turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Emirgan Korusu BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
23.11.2016 / 14:01:30

Emirgan Korusu


Sezon bitimi herkesin saçlarının kesilip önlerine düştüğü andır. Elde edilen sonuçlar hayallerin gerçeğe dönüşüp dönüşmediğini gösterir.


2014 yılından sonra, hükümetin Suriye politikası ve içeride baskıyla oluşturduğu, tek boyutlu siyaset anlayışının turizme olumsuz yansıyacağını, sektörün ağır bir krize gireceğini tahmin etmek için kahin olmaya gerek yoktu.

Askerleri bazı komşu ülke ve sınırlarında konuşlanmış, her gün şehit sayılarının açıklandığı, yüzlerce yurttaşını bir darbe girişimi sırasında kaybetmiş, en büyük turistik ve ihracat pazarı AB ile gün geçtikçe derinleşen bir kavgaya girmiş, yasaklarla anılan bir ülkede olumlu sonuç alınacağını beklemek, safdillik olurdu.

Kayıplar sürerken sektöre bilgi taşıması gereken, durumu siyaset kurumuna en ince ayrıntılarına kadar açıklamak zorunda olan sektörün bazı meslek kuruluşları, hiç bir şey olmamışcasına, kayıpları önemsizleştirerek, hayali pazarlardan potansiyel devşirme yarışına giriştiler.

Bazı meslektaşlarımız ise THY'nin bölgelerine tarifeli uçması için kampanya düzenlemek yerine, düşen yolcu talebi nedeniyle, seferden alıkonan uçaklara talip olduklarını açıklıyorlar.

THY gibi büyük bir sistemin pazarlayamadığı bu kapasiteyi harekete geçireceklerini sanıyorlar. Gerçekten böyle bir niyetleri varsa, yerel yönetimleri de yanlarına alarak, neden risk üstlenip, bölgelerinden hedef pazarlara yıllık tarifeli sefer düzenlemediklerini anlamak zor.

Yerel yönetimler deyince haklarını yemeyelim. İçlerinde gitmedik fuar bırakmayan ama gerçekte neden orada olduklarını farketmekte zorlananlar da var. Durumdan vazife çıkaran bazı Belediye Başkanlarımız da..

Bazı Başkanlar yurtdışından çok sayıda seyahat acentesi çalışanını bölgelerine davet ederek, ağırladılar. Amerikanın çoktan keşfedildiğinin farkına varmadan, geçmişte kalmış yöntemlerle, medyada yer almayı marifet sandılar. Ama bölgelerinde turizme hizmet üreten işletmelere karşı göstermelik bir iki davranış dışında, hiç bir sorumluluklarını yerine getirmediler.

Önümüz kış...AB ile kopma aşamasına gelen ilişkilerimiz, Ortadoğuda cengaverlik özentisi tutumlar sürerse, dolardaki artış durdurulamazsa ,yükselen maliyetler yüzünden çok zor geçeceğe benziyor.

Ama bir tesellimiz var.

Kamuoyu desteği için var gücüyle sosyal medyada yer alma çabasındaki TÜRSAB, Emirgan parkındaki lalelerin bu mevsimde de çok güzel olduğunu vurgulayan tweetler atıyor.

Az şey mi?Okuyucu Yorumları

Yiğit Girgin23.11.2016 / 19:53:00
Takke düştü, kel göründü artık ! Genç bir turizmci olup, bunları görüp söyledik ama ne dinleyebildik, ne de inandırabildik! Sektör içinden bunu görüp kabul edebilmekte bir erdemdir. Keşke, bu yazılan öz eleştiriyi kabul edip yola çıkılabilse, umarız ki tüm bu yazılan söylemler bir gün bütünüyle fark yaratır.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr