turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
20.10.2018 Toplam Okuyucu: 123902046 | Bugünkü Okuyucu: 10989 | On-Line: 49 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
YAVUZ ATAÇ ,Utrecht 2017 - Her şeyin farkında olmak berbat bir şey! YAVUZ ATAÇ
Destination Turkey
16.01.2017 / 15:55:56

Utrecht 2017 - Her şeyin farkında olmak berbat bir şey!


Birçoğumuz "Avrupa'da da durum farksız. İşte Paris, Brüksel, Berlin falan" diye klişe sözler söyleyerek oluşmuş güvenlik algısını değiştirmeye çalışıyoruz.


ITB Berlin ve WTM-World Travel Market Londra'dan sonra Avrupa'nın en önemli fuarı olan Utrecht Turizm Borsası geçen yıl Sultanahmet Meydanı'nda IŞİD tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısı ile kapılarını açmıştı. Bu sene de yılbaşı gecesi İstanbul Reina ve ardından İzmir Adliyesi'ne yapılan terör saldırılarının yaratmış olduğu moral çöküntüsü içinde başladı.

Türkiye'nin bulunduğu salonun simetrik şeklini konuşmaya bile gerek yok. Muğla, Dalaman, Fethiye, Bodrum, Marmaris ve Köyceğiz'in üst tabelasındaki 'Home of İstanbul' yazılı stand düzeninden artık ne bekleyebiliriz. Bunun yanı sıra fuarın ikinci gününden itibaren boş kahveleri andıran görüntüler..

Fuarın ilk günü salon çıkışında yanıma yaklaşan Almancı bir Türk turizmcisinin sözleri zaten her şeyi doğrular nitelikte "Bu fuarın stand tasarımı altı kaval, üstü şişhane misali olmuş" dedi.

16 milyon nüfusuna rağmen Hollanda çeyrek yüzyıldır Almanya, Rusya ve İngiltere ardından dördüncü büyük pazarımız ama nedense Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından pek fazla önemsenmez?

Belki de bundan dolayı son otuz yılda Hollanda Turizm Fuarına katılan Kültür ve Turizm Bakan sayımız üç olmuş? Bir yazarımız "Bürokratik ilgi yoktu" diye nazik bir şeklide dile getirmek istemiş ama bu sene Bakanımızı bırakın Yardımcısı hatta Müsteşarı bile yok..

Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Hollandaca resmi web sitesinde hala Antalya Expo 2016 ve Istanbul Shopping Festival 2016 reklam banner'lerinin yürümesine ne demeli?
Acaba fuar salonu içinde Hollanda Turizm Müşavirimizi veya Turizm Ataşemizi hiç gören oldu mu?..

Bilmem Sayın Bakan Bey'de bu şekilde anlatır mıydı? Ama birçoğumuz "Yalnızca Türkiye'de değil, Avrupa'da da durum farksız. İşte Paris, Brüksel, Berlin falan" diye klişe sözler söyleyerek oluşmuş güvenlik algısını değiştirmeye çalışıyoruz.

Sabah trende tam karşımda oturan ve telefonu elinden bir türlü bırakmayan bir kız "Alman, Hollandalı niye gelsin ki? Daha birkaç yıl öncesine kadar Avrupa'nın turizm başkenti olması hedeflenen İstanbul, Ortadoğu'nun başkenti olmuş" dedi.

Reina'ya düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitiren yabancılardan 7'si Suudi Arabistan, 3'ü Lübnan, 2'şer kişisinin Tunus, Hindistan, Fas, Ürdün ve Irak, birer kişi Kuveyt, İsrail, Suriye ve Rusya Federasyonu vatandaşıymış. "İstanbul'un ziyaretçi profili bu" diye söylendi.

Yanımda oturan bir otelin satış müdürü "Avrupa'da da durum farksız.. İşte Paris, Brüksel ve Berlin.." Kız ise gülümsedi. O hikayeyi ben de anlatıyorum. Ama o şehirlerde sürekli bir olay yaşanmıyor" dedi.

Neyse. Hollanda pazarına ilişkin son bilgiler ise şöyle: 2017 yaz sezonuna yönelik ön rezervasyonlarda Türkiye satışlarının düşüş göstermesi beklenmeyen bir şey değildi. Ancak Aralık ayı içinde sanki bir miktar toparlanma içine girilmiş olduğunun işaretleri görünüyordu.

Umut var ama belki biraz da zamana ihtiyaç var diye konuşurken. İstanbul Reina ve İzmir Adliyesi'ne yapılan terör saldırıları ile birlikte tekrar bir gerileme trendi içine girdiğimizi söyleyebiliriz. Güncel veriler ise geçen sene rakamlarının bile çok daha altında.

Bir elin parmaklarını geçmemesine rağmen yüzü gülen otelcilerimizin de olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Geçen sezon yaşanan aşırı fiyat oynamalarına karşın tekrar müşterinin 'her şeye rağmen' Türkiye ve daha önce tatilini geçirmiş olduğu otellere yönelmesini ancak yüksek oranda müşteri memnuniyeti ile açıklanabilir.

Hollanda Turizm ve Kongreler Bürosu NBTC ile NIPO Research'ın ortaklaşa yapmış olduğu 'Sürekli Tatil Anketi' sonuçlarına göre ise 2016 senesi Hollanda'dan yurtdışı çıkışları geçmiş yıla kıyasla yüzde 1'e yakın düşüş kaydederken. İspanya yüzde 11 artış Türkiye ile Yunanistan ise yüzde 30 düşüş yaşamış.

Lamı-cimi bir kenara bırakarak şunu söyleyebiliriz. Türkiye ile Yunanistan'ın geçen sene yaşamış olduğu düşüşün gerekçesi savaş koşulları yüzünden başka topraklara sığınmaya çalışan Suriyeli mültecilerin yaratmış olduğu panik olmuştur.

2017 yılı ise bizlere Suriyeli mültecilere ilave olarak FETÖ'nün darbe girişimi ve canlı bomba saldırılarının korku boyutunu gösterecek. Şimdiden şunu söyleyebiliriz. Bu yaz sezonu İspanya ve Portekiz'in yanı sıra Yunanistan'ın turizmine can simidi olmaya devam edeceğiz..

Her şeyin farkında olmak berbat bir şey!


Okuyucu Yorumları

Osman Karadeniz18.01.2017 / 11:44:00
Baskanlik sebebi ile bir turlu atanmayan, olmayan turizm müşaviri ile turizm ataşesi turizm fuara nasil gelsin?

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr