turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
23.04.2018 Toplam Okuyucu: 121364440 | Bugünkü Okuyucu: 4364 | On-Line: 28 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Ufuk Sönmezgül ,Nereye kadar cost? Ufuk Sönmezgül
Royal Palace Hotel Genel Müdürü
07.11.2016 / 00:12:45

Nereye kadar cost?


Hangi müdür veya yönetici mesleki geleceğini riske atmak ve kötü isimle anılmak ister?


Üniversite oku, ihtisas yap, iyi bir eğitim gör, bir veya iki lisan konuş, birçok belgeye sahip ol, eğitimin veya yaşamın akışıyla turizm sektöründe çalışarak bir şekilde uzun ve meşakkatli bir aşamadan sonra üst düzey yönetici ol, yıllarca devasa tesislerde yöneticilik yap, sonra gider düşsün diye bütün kariyerini cost'a teslim et.

İşletme sahiplerinin 'cost'u düşürün' baskısı müdürlerin iş kaybetmemek için cost düşürme politikaları, herşey dahil sisteminde yerlerde sürünen hizmet kalitesinin daha da niteliksiz olmasına neden olmaktadır.

Hangi müdür veya yönetici mesleki geleceğini riske atmak ve kötü isimle anılmak ister. Başarı yöneticinin kariyer basamaklarında yükselmesi ve daha iyi işletmelerde bulunması için olmazsa olmazlarındandır.

Bu fiyatlarla zor verilen bir hizmet ve kısıtlı bütçelerle personel yönetimi, sonra neymiş; müdür bu işten anlamıyormuş, müdür olduysa o kişi bu işten anladığı içindir.

Cost düşsün diye verilen kalitesiz hizmetle müşteri kalitesi ve satılabilir oda fiyatları arttırılmaya çalışılıyor.
Cost düşürmek yerine kaliteyi ve hizmeti arttırmak ve müşteri memnuniyeti ile doluluğu yükseltmek.

Cost; a la carte döneminde satılabilir fiyatın belirlenmesi için ürün maliyet reçeteleri hazırlanmasıydı. Herşey dahilde cost, "yemeğin kişi başı maliyetini tespit ederek daha ucuz hizmeti nasıl veririz' sistemi oldu.

Otel ekipmanları satan dükkan sahibi soruyor, otellerde işler nasıl memnun musunuz? "Oradan bir musluk aldım bunun satış fiyatı diye sordum; satış fiyatı 65 TL, maliyeti 45 TL dedi, bunu 35 liraya satınca ne kadar memnun olursanız biz de o kadar memnunuz" dedim.

Finansın güçlüyse 70 TL yerine 100 TL ye sat. Dolduğu kadar. Finans yoksa 50 TL'ye razı olunuyor.

Zaten Türkiye turizmi son 30-35 yılın (zaten o kadar geçmişi var) en kötü sezonunu geçiriyor ve 2017 yılının da nasıl olacağı belli değil.

Tatilcinin kalitesiz ve kötü hizmet alması, bir gelen bir daha gelmesin demektir. Yıllardan beri aynı sistemle ve zihniyetle gerileyen birçok turistik tesis gördük ve bunların kiralandıklarına veya satıldıklarına şahit olduk.

Çok bildiğini iddia edenler hiçbir şey bilmediklerini belli etmek istemeyenlerdir.

Tanımlamalar, işletmeler, müdürler genele endeksli değildir.Okuyucu Yorumları

Erkan Ari07.11.2016 / 01:52:00
Sn ufuk by çok tskler gerçekten herkesin beklediği çizgide yorum yapmış kendi sorusunu kendi cevaplamis ne kadar yazık kötü bir durum bu hd sistemi biran evvel kalkmalı gerekirse imza toplansin bu sistem kalksın herkes madur Patron herzaman para bekler ama turizmi yönetecek sağlam karakterli mdr arkadaşlarımızdir.korkacak bişey yok bu kriz gecer heryerde kriz var mühim olan birlik beraberlik tir 2017 çok iyi geçecek varsa iddia giren girelim bizdeki tesisler hicbiryerde yok çünkü tskler.....
Sabri ÇAĞLAYAN10.11.2016 / 10:19:00
Ufuk Beye tşk.ler.Cesur yüreğine,kalemine sağlık.Bir çoğumuzun bu yazılanları bilip de kaleme alamadığı konulardır.Herkez kendi koltuğunun kayıb olmaması için cost dahil herşeyi nasıl yaptığını bilmekteyiz.Cost'ların aşağıya çekilebilmesi için de ilk yapılanın,Personel sayısını düşürmek olduğu gerçeğidir.Tabii bununla beraber hizmet kalitesinin ne hale geldiğidir.Yazılması gerek çok konu var.Tekrar tşk.ler Ufuk Bey.
Adnan Şişman11.11.2016 / 17:03:00
Otellerin mali alt yapıları bu gün dahi herşey dahil sisteme hazır değil. Bu konuda detaylı bilgi almak isteyenler için Facebook' da "Otelcilere Masallar" isimli sayfada detaylı makaleler mevcuttur. Costlar yani yiyecek içecek maliyetleri bütçelendiği, hedeflendiği rakamlardan, % lerden hatırı sayılır sapmalar varsa nedenleri üzerinde durulmalıdır. Burada bütçelemenin ve raporlamanın önemi karşımıza çıkar.Şimdilik bu kadar.
Adnan Şişman11.11.2016 / 17:21:00
Otellerde F&B costlarının dahil olduğu Yiyecek İçecek departmanı bütçesi hazırlenırken nelere dikkat etmek gerektiği konusunda aşağıdaki makale alakası olanlara bir fikir vedebilir. İşte linki; https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1413530252224466&id=1413168395593985

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr