyla başka sektörlerde de iş bulmak pek olası değil...
Ferda Aykan14.03.2017 / 11:53:00
Koca koca turizm dernekleri,birlikler,otelciler,acentalar,tedarikçiler,turizm emekçilerinin sendikaları... Sesini çıkar var mı? Acaba hak etmiyorlar mı?
azmi K07.04.2017 / 13:02:00
Sesini çıkaramazsın Ferda Aykan kimse korkudan bir şeyler yapmıyor konuşmuyor

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr