turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.10.2018 Toplam Okuyucu: 123883405 | Bugünkü Okuyucu: 4485 | On-Line: 38 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Hüseyin Bölük ,Mutfaktan açık mektup! Hüseyin Bölük
Executive Chef
17.01.2017 / 14:33:22

Mutfaktan açık mektup!


Hemen hemen her üniversiteye gastronomi bölümü açarak Türk Mutfağına hizmet etmiş olmuyorsunuz!


Dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahibiz. Hatta en zengin mutfağıyız arkadaş! Var mı itirazı olan? Peki bunu kim biliyor? Sadece biz. Dünyanın öğrenmesi için ne yapıyoruz? Birkaç idealist kişi ve bir derneğin yaptıklarının dışında hiçbir somut şey yapmıyoruz.

Çağımızın en vazgeçilmezi Bin bir surat maskenizi takarak etrafa gülücükler saçabilir herkesin bir tanesi olabilirsiniz. Peki acı gerçekleri kim dile getirecek o zaman?

Günü kurtarma politikaları, sosyal sorumluluk adı altında nüfuzunu geliştirme çabaları bitmeli artık! Sorgulayan bir nesil geliyor arkadaşlar. Acilen öz eleştiri yapıp kendimizi geliştirmeli ve yeni neslin bu özelliğini, onlara yaşatacağımız hüsranlar neticesinde köreltmeden harekete geçmeliyiz!
Bu bağlamda durumun vahametinden ötürü sektördeki çarpıklıkları dile getirme gereği duyuyorum. Bunun adını siz ne koyarsanız koyun. İster reklam deyin isterseniz pembe dizi...

Sayın özel ve kamu üniversitelerinin rektörlük makamları;
Hemen hemen her üniversiteye gastronomi bölümü açarak Türk Mutfağına hizmet etmiş olmuyorsunuz! Çünkü birazdan soracağım soruların cevaplarında saklı olan vahamet buna müsaade etmiyor maalesef.

Aşçılık eğitimi veren okulların her biri yeterli uygulama mutfaklarına sahip mi? (Didim MYO'dan mutfakları olmadığı için mutfağa girmeden mezun olan şef adaylarının imza kampanyasını incelemenizi rica ve tavsiye ederim.)

Sektörden gelen veya gerçekten branşı bu olan kaç tane öğretim görevliniz var?

Ayırdığınız ödenekler uygulama mutfaklarında herkesin yeterince pratik eğitim yapmasına imkan veriyor mu?

Ustalığın ön planda olduğu mutfağa şef yetiştirecek eğitim kurumlarında eğitim vermek isteyen lise mezunu şeflere bu imkân sağlanıyor mu veya orta vadede böyle bir proje var mı?

Sayın Federasyonlar ve dernekler;
Neredeyse yedi bölgede düzenlenmeye başlayan aşçılık yarışmaları sizce şeflere ne katıyor? Zamanı verimli kullanmayı öğrenme dışında...

Yarışmacılar gelecek yıl aynı hataları tekrarlamamak adına bu yıl nerde hata yaptıklarını sağlıklı bir şekilde duyabiliyorlar mı jürilerden?

Masrafları kısmen sponsorlar karşıladığı halde yarışma katılım ücretleri neden 35 ila 60 € arasında oluyor? Bu ücret neye göre belirleniyor? Neden 12 mutfak kurulup bir kategoriden dört seans yapılıyor?

Jüriler neye göre seçiliyor? Bir kısmı mutlaka öyle ancak hepsinin de yeterli bilgi ve birikime sahip olması gerekmez mi? Regalya takan duayen şef mi oluyor ya da takmayan sıradan aşçı? Ne zaman birleşip ülkedeki tüm aşçıları tek çatı altında toplayacaksınız? Milli takım neye göre seçiliyor, şubat 2020 olimpiyatları için çalışmalar Ocak 2020'den önce başlar mı? Dünya Aşçılar Birliğinin bir sonraki toplantısını İstanbul'a almayı ne zaman başarabileceksiniz?

Turizm işletmeleri olan otel veya restoranların sayın yetkilileri;
Bir gecede gelişi güzel hazırlanan öz geçmişlerin ne kadarı doğru diye detaylı araştırma yeterince yapılıyor mu? Neden başvuru sahibi şefin bütçesi, mesleki yeterliliğinin önüne geçebiliyor?
Başta FB olmak üzere operasyon departmanlarına maliyet odaklı yapılan her türlü hamlenin kaliteyi de yavaş yavaş öldürdüğünün ne zaman farkına varılacak? Yaşanmış onlarca örnek olduğu halde operasyon departmanlarında maliyetler ne zaman kalite ile paralel değerlendirilmeye başlayacak?

Sektördeki sayın firma yetkilileri;
Başta DİDİM MYO olmak üzere uygulama mutfağı olmayan veya yetersiz olan onlarca yüksek okul ve fakülte var. Sizlerin yapacağı her bir mutfak oradan mezun olan geleceğin şeflerinin hafızalarına markanızın altın harflerle kazınmasını sağlayacaktır. Her geçen gün daha da globalleşen dünyada mutfağına hâkim, karakterli, azimli şefler yetişmesinde sizin de sorumluluk sahibi olduğunuzu unutmayın lütfen!

Değerli meslektaşlarım;
Ekibimizdekilere: Karakterimizle, bilgi ve birikimimizle örnek olabildiğimiz ölçüde; kariyer planlamalarını yapabildiğimiz kadarı ile onların vizyonlarını geliştirebildiğimiz kadarıyla; SWOT analiz yapabildiğimizce; paylaştıklarımız ve ürettiklerimiz kadarıyla ÜLKEMİZE ve MUTFAĞIMIZA HİZMET EDEBİLECEĞİMİZİ UNUTMAMALIYIZ!

Turizm sektörünün değerli mensupları, kıymetli okuyucular; bu yazımda belki bir çoğunuz bana kızıp söyleneceksiniz ancak her bir soruyu kendimize sormalı ve kendimizi muhasebeye çekmeliyiz. Özeleştiri yapmaz ve kendimizi geliştirmezsek, paylaşımcı olmazsak, YARINLARIMIZI KAYBEDERİZ!


Okuyucu Yorumları

Operation Manager21.01.2017 / 15:15:00
Sn Şefim. Eotml mezunuyum. Önce hata nerede başlıyor biliyor musunuz ? Nota göre insanları sınıflandırmada. Biz bölüm seçerken en başarılılar Resepsiyon ve Sey. Acentacılığı bölümüne, notları düşük olanlar ise mutfak ve servis sınıfına atılmaktaydı. Böyle bir mantık olabilir mi ? Ben çok istememe rağmen resepsiyon sınıfına not ortalamamdan dolayı giremedim. Zorla mutfak okuduk. Yetersiz atölye sırf sınıf geçmek için uğraşan öğrenciler vs vs. Bir de bunun yanında 5* otelde staj yapmıyorsanız kültür düzeyi düşük meslekdaşlardan ancak küfür ve sapıklık öğrenebilirsiniz. Çünkü staj yaptığım yerde ahçılar böyleydi. (Allahtan farklı bir departmanda staj yaptım) Sorsanız 30-35 kişilik sınıftan ya 1 yada 2 kişi bu işi yapmaya devam etmiştir. Şu anda bir usta kadar olmasada kendi evimde oldukça leziz yemekler yapabiliyorum ve keşke diyorum mezun olduğum işi yapabilseydim. Ama maalesef olumsuz şartlar farklı işlere bizi yöneltti.
asciyamagi22.01.2017 / 19:08:00
Sn "Operation Manager" Ne güzel bahsetmişsiniz mağduriyetinizden ancak siz yinede Türkiyede en iyi eğitimi veren bir kaç liseden birinden mezunsunuz etiler otml bu konuda yadsınamayacak kadar iyi. Birde anadolunun ücra köşelerinde yada istanbulun kız meslek liseleri / çok programlı liselerinde ki durumu düşünün .! Bu konuda eksik olduğumuz hepimizin malumu

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr