turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.10.2018 Toplam Okuyucu: 123882990 | Bugünkü Okuyucu: 4069 | On-Line: 37 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
RECEP YAVUZ ,Komşu gelir mi? RECEP YAVUZ
NBK Touristic Genel Müdürü / Antalya Kent Konseyi Turizm Kolu Başkanı
05.02.2017 / 12:53:21

Komşu gelir mi?


Komşunun gelmesi için vatandaşımızın da gelmesi gerekiyor. Oysa Almanya'da yaşayan genç nesil tatil için, İspanya, İtalya, Avusturya, Fransa'yı tercih ediyor.


Dışişleri Bakanlığının verilerine göre yurt dışında yaşayan Türk Vatandaşı sayısı 5,5 milyon. Bunun 4,6 milyonu Avrupa'da, onunda yarıya yakını da Almanya'da yaşıyor.

Cumhurbaşkanımızın hafta başında başlattığı Turizm Projesinin hedef kitlesi bu 2 milyon civarında Almanya'da yaşayan Türk Vatandaşı.

Hedef kitle 3 açıdan önem taşıyor;

1. Almanya'daki yabancılar, dünya şampiyonu Almanlardan daha çok seyahat ediyor. Almanların %77 si seyahat ederken (bunun 1/3 kendi ülkesi içinde), yabancıların %87 si –önemli kısmı yurt dışına olmak üzere- tatile çıkıyor. (Reiseanalyse Fur 2016)

2. Sayı olarak Alman vatandaşlığına geçmiş Türkleri de dahil edersek 2 milyon Türk Vatandaşı, -neredeyse ortalama bir Avrupa Ülkesi nüfusunun dörtte biri civarında- önemli bir sayı oluşturuyor.

3. Ekonomik olarak kıyaslandığında 2016 yılında ülkemize gelen yabancı turistler kişi başı 633 Dolar harcarken, Yurt Dışından gelen vatandaşlarımızın kişi başı harcaması 978 Dolar oldu. 3 Turistin harcaması 2 Türk vatandaşının harcaması kadar etmiyor. (Tuik 31 Ocak 2017 tarih, 24590 Sayılı Bülten)

Bu bağlamda daha önce de turizmciler tarafından dönem dönem dile getirilen ve yurt dışında, özellikle Almanya'da yaşayan vatandaşlarımıza yapılan bu çağrı, turizmin zor yıllarında nefes aldıracak bir ışık olabilir.

Peki komşu gelir mi?

İkna olur, inanırsa gelir!...

Zira şu sıralar Maria ile Hans'ı Türkiye'ye gelmeye ikna edebilecek tek kişi, komşusu Ali Bey ya da Ayşe Hanım olur. Almanların %42 si tatillerine birileri ile konuşarak, görüşerek karar veriyor. Yakın çevresi, arkadaşı, komşusu veya seyahat bürosu çalışanı vs...Bu bağlamda Türk komşusunun tecrübeleri, kataloglardan, reklamlardan, ilanlardan ve fiyata dayalı birçok kampanyadan daha etkili olabilir. Dürüst ve açık şekilde konuşulduğunda Alman'ı inandırmak zor olmaz. Bu tam anlamıyla bir güven satın alması olur.

Bu sayının kampanyada belirtilen gibi 8 milyon olamayacağını öncelikle belirteyim. Ama her halükarda ülkemize 2016 yılında gelen 3 milyon 900 bin Alman turist sayısını, 2015'teki gibi 5,5 milyon civarına taşımasına katkı yapacağına tahmin etmek çok ütopik bir öngörü olmaz. En azından gittikçe kan kaybeden Alman pazarındaki düşüşü durdurmakta el freni vazifesi görebilir. 2017 Alman turist sayısının 2016 sayılarına ulaşmasında ciddi zorluklar var.

Her kampanyanın bütün tarafları kucaklayan bir bonusu olur. Bu kampanyaya somut bir bonus eklemek işin cazibesini artıracaktır. Bay Hans, Ali Bey ile birlikte gelirse nasıl bir cazibesi olacaktır? Hans'a katkısı nedir, Ali Bey'e katkısı ne olur?

Bütün bunlar geliştirilerek Mart ayında Berlin'deki Fuarda 200.000 ziyaretçiye ve milyonlarca tatilciye sunulabilir.
Ancak bu kampanyanın başarılı olması için bir ayrıntının altını önemle çizmek gerekiyor:

Komşunun gelmesi için vatandaşımızın da Türkiye'ye gelmesi gerekiyor. Oysa Almanya'da yaşayan genç nesil son yıllarda tatil için, İspanya, İtalya, Avusturya, Fransa'yı tercih etmeye başladı. Birçoğu Almanya içinde seyahatler yapıyor. (Reiseanalyse Fur) Bir kısım ise uzak destinasyonları tercih ediyor.

Paylaştığım istatistiki veriler bir yana, geçtiğimiz yıl yaptığım yurt dışı seyahatlerde havalimanlarında bunu çok net görmüştüm. Alman havalimanlarında İspanya, İtalya, Yunanistan uçaklarını bekleyen Türk yolcu oranı neredeyse Almanlardan fazlaydı.

Bence gözünü dış dünyalara çeviren kendi vatandaşlarımızı Türkiye'ye çekebilmek, en az Alman vatandaşlarını ikna edebilmek kadar önemli.

Önce buna çalışalım....


Okuyucu Yorumları

Sevda Yılgaz05.02.2017 / 13:27:00
Kanımca yine birileri Cumhurbaşkanını kandırmış! (Danışmanları bilen kişilerden olmal)
Ercan Toprakyaran/ Almanya21.02.2017 / 14:29:00
23 yildir Almanya'da seyahat sektörünün icindeyim. Yazida belirtildigi gibi Türk gelmiyor ki, komsusunu getirsin. Su anda satislar cok cok kötü. Önümüzdeki birkac ay patlama catlama olmazsa bir miktar son dakikaci gelir, bazi oteller en azindan masraflarini cikarir. Bircogunun gelmeme nedenleri sadece terör korkusu degil, siyasi ve RTE'ye duyduklari öfke.. simdilik bu kadar.. Saygilar

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr