turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
21.04.2018 Toplam Okuyucu: 121350182 | Bugünkü Okuyucu: 13628 | On-Line: 38 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Eski Turizm Bakanları ne düşünüyorlar? BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
20.11.2016 / 12:16:42

Eski Turizm Bakanları ne düşünüyorlar?


Sektördeki meslek örgütlerinin turizmin gerçek durumunu anlatmak yerine, siyasal iktidarın duymak istediklerini seslendirmeyi tercih ettiklerinin altı çizildi.Trump'ın beklenmedik seçim zaferinin nedenleri üzerindeki tartışmalar henüz bitmedi. Başta Amerikalılar olmak üzere Batı ve elbette Çin ile Rusya'daki düşünce kuruluşları, siyasal analizciler bir süre sonra vardıkları sonuçları, doğrudan kamuoyu ya da yönetimleri ile paylaşacaklardır.

Clinton döneminde gerçekleştirilen "superhighway" projesi ile patlama denecek hızla gelişen sayısal teknolojinin ürünü; yeni girişimci tipi ve zenginleşme modelinin, başdöndürücü karlılıklarını belki bazılarımız pek hatırlamazlar ama -anlaşılan- ABD orta sınıfı hiç unutmamış.

Demokratlar sayısal teknolojinin yol açacağı sorunların , ABD toplumu üzerindeki olumsuz etkilerini öngöremedikleri için, sürpriz diye niteledikleri seçim sonuçlarını bir süre daha sindireceğe benzemiyorlar. Dünya egemenliğini hedefleyen pahalı projelere harcanan kaynaklar, işsizliği ve kapanan işyerlerinin sayılarını azaltmak şöyle dursun, arttırdı.

Türk Turizmini yönetenler de; sayısal teknolojideki gelişmelerin sektör üzerindeki etkilerini öngörmekte gecikmekle kalmadılar. Büyük tur operatörlerinin pazarlama ve satış anlayışlarına terk edildiği izlenimi veren yürürlükteki modelin, siyasal gelişmelerin ani etkisiyle birden bire çökeceğini de sezemediler. Kuşkusuz ABD'li Demokratlar gibi seçim yitirmediler ama Sektörün hızlı kan kaybını engelleyemediler.

Kısacası; değişimi göremediler.

Geçtiğimiz 17 Kasım akşamı son 40 yıllık süreçte Turizm Bakanlığı görevini üstlenmiş, farklı partilerden gelen siyasetçiler, sektörün güncel durumuna ilişkin değerlendirmeler yaparak, görüşlerini paylaştılar.

İlk varılan sonuç; 2016 nın sektör tarihinin en ağır kayıplarının yaşandığı yıl olduğuydu.

Buluşmada; yapılanma, teknik sorunlar, havayolu ile yolcu taşımacılığındaki çarpıcı artış, sektörün ulaştığı karşılaştırmalı büyüklükler irdelendi.

Aralarında benim de yer aldığım eski siyasetçilerin gündemlerindeki konulardan biri de; Dünya'daki gelişmeler ile içeriden kaynaklanan etkilenmelerin, bu krizin ortaya çıkışındaki oransal paylarıydı. Karşılaşılan sorunların büyük ölçüde iktidarın izlediği siyasetten kaynaklandığı görüşü ağırlık kazandı.

Olumsuz gelişmelere karşın, sektördeki meslek örgütlerinin turizmin gerçek durumunu kamuoyu ve siyaset kurumuna anlatmak yerine, siyasal iktidarın duymak istediklerini seslendirmeyi tercih ettikleri, bir türlü gerçekleşmeyen varsayımlarını, önümüzdeki sezonlara ertelediklerinin altı çizildi.

Sınırlarında sıcak savaşın sürdüğü, silahlı kuvvetleri sınır ötesinde savaşan, içeride terörün hergün can almaya devam ettiği, henüz siyasal kadroları ortaya çıkarılamamış bir silahlı kalkışmanın üzerindeki giz perdesinin tam kaldırılmadığı bir coğrafyada, kaybedilen potansiyelin geri kazanılmasının güçlüklerine değinilirken, giderek yaklaşan ekonomik krize de dikkat çekildi.

Demokrasilerde aylarca tartışılacak türden tekil olayların, her gün en az bir kez yaşandığı bir ülkede, bütüncül tanıtım,reklam ve halkla ilişkiler kampanyaları yürütmenin güçlüklerine de değinildi.

Son dönemde dile getirilen; AB'den çıkış, Batıyla gerginleşen ilişkiler nedeniyle kaybedilecek potansiyelin, Çin'den, Hindistan'dan karşılanacağına ilişkin açıklamaların ise gerçekçi olamayacağı ifade edildi.

Sonraki aşamada ele alınan konular ve çözüme ilişkin önerilerin, kamuoyuna duyurularak, Hükumete iletilmesi gündeme gelecek, diyerek bitirmek isterken, Türkiye'nin bir türlü hızını kesmeyen gündemine takıldım.

Aynı gece TBMM'de tecavüzcülere af amaçlı hazırlandığı öne sürülen bir önerge üzerindeki görüşmelere verilen tepkiler kamuoyuna yansıdı. Kısa süre sonra Dış Basın'da; "Türkiye'de çocuk tecavüzcüleri evlenirlerse affedilecekler" başlıklı haberler ajanslara düştü.

Ve en çok turist aldığımız AB'den ayrılıp, Şanghay Beşlisine girmek için temaslar yaptığımız bilgisi en yetkili ağızdan açıklandı.


Okuyucu Yorumları

Ferit Volkan20.11.2016 / 17:30:00
Sn.Bakan, Hükümetin yapması gereken örnek tutumunuz ile bu ülkeye hizmet etmiş deneyim kazanmış eski Bakanlarımızı toplayarak görüş birliğine varmış olduğunuz düşünce serpintilerinizi bizimle de paylaştığınız için cok teşekkürler ama Siyası ortam böyle devam ettiği surece benim şahsen umudum kalmadı.sevgiler
Volkan Aydogdu20.11.2016 / 18:23:00
Sayin Yucel. Bu toplantiyla ilgili yazinizi gunlerdir bekliyordum ve siteyi sik sik kontrol ediyordum. Yazinizi bir solukta okudum. Toplantinin iceriginin yani sira cok beni en cok etkileyen ve dusunduren son 40 yilin, degisik siyasi parilerine ve akimlarina ait siyasetcilerinin bir araya kamuoyu baskisi veya kanuni zorunluluk olmadan gelebilmesi, uygarca konusabilmesi ve bir karara varabilmesidir. Eminim bu toplantida bugunku siyasi arenada gormeye alistigimiz gibi kimse kimseyi suclamamis, hakaret etmemis, birbirinin ustune yurumemis veya birseyler firlatmamistir. Ekonomide, siyasette, dis politikadaki ve ulkede yasanan tum zorluklarin ve sorunlarin temelinde bence bu uygalik seyiyesini ve sizler gibi duzgun siyasetcileri kaybedisimiz yatmaktadir.
Kadir Ugur21.11.2016 / 08:29:00
Tecrübelere deger vermeyenler o tecrübeleri kazanmak icin zaman kaybederler. Güzel bir örnek oldu bu toplanti. Gecen sene Bentour un baslattigi sizin katilamadiginiz bu tecrübeler konusuyor toplantisini düzenlediginiz icin tesekkür ederim
Turizm Firmaları Yasallaşmalı21.11.2016 / 17:52:00
Yasal zemin hazırlanmalıdır, araç kiralama firmaları hala bir bakanlıga baglı degıldır. Her onune gelenın yaptıgı bır ıs halıne geldı ? Belırlı standartları olmadıgı ıcın 100 bın tl sı olan rent a car actı ve etrafınızda olan bır cok yasa dısı olay bu kıralık araclar ıle yapılmaktadır. bır an once devlet olarak bu yasayı hazırlamalısınız ! En az 2 yıllık turızm meslek yuksek okulu mezunu calıstırma zorunlulugu getırılmelıdır, en az 15 adet arac ıle bu ısı yapmak gerekır, ve her 4 yılda bır araclar degıstırılmelıdır, OTV bu fırmalarda kalkmalıdır ve 4 yıl satamaz sartı getırılmelıdır OTV sız alınan araclar ıcın ! Ekonomıye Can vermek ıstıyorsanız bunu yapmalısınız. TURSAB gıbı bır bırlık kurulmalı ve bu fırmaları tek catı altında Kultur ve Turızm bakanlıgı catısı altında toplamalıyız. AKKDER TOKKDER MAKIDER ANKODER gıbı derneklerı bır araya getırıp kuvvetlı bır meslege donusturmek gerekır. Dıger bır konu ıse Otel Transfer ısı ! Havalımanı etrafında bır cok fırma kuruldu 3 adet Vıto aracı olan transfercı oldu, D2 belgelerını dısarıdan kıralıyorlar ve ınternet uzerınden transfer satıyorlar ! yasal bosluklar var bunlar duzeltılmelı D2 belgesı olanlar yolcu tasıyabılır ancak transfer satamazlar ! TURSAB bu konuda yetersız kalıyor Havalımanı ıcerısınden cıkan tum aracları kontrol etmelıdırler.. Alternatıf turızme yonelmek gerekır Eglence turızmı Kumar turızmı 3.yas turızmı Saglık Turızmı vb
Sabri ÇAĞLAYAN22.11.2016 / 09:47:00
Eski Bakanların davet edildiği ve Yeni Bakanımızın davet edilmediği enteresan bir toplantı.Umarım toplantı sonrası bir brif verilir yeni bakanımıza.Hoş onların turizme nasıl baktığı hepimizin malumudur.!
Farklılaşmak Gerek !23.11.2016 / 08:50:00
gelecek 20 yıllık turizm master planlarımız nedir ? gelecekte turizm nereye gidiyor ? deniz kum güneş dışında nasıl turizm geliri elde edebiliriz ? gelen turistlere neyimizi daha iyi pazarlarız ? gelen turistlerin gelir seviyeleri nedir ? nasıl zengin turistleri ülkemize çekeriz ve bu zenginlerin bize gelmeme sebepleri nelerdir? Antalya şuan için otel doygunluğuna ulaşmıştır, Devlet hala bu bolgeye otel tesvıgı verıp zengın olan otelcılerı daha da zengın edecekmıdır ? Farklı olarak ne yapmak gerek ? Turizmde hangı alanları gelıstırmek gerek ? En Onemlısı GUVENLIK , bu guvenlı olmayan ulkeye ne kadar turıst gelebılır ? ALTERNATIF TURİZM alanları nedır ve devlet bu alanlara neden yatırım yapmıyor ? Bu soruların cevaplarını kım verecek ! OZEL BOLGELER INSA EDIP BU ALANLARDA KUMAR TURIZMI YAPMALIYIZ Zengın turıstı buralara cekmelıyız, Elımızde var olan Turıstık guzellıklerımızı daha ıyı pazarlamalıyız ve Acentelere zorunluluk getırmelıyız en az 3 tarıhı yere bu turıstler getırelecek dıye ! Perge Aspendos Termessos
pingzhou Chen27.11.2016 / 00:08:00
Antalya bugün geldım çin turist muhabet ediyorum. Çin Turistlara verdim türk yemek beğenmiyorlar,Tur rehber'nın çince anlamiyorlar ve oda program hiç cince yok beğenmiyorlar.Antalya deniz ve kum güzel rağmen ,eğer iyi bir system hizmet edimicaksa,bu iş uzun vade başarimicak.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr