turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
23.06.2018 Toplam Okuyucu: 122227791 | Bugünkü Okuyucu: 2967 | On-Line: 52 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Antalya'da İki Kongre (2) BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
30.11.2016 / 14:20:55

Antalya'da İki Kongre (2)


Bazı meslek kuruluşu yöneticilerinin gerçekçi çözümler önermek yerine, her şey yolundaymış izlenimi veren tavırlarını anlamak gerçekten çok zor.


Aslında Resort Kongresi'nin 2.Oturumunun başlarında yapılan gerçek zamanlı anket, sektörün çoğunluğunun, bazı meslek örgütü temsilcilerinden çok farklı düşündüklerini gösterdi.

Süslü bir takım sunumlarla verilen tek boyutlu büyüme rakamları, şaşırtıcı bir hızla artan dış borçların bir süreliğine gözlerden saklasa da, bu tutumun darboğaza giren ekonomiye çözüm getirmediği birkaç gün içinde ortaya çıkıverdi.

Ekonomik baskılarla bunalan iktidar her zaman yaptığı gibi popülizme başvurarak, sanal kampanyalarla halkı döviz bozdurmaya davet etmeye başladı.

Zaman her sorunun ilacıdır, derler çok doğru. Çözüm getirmese de; çözümsüzlüğün ortaya çıkarılmasına yarıyor.

Sezon bitimine doğru -eskilerin deyimiyle-, takke düştü ve kel göründü.

Sayılar sektörün kayıplarının, bazı meslek kuruluşları yöneticileri ile iktidar yanlılarının söylediklerinden çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Bu ortamda Türkiye'nin en fazla yatağa sahip işletmecilerinin oluşturdukları TÜROFED'in, çözüm önerilerinin fazla kıymet-i harbiyesinin olamayacağı ortada.

Özellikle yatırımcılar ve çalışanların korunmasına yönelik, prim ve kredi borçlarının ertelenmesi, özkaynak yetersizliğini gidermek için düşük faizli fon sağlanması gibi isteklerin, krizden çıkışa değil ama işletmelerin borç batağına düşmelerine neden olacağı, eskilerin deyimiyle; aşikar değil mi?

Yatırımcılar bu ortamda sadece özkaynaklarını güçlendirerek, kısaca sermaye arttırarak, dayanacak gücü kendilerinde bulabilirler.

Tahsisli arazilerde yatırım sırasında öngörülen oranlardaki arazi paylarının, işletme mülkiyetine devri karşılığında Hazine'ye hisse verilmesi, işletmelerin bilançolarının düzelmesini sağlayacak, sermaye artırımı yoluyla yeniden özkaynak bulmalarını destekleyecektir.

Bazı meslek kuruluşu yöneticilerinin gerçekçi çözümler önermek yerine, her şey yolundaymış izlenimi veren tavırlarını anlamak gerçekten çok zor.

Krizin temel nedenlerini ortaya koymak yerine, bilemediğimiz özel ilişkileri nedeniyle, -belki de iktidar ile iyi geçinmek adına-, samanlıkta kaybedilen iğneyi, dışarıda ararcasına kamuoyu ile paylaştıkları yorumları ve çözüm önerileri, 2016 sezonunu kurtarmaya yetmedi.

Aslında hararetle savundukları desteklerin, kimlere yarar sağlayacağı biraz dikkatle bakılınca ortaya çıkmıyor değil.

A Grubu seyahat acenteleri aracılığıyla uçuş başına verilen 6 bin dolarlık desteğin, 200 koltuk üzerinde kapasiteye sahip uçaklar için % 30 oranında arttırılmasının tek bir şirkete yarayacağı, bu kuruluşun sahibinin ise hükumeti sürekli destekleyen demeçleriyle öne çıkan bir dernek başkanı olması, ilginç değil mi?

Uzayda yaşıyormuş gibi verilen demeçlere, kayıpların Çin'den, Hindistan'dan gelecek hayali turistlerle karşılanacağını bekleyenlere bir de bu açıdan bakmakta yarar var.

Hepimiz biliyoruz ki, sektörün içine düşürüldüğü krizin asıl sorumlusu, iktidarın içeride ve dışarıda izlediği siyasal çizgidir. Bu değiştirilmediği sürece yurtdışında yeniden toparlanma beklemek safdilliktir.

Bir meslek örgütünün Sevgili Başkanı "siyasetin önünü turizm açacak" diyerek hayli iddalı bir öngörüde bulunmuş. Tabi bunun nasıl olacağına ilişkin her zamanki tutumlu tavrını koruyarak, sır vermemiş.

Başkanın demecinden iki gün önce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı SİT alanlarının tanımını yeniden değiştirerek, el değmemiş kıyılarımızı, koylarımızı imara açtı. Üstelik bazılarında; kararı önceden biliyormuş gibi davranarak, ucuza arazi kapatan önemli siyasetçilerimiz de var.

Keşke siyasetin önünü açmaya soyunacağına, sektörün geleceğini yok edecek bu karardan yararlanacak siyasetçilerin üstlerindeki perdeyi aralasa.


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr