turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
24.06.2018 Toplam Okuyucu: 122235445 | Bugünkü Okuyucu: 991 | On-Line: 52 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Ufuk Sönmezgül ,Kuşadası 'level up' yaptı Ufuk Sönmezgül
Royal Palace Hotel Genel Müdürü
27.11.2016 / 23:01:24

Kuşadası 'level up' yaptı


2016 yılında birçok işyeri, dükkan, bakkal sabaha kadar açık kalmakta, birçok kaliteli restoran, cafe, bar ve eğlence mekanları geç saatlere kadar açık kalmaktadır.


Ege'nin şirin ilçesi konumunda olan Kuşadası'nda 2011 yılında Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek okulunun yeni binasının açılmasıyla artan öğrenci sayısıyla birlikte ve bu öğrencilerin bir kısmının ailelerinin de yerleşik olarak Kuşadası'na yerleşmesiyle nüfus ve hareketlilik patlaması yaşamaktadır.

2010 yılından itibaren yoğun göç alan Kuşadası çevre ilçelere doğru, Yayla köy, Kirazlı köyüne, özellikle Söke'ye doğru yayılmaktadır. İleriki yıllarda Söke'de faaliyete geçecek Organize Sanayi projesi bu yayılımı daha da hızlandıracaktır. Kuşadası Söke arasında yeni yerleşim bölgesi oluşacağı şimdiden belli olmaktadır.

Kış döneminde çok değil 10 yıl önce gündüzleri bile açık dükkan, mağaza ve restoran sayılıydı. 2016 yılında birçok işyeri, dükkan, bakkal sabaha kadar açık kalmakta, birçok kaliteli restoran, cafe, bar ve eğlence mekanları geç saatlere kadar açık kalmaktadır. Uluslararası birçok markanın mağazaları ve yiyecek içecek hizmeti veren restoranları, cafe'leri Kuşadası'nda hizmet vermektedir.

Nüfusun bu kadar hızlı arttığı ve yer değiştirmenin kolay olduğu global dünyada tarihi önemi olan Kuşadası gibi beldeler, göçenlerin değil kendi bölgesel ve yöresel kültürlerinin yaşamasını sağlamalı ve buna sahip çıkarak korumalıdır.

Kuşadası'nın tarihi geçmişinde gelir kapısı navlun limanı, zeytin, incir ve sebze, meyve ürünlerin imalatı ve satışı üzerine iken kruvaziyer gemi limanının büyümesi ve marinanın devreye girmesiyle ve buna bağlı Efes, Meryem Ana Evi'nin ve diğer tarihi ören yerlerinin yakın bölgede olması sayesinde Türk turizminin kalbi olma görevini görmektedir.

Turizmde önemli bir konumu olan Kuşadası'ndaki otellerin kaliteli hizmet ile beklentileri verebilmesi en önemli kriterdir.

12 ay doluluk, mas turizmini teşvik edici projeler oluşturma ve ölü sezon kış döneminde bölgeye hareket getiren Anadolu gruplarını elinde tutabilmek için yerel yönetim ve turizm yatırımcıları elbirliği ile çalışmaktadır.

Son yıllarda triatlon, yelken gibi Türkiye çapında ses getiren birçok sportif yarışma ve organizasyona Kuşadası ev sahipliği yapmaktadır.

Aralık ayı başında Kuşadası'nda yapılacak olan Gençler Karate Şampiyonası'nda beş gün Türkiye'nin her yerinden 2 bin 500'e yakın sporcuyu misafir edecek olması sevindirici bir gelişmedir.
Kuşadası'nın belli yollar trafiğe kapatılarak yayalara ve bisikletlilere öncelik tanındığı ayrıcalıklı kasaba olması çok zor değildir.

Limandan başlayan, sahil şeridini takip eden yaya ve bisiklet yolunun bir kolunun Efes'e diğer kolunun Milli Park'a bağlanması ve yeni farklı branşlar için spor kompleksleri, Kuşadası için yapılacak en güzel atılım ve gelecekteki nesillerine yatırım olacaktır.

Sağlıklı yaşamayı kendine kültür edinmiş kaliteli insanların yaşayacağı modern fakat çizgilerini bozmayan bir belde olmak yolundaki bu tarz atılımlar Kuşadası'nın geleceğini belirleyecek ve yeni bir trend ve marka oluşturacaktır.

Kuşadası'nda yaşıyorsak sevelim, koruyalım.


Okuyucu Yorumları

Sabri ÇAĞLAYAN28.11.2016 / 11:02:00
Değerli Ufuk Bey, Yukarıdaki yazınıza Kuşadası Town Planning(Çarpık yapılaşma) ve Yeni Açılan KONGRE MERKEZİ ile de düşüncelerinizi eklerseniz,bizleri bilgilendirirsiniz.Zira Süper bir Kongre Merkezine kavuştuk,yakında atıl bir vaziyette kapanır dedikoduları dolaşmaya başladı.Teşekkürlerimle..

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr