turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Turizmde yeni bir akım; Pollyanna'cılık BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
08.11.2016 / 09:11:15

Turizmde yeni bir akım; Pollyanna'cılık


Pollyanna'cılık ne uçakları uçurmaya, ne yatakları doldurmaya ve ne de işsiz kalan on binlerce sektör çalışanının işsiz kalmasını engellemez, engelleyemez..


Son günlerde turizmcilerimizin 2017 sezonuna ilişkin beklentilerini açıklayan demeç ve yorumlarını okurken, E.Parker'ın Pollyanna'sını anımsadım.

Babasının hediye ettiği koltuk değneklerine ihtiyacı olmadığı halde, neden diye soran; "iki bacağının da sağlam olduğuna sevinmen için" yanıtını alınca, daha sonra yaşadığı zorluklara karşın, hayatını bir mutluluk oyununa çevirmeyi öğrenen 11 yaşındaki bu roman kahramanının iyimserliğini çağrıştırır gibi, gelecek sezonu umutla bekliyorlar.

Üstelik iyimserlikleri sorunlar yumağını, her gün daha karmaşık hale getiren AKP Hükümetinin açıklamalarına dayanıyor.

Kısa bir süre sonra herşeyin anlaşılacağına kuşku yok. Londra'da WTM ile başlayan maratonun, bizim açımızdan nasıl geçeceğine ilişkin ipuçları bugünden başlayarak ortaya çıkacak.

Son günlerdeki bu iyimserliği; tepesindeki saçların kırlaşmasından kuşkulanan müşterisinin sürekli ne renk diye sormasından bıkan berberin; biraz sonra kesilince önüne düşecek, beyaz mı değil mi, görürsün dediği örneğe benzetmek mümkün.

Ama hayatın farklı akışına ilişkin örnekler ne yazık ki, çoğalıyor. Bu gidişle daha da artacak .

World Travel Market Londra Fuarı'nın başladığı gün AB ülkelerinin Ankara'daki Büyükelçilerini davet eden AB'den sorumlu Bakanımızın toplantının ardından, Batıyı; soykırımcı, geçmişte görülmemiş vahşetlerin uygulayıcısı olmakla suçlayan ifadelerine karşı, tek kelime etmeye cesaret edemeyen bu iyimserlik, bakalım 2017 yılı satışlarını artırmaya yetecek mi?

İç politikada malzemeleştirilen; turizmde her şeyimiz var. Sağlık Turizmi için koşullarımız elverişli, başka nereye gidecekler?..Hatta daha ilerisi Rusya ile ilişkilerimiz düzeldi, 2017 'de 5 Milyon ziyaretçi bekliyoruz da diyebilirsiniz.

THY iç hatlarda seferlerini kaldırırken, seçim bölgelerinde ortalama 150 km aralıklarla havaalanları inşa edilmesine sessiz kalır, nerdeyse her hafta vatandaşlarına açıkça Türkiye'ye gitmeyin uyarıları yapan, pazar ülke Dışişleri Bakanlarının açıklamalarına kulaklarınızı da tıkayabilirsiniz.

Ama..

Pollyanna'cılık ne uçakları uçurmaya, ne yatakları doldurmaya ve ne de işsiz kalan on binlerce sektör çalışanının işsiz kalmasını engellemez, engelleyemez..

Bilesiniz.


Okuyucu Yorumları

evren ozdemir08.11.2016 / 14:47:00
malesef 2017 yili 2016 yi aratacak gibi duruyor.
Ertuğrul SARISU09.11.2016 / 10:09:00
Ülkede en çok çalışan bedene ve akla dayalı emek veren ve çoğunlukla en üst düyey eğitimli, diller bilen, vizyonu geniş, kitle turizmi ile dünyanın her yerinden insana hizmet veren Turizm kesimi, ve en çok zaran gören turizm insanları hala SUS ve PUS. Keşke İspanyol emekçile
Volkan Aydogdu10.11.2016 / 04:20:00
Sayin Bahattin Yucel bey'den cok dogru bir gozlem daha. Amerika daki baskanlik secimlerini Trump kazandi. Turkiye de Trump in kazanmasina sevinenlere ve Turkiye ye destek (!) olanacagini sanan Pollyannalara gelsin. Darbe aksami Trump in destekleyecilerinden Fox News haberi: "Turkiye'nin son umudu da tukendi. Cuma aksami yasanan basarisiz darbe girisimi Turkiyenin islamlasmasini ve yobazlasmasini onlemek icin son firsatti." Bu da haberin orijinal linki: http://www.foxnews.com/opinion/2016/07/16/turkeys-last-hope-dies.html

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr