turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Antalya'da İki Kongre Toplandı (1) BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
28.11.2016 / 07:42:19

Antalya'da İki Kongre Toplandı (1)


Almanlar dışındakiler; daha fazla tanıtım, yurtdışı satışları özendirecek davetler ve reklam kampanyalarıyla krizin aşılacağına inandıkları izlenimi verdiler.


Geçtiğimiz hafta sonu Antalya'da iki önemli etkinlik gerçekleştirildi.

İlki 24 Kasım'da toplanan TUROFED'in Genel Kuruluydu.

Kalabalık katılımcıları arasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları ile CHP ve MHP Milletvekilleri dikkatleri çekti.

Muhalefet Türkiye'deki konaklama tesislerinin büyük çoğunluğunu temsil eden TUROFED'in genel kurulunda temsil edilirken, iktidar partisi AKP'den kimse yoktu.

Kılıçdaroğlu; sektörde yaşanan krizin Türkiye'den ve doğal olarak iktidar partisinin izlediği iç ve dış politikadan kaynaklandığının altını çizdi. Özellikle Suriye, demokrasi ve adalet vurgusu yaparak, Türkiye'nin hızla olağan koşullara dönmesi gerektiğini ifade etti.

Oysa TUROFED'in krizin çözümüne ilişkin çizdiği yol haritasında çekingen ifadeler kullanılarak da olsa; kriz siyaset ilişkisine değinen hiç bir önerme yoktu.

İkinci etkinlik olan 25 Kasım'daki 6.Resort Kongresinde ise muhalefet yerini iktidar partisine bırakmıştı.

Özellikle bölgeye büyük potansiyel taşıyan Almanya; Tur Operatörlerinin üst yöneticileri ve Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı ile toplantıya ağırlığını koydu.

TUROFED Kongresinde olduğu gibi ulusal basında hakettiği ölçülerde yer alamayan ikinci toplantıda; aralarında DRV Yönetim Kurulu Başkanı Norbert Fiebig, Dünyanın en büyük Tur Operatörü TUI'nin CEO'su Friedrich Joussen'in de bulunduğu dünya turizm sektörünün önde gelen yöneticileri; kırgınlıklara yol açmamaya özen göstererek, diplomatik bir dille içinde bulunduğumuz duruma ilişkin görüşlerini açıkladılar. Özellikle DRV Yön.Krl.Bşk N. Fiebig'in; "Tüketici tatile gideceği ülkenin, demokrasi, insan hakları ve kişisel özgürlüklere verdiği önemden etkileniyor" diyerek, önümüzdeki dönemde sektörü yönetenlere önemli ipuçları verdi.

TUROFED'in "Yeni Yol Haritası" adını verdiği, önümüzdeki döneme ilişkin çalışmaları arasında yer almasa da; Alman meslektaşları yaşadığımız sorunun kaynağının iktidarın siyasal yol haritası olduğunu dile getirmekten çekinmediler.

Resort Kongresi'nin en büyük destekçisi Denizbank'ın Genel Müdürü Sevgili Hakan Ateş yaptığı sunumda; Türk ekonomisindeki büyüme ve yeni projelere ilişkin parlak bir ekonomik tablo çizdi.

Kuşkusuz sergilediği ekonomik göstergeler arasında, demokrasi, insan hakları ve kişisel özgürlüklere ilişkin verilerin bulunmaması doğaldı. Ancak AKP İktidarında artan; ihracat, gelen turist sayısı, büyüyen GSMH'ye ilişkin oranları verirken gösterdiği özeni, artan toplam iç ve dış borç miktarı ve Doların, TL karşısında % 350'ye varan değer kazanmasına değinmeyerek, esirgedi.

Kongre'de konuşan Antalya BŞB Menderes Türel ile Antalya Valisi Muammer Türkel'in konuşmaları; içinde bulundukları durumu, kısa süreli yaşanmış bir sel felaketinin ardından, karşılaşılan heyelan türü bir doğa olayından kaynaklandığı gibi algıladıklarının göstergesiydi.

Özetlersek; Almanlar dışında konuşanlar; daha fazla tanıtım, yurtdışı satışları özendirecek davetler ve büyük bütçeli reklam kampanyalar düzenlenmesiyle krizin aşılacağına inandıkları izlenimi verdiler.

Günün en çok beklenen konuşmasını ise KTB Sayın Nabi Avcı yaptı. Doğal olarak krizin kısa sürede aşılacağını vurguladı. Havayolu taşımacılığına verilen desteğin daha geniş kapsamla önümüzdeki yıl sürdürüleceğini vaad etti.

Ancak geçtiğimiz sezon ödedikleri 30 Milyon Dolar tutarındaki nakit teşviklerin, hangi pazarlarda etkin olan şirketlere verildiğini açıklamadı.

6.Resort Kongresi'nin alışılageldik bir akış ile sona ereceğini umarken, beklenmedik bir gelişme yaşandı. Öğleden sonraki oturumunun başında salonda yapılan bir anket, katılımcıların beklentileri ile kendilerine anlatılanların örtüşmediklerini aslında çok farklı olduklarını ortaya koydu.

Gelecek yazıda 6.Resort Kongresi'nde bu anketi ve konuşulanları değerlendirmeye çalışacağım.Okuyucu Yorumları

TURİZMCİ ÖNERLERİ NELERDİR ?28.11.2016 / 12:44:00
Aslında bu tarz kongrelere turizmin her alanından temsilcileri davet etmek gerek, Otel Acente ayagı dısında Tur ve Personel tasımacılar dernegı, Araç Kiralama Kuruluşları Dernegi ( AKKDER ) , vb işletmelerin temsilcileride katılmalıdır. Bizler nasıl öneriler sunabiliriz ? 1*- AB ye sırtımızı dönmek üzerieyiz şuan ki iktidar çok fazla söz dalaşına giriyor ve ortamı daha da geriyor, bu sene Rusya ile kotu olduk 5 mılyon turıst kaybı yasadık, gelecek senede sanırım AB ulkelerınden oldukca fazla azalma yasanacaktır, bır an once soz dalasından vazgecılmelıdır. var ıse bır adım dırek ıcraat gostermelıyız. 2*- Turızm bakanlıgı Ucak destegınden zıyade Acentelere Tur Operatorlerıne Turkıye ıcın reklam destegı vermelıdır Nasıl mı? Ornek TUİ ye diyecek Benım ulkemın reklamını yap cok turıst getır getırdıgın turıst bası sana 2 € para vereyım adam 1 mılyon turıst getırecek ve karsılıgında kafadan 2 mılyon € alacak bu rakamı veye tesvıgı acabılır genısletebılırısınız. 3*- Yurt Dışında Bakanlıgımız kendı adına Daha Fazla Reklam yapmalıdır Tanıtım buroları acmalıdır bellı baslı havalımanlarına burolar acmalı ulkemızın her kosesını tanıtmalıdır. 4*- Satıs Pazarlama Stratejisi olarak ; Gelecek olan her 4 kısılık aıleye gelınecek destınasyona en yakın 3 dogal ve tarıhı guzellıgı gorme sansını ucretsız saglayacak. Bunun malıyetını acente ıle paylasacak. 5*- Çin Hindistan Japonya Rusya gibi ülke vatandaşlarına Turistlerine direk tesvik verilmelidir.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr