turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
24.06.2018 Toplam Okuyucu: 122235445 | Bugünkü Okuyucu: 991 | On-Line: 52 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Onur Ocaklı ,Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisinde Önemli Değişiklikler Onur Ocaklı
Avukat
05.01.2017 / 16:34:31

Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisinde Önemli Değişiklikler


Yatırımcıya kesin tahsisten itibaren yatırımı tamamlaması için üç yıllık süre verilecek.


Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizmi Teşvik Kanunu ve ilgili ikincil düzenlemeler uyarınca yatırımcılara turistik tesis yatırımı yapmaları şartıyla üst hakkı vermek suretiyle taşınmaz tahsis edebilmektedir. Nitekim ülkemizde, bilhassa sahil bandında yer alan otellerin birçoğunun bulunduğu parseller, bu şekilde tahsis edilmiştir.

Bakanlıkça yapılan tahsislere ilişkin koşulları düzenleyen Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik, 30.12.2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle tadil edilmiştir.

Yatırımı tamamlama süresine ilişkin değişiklikler
Önceden yatırımcı, kesin tahsisten itibaren bir yıl içerisinde ruhsat alarak inşaata başlamak zorundaydı. Bunu müteakip inşaatın tamamlanabilmesi için yatırımcıya iki yıla kadar süre verileceği belirtilmekteydi. Yapılan değişiklikle bu ikili aşama terk edilmiş ve yatırımcıya kesin tahsisten itibaren yatırımı tamamlaması için üç yıllık süre verileceği belirtilmiştir. Bu sürenin, günübirlik turizm alanlarının tahsislerinde iki yıl olacağı öngörülmüştür.

Değişiklikten önce, bu ilk üç yıllık süre içerisinde inşaatın %15'inin tamamlanmış olması halinde yatırımcıya üç yıla kadar ek süre verilebileceği öngörülmekteydi. Yapılan değişiklikle bu oran %50'ye çıkarılmıştır. Artık yatırımcı, üç yıllık süre içerisinde inşaatın en azından %50'sini tamamlayamazsa yatırımını tamamlamak için ek süre alamayacak ve tahsisini kaybedebilecektir.

Öte yandan tahsis devri ve tür değişikliği hallerinde verilecek ek süre otuz aydan üç yıla çıkarılmıştır. Ancak tahsis devri veya tür değişikliği anında yatırım tamamlama süresi henüz sona ermemişse, kalan sürenin bu üç yıllık süreye ilave edilmeyeceği belirtilmiştir.

Bu konuda önemli bir yenilik ise tahsisli taşınmaz üzerindeki tesisin yıkılarak yeniden yapılmak istenmesi halinde yatırımcıya süre verilmesine ilişkindir. Yatırımcının tahsisli taşınmaz üzerindeki turizm tesisini yıkarak yeni bir tesis yapma talebi Bakanlıkça uygun bulunursa, yatırımcıya yatırımı tamamlaması için üç yıla kadar süre verilebilir. Bu süre içerisinde yatırım tamamlanamazsa kesin tahsis iptal edileceği ifade edilmektedir. Maddeden, yatırımcının inşaatın %50'sini tamamlaması halinde ikinci üç yıllık sürenin verilmeyeceği anlaşılmaktadır.

Süre dondurma konusundaki değişiklikler
"Mücbir veya kamudan kaynaklanan ve Bakanlıkça kabul edilebilir idari ve hukuki uyuşmazlıklardan doğan sebeplerle" kesin tahsis süresinin dondurulması, değişiklikten önce de mümkündü. Ancak bu konuya ilişkin bir değişiklik yapılmış, bir de yeni düzenleme getirilmiştir.

Yapılan değişiklikle tahsis süresi dondurulan yatırımcının, tahsis süresinin yeniden başlatılacağı tarih itibarıyla hesaplanan toplam yatırım maliyetinin binde beşi oranında belirlenecek yeni kullanım bedelini o yılki kullanım bedeli sayılmak üzere ödeneceğine ilişkin noter onaylı taahhütname veya yönetim kurulu kararı vermesi zorunlu kılınmıştır.

Süre dondurma konusundaki yeni düzenlemeyle, kısmi turizm işletme belgesi olan tesislerin, eksik kısma ilişkin yatırım tamamlama süresini dondurmalarına imkân tanınmıştır. Kısmi işletme belgesi olan tesisin, mücbir veya kamudan kaynaklanan ve Bakanlıkça kabul edilebilir idari ve hukuki uyuşmazlıklardan doğan sebeplerle tamamlanamaması durumunda, yatırımcıya bu kısma ilişkin işletme belgesi alması için verilmiş olan süre dondurulabilir. Belirtmek gerekir ki bu maddeye göre dondurulması talep edilebilecek olan süre, kesin tahsis süresi olmayıp yatırım tamamlama süresidir.

Yatırımcıya cezai şart
Değişiklikle mücbir veya kamudan kaynaklanan ve Bakanlıkça kabul edilebilir idari ve hukuki uyuşmazlıklardan doğan sebepler dışında yatırımcının yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle tahsisin iptal edilmesi halinde, yatırımcıdan cari yıl kullanım bedelinin %25'i kadar tazminat alınacağı belirtilmiştir.

Bu doğrultuda, mesela yatırımı tamamlama süresi içerisinde yatırımını mücbir sebep veya kamudan kaynaklanan bir sebep olmaksızın tamamlayamamış ve tahsisi iptal edilmiş olan yatırımcı, iptal tarihinde cari kullanım bedelinin %25'i oranında tazminat ödeyecektir. Bu yatırımcının ayrıca teminatının da nakde çevrilerek irat kaydedileceğini hatırlatmakta fayda var.

Diğer bazı önemli değişiklikler
Kesin tahsiste verilen teminatın iadesi için öngörülen şart tadil edilmiştir. Önceden inşaatın en az %15'inin tamamlanmış olması teminatın iadesi için yeterliyken bu oran yapılan değişiklikle %50'ye çıkarılmıştır.

Ön izin süresinin mücbir veya kamudan kaynaklanan ve Bakanlıkça kabul edilebilir idari ve hukuki uyuşmazlıklardan doğan sebeplerle dondurulması, yapılan değişiklikle beş yılla sınırlandırılmıştır.

Yatırımcının ön izin süresi içerisinde yapması gereken işlemler listesine yeni bir madde ilave edilmiştir. Buna göre yatırımcının, ön izin süresi içerisinde, tahsise konu bölgede altyapı ve uygulamaları için bölgedeki turizm yatırımcıları tarafından kurulmuş ya da kurulacak olan bir altyapı birliğine ya da anonim şirkete kapasitesi oranında hissedar olması gerekmektedir.Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr