turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.10.2018 Toplam Okuyucu: 123944845 | Bugünkü Okuyucu: 6564 | On-Line: 38 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
RECEP YAVUZ ,Pasaportun değeri RECEP YAVUZ
NBK Touristic Genel Müdürü / Antalya Kent Konseyi Turizm Kolu Başkanı
20.01.2017 / 23:05:53

Pasaportun değeri


Dünya turizminde önemli bir yer tutan Türkiye'nin pasaportunun değerinin artması, prestijden daha öte anlam taşımaktadır.


Söz konusu turizm olunca en değerli belge pasaport oluyor. Her seyahat eden kişinin ülkesinde ve ziyaret edeceği ülkelerde geçerli olan bir pasaporta ihtiyacı var. Elinizdeki pasaport ne kadar çok ülkeye vizesiz giriş imkânı sağlıyorsa, pasaportun değeri o derece yüksek oluyor.

Örneğin İspanya Pasaportu ile dünyanın 156 ülkesi vizesiz ziyaret edilebilirken, İran pasaportu ile sadece 36 ülkeye vizesiz girilebiliyor.

Bugünlerde yurt dışı fuarlarına katılmak için pasaportları ellerinde, kapı kapı dolaşan ve onlarca evrak arasında adeta vize işkencesi yaşayan turizmcilerin çığlıkları konsolosluk koridorlarında yankılanırken, Pasaportindex (passportindex.org) Web sayfası üzerinden 199 ülkenin pasaport değerlerini açıklandı.

Pasaportun vizesiz giriş yapılabileceği ülke sayısına göre puanlandığı değerlendirmede 199 Ülkeden 158 ine vizesiz giriş hakkı olan Alman pasaportu dünyanın en değerli pasaportu olarak belirlendi. Hemen ardından İsveç, Singapur, Danimarka ve Finlandiya sıralandı. Singapur, Amerika, Japonya ve Malaysiya'yı saymazsak ilk 20 ülke Avrupa Birliği ülkelerinden oluşuyor.

Yıllardır ekonomik krizlerle boğuşan Yunanistan pasaportu dünyanın en değerli 23. pasaportu oldu. Dünyanın 153 ülkesi Yunanistan pasaportu ile vizesiz gezilebiliyor.
Dünyanın en geçersiz pasaportu ise 23 ülkeye vizesiz giriş yapabilen Afganistan pasaportu. Suriye vatandaşları ise sadece 29 ülkeye vizesiz girebiliyorlar.

Türk pasaportu bu listede ancak 83. Sırada kendine yer bulabildi. Pasaportumuzla vizesiz giriş yapabileceğimiz ülke sayısı 104. Listedeki 95 ülkeye gitmek için ise vize almak zorundayız. Avrupa ülkelerinde vizesiz giriş yapabileceğimiz ülke sayısı 10 iken, vize gereken ülke sayısı 32.

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Almanya Yunanistan, İspanya, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Lihteştayn, Lüksemburg, Malta, Monaco, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, San Marino, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre ve İngiltere için Vize almak zorundayken, sadece Ukrayna, Sırbistan, Karabağ, Maoldova, Makendonya, Kosova, Gürcistan, Bosna Hersek, Belarus ve Arnavutluk için vize gerekmiyor.

Yılda 25 milyon turisti ağırlayıp, yaklaşık 3 milyon vatandaşını yurt dışı seyahatlerine göndererek Dünya Turizminde önemli bir yer tutan Türkiye'nin pasaportunun değerinin artması, prestijden daha öte anlam taşımaktadır.


Okuyucu Yorumları

kerem21.01.2017 / 11:21:00
Pasaport değerimiz artmış oh ne güzel diyemeyeceğim çünkü artışın kaynağı 3. dünya ülkeleri ile vizeleri karşılıklı olarak kaldırmamızdan kaynaklanıyor. Keşke Pasaportumuzun değeri artmasaydı da ülkemizde bulunan (Suriyeli haric) yaklaşık 3 milyon ne idüğü belirsiz yabancı olmasaydı!

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr