turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.10.2018 Toplam Okuyucu: 123944433 | Bugünkü Okuyucu: 6152 | On-Line: 50 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Krizden çıkış mümkün mü? BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
06.03.2017 / 11:59:33

Krizden çıkış mümkün mü?


Kriz sürecinde sektörün işletmeci mantığıyla yönetilmesi, gerçekçi bir çözüm mekaniği kurgulanması, çıkış için yeterli ön koşulları sağlıyor.


Büyük kriz öncesi sektördeki genel eğilim; sorunlara kendi aralarında yaptıkları toplantılarda, kısa vadeli ve özelleştirilmiş çözümler aranması yönündeydi.

Yeterli tanıtım yapılmadığı, yüksek bütçeli reklam kampanyaları düzenlenmesi, ünlülerin davet edilmeleri türü, etkinlikler dışında önerilere pek rastlanmazdı.

Bu kez uzun süreceği farkedilince, ilk kez başka sektörlerde uzmanlaşmış profesyonellerin görüşlerinden yararlanılması ve onların bakış açılarının değerlendirilmesi gündeme geldi.

Aslında bu doğal ama geç kalınmış bir yaklaşımdı. Sonunda onlarca farklı sektörü doğrudan ilgilendiren turizmin, genel ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri sektör dışındakiler tarafından da anlaşıldı.

Kısaca özetlersek; sorunlarının tek başına turizmciler tarafından çözülemeyeceği, temel nedenin; uygulanan iç ve dış politikadan kaynaklanan, "siyasal" nitelikli olduğu ortaya çıktı.

Turizmciler son krizle karşılaşıncaya kadar, görece dünyadaki gelişmelerden uzak kaldıkları, tatil turizmi alanındaki yapısal sorunlarını ağırlıklı hissetmeye, bu sürecin yeniden yapılanmak için ciddi fırsatlar sunacağının farkına varmaya başladılar.

Tatilci ve gezgin profilinin; giderek bireyselleştiği gözönüne alınarak, yerel yönetimlerin inisiyatiflerinde; markalaşma çalışmalarının başlatılması, ilk adımda uluslararası akredite kuruluşların standart denetimlerine hız verilmesi ve bölgesel niteliklerin uluslararası ölçülere yükseltilmesinin önemi farkedildi.

Sektörün istatiksel rakamlara ve analizlere yeterince ilgi göstermeyişinin, gerçekçi çözüm planlarının hayata geçirilmesini zorlaştırdığının altı çizildi.

"Dijitalleşme", "Kültür Turizminin Önemi" ve "Profesyonellik ihtiyaçlarının" karşılanmasının yararları konusunda görüş birliğine varıldı.

Şu anda yaşadığımızın ilk değil, büyük olasılıkla son kriz olmayacağı gerçeği yeniden anlaşıldı.

Yukarıda sıralanan saptamaların ışığında, kriz sürecinde sektörün işletmeci mantığıyla yönetilmesi, gerçekçi bir çözüm mekaniği kurgulanması, çıkış için yeterli ön koşulları sağlıyor.

Bu aşamada; "kültürel ve arkeolojik" etkinliklerin uluslararası takvimlerde yer almaları, her alanda düzenlenecek "spor karşılaşmaları", "farklı kültürlere hitap eden müzik dinletileri", Anadolu'nun tarihsel çeşitliliklerinden yararlanan, yıllık eylem planları hazırlanması, iç pazarda tatil merkezlerine ucuz ve sürekli hava ulaşımı sağlanması, Antalya, Dalaman ve Bodrum Havalimanlarından, TC Bayraklı taşıyıcıların, uluslararası pazardaki merkezlere yıl boyunca günlük tarifeli uçuşlar yapmaları, bu krizin etkilerini en aza indirmek amacıyla doğrudan tanıtım, pahalı reklamlar ve turizm fuarlarına büyük bütçeli katılımlardan umulan yararlardan daha kısa sürede, çözüme giden yolu açacaktır.Okuyucu Yorumları

Vural Kugu06.03.2017 / 21:48:00
Dun akşam Avusturya'da kayak merkezi olan bir yörede yemekte idim .konuşmalarda nasıl makamlar ,başka yöre kayak merkezleri ,bankalar ve turizm dişı şirketlerin ,turizmle olan zorluklarını bir arada nasıl çözdüklerine şahit oldum.kendi kendime biz neden bu tip çözümlere yönelmedigimizi sordum ve turizmimde daha toy olduğumuza karar verdim.
ahmet aydın06.03.2017 / 21:52:00
THY asya ve afrikanın en ücra noktalarına yeni hatlar açıyor ; ama bodrum - dalaman - antalya için hala bir hareket yok. acente ve oteller ne bekliyor? mayıs ayında acılacak hat tabiki gerekli dolulugu saglayamadıgı için devamlı olamıycak. THY bu ülkeden kazandıgını bu ülkenin turizmcileri için harcamalı ; hala rusyanın adı duyulmamış şehirlerine hat acmakla mesguller. tursab - tanıtım vakıfları - otelciler dernegi - turyad - rehberler - acenteler - belediyeler bu konuda şimdi sesini cıkarmazsa seneye başka iş kollarında kendilerine iş baksınlar.
SERDAR SAGLAMTUNC, FCSI07.03.2017 / 12:15:00
İyi hoş da, bazı sorulara nasıl yanıt verebilirsiniz, bir bakalım! Turizm sadece yabancı için mi kurgulanmalı? Vatandaş tesisi kullanacak gelir düzeyine sahip mi? Ekonomi eldeki kaynakların dönüşümü müdür yoksa tesis turiste her olanağı sağlamalı mıdır? Para ekonomik düzlemde turizmi oluşturan katmanlarda dolaşmazsa bu paydaşlar işlerini devam ettirebilirler mi? Turizm hizmeti sadece tesis inşa etmek midir? Turistin güvenliğinin tedbiri alınmış mıdır? Teşvikler turizm camiasına dağılmakta mıdır? Umre ve yakıt desteği ile turizm kalkınabilir mi? Tesisleri gereğinden pahalı inşa etmek marifet midir? Turizmde para döngüsü sağlanmadan, onu oluşturan paydaşlar ekonomik gelir elde etmeden sadece yönlendirme ile bir yere varılamaz. Olsaydı bugün kadar bir kriz söz konusu olmazdı!
Mustafa Tekin07.03.2017 / 14:15:00
Krizden çıkmak son derece basit, personel maaşlarını ödemeyin, nasılsa onun cezası yok. sonra tasarruf yapın, en ucuz malzemeyi kullanın. kadrolu çalışanları yıldırarak istifaya yönlendirin. Oldu bitti.
Emin evren Ozdemir08.03.2017 / 09:46:00
Kùltur turizm mı diyoruz ama Efes kazılarını yürüten Avusturya takımina iş bıraktılar ve yeni bir kazı heyeti tayin edildi . maalesef ciddi yaklaşım yok turizm e zaten bize en az oy veren kesildiler surunsunler anlayışı hakim.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr